skip to Main Content
حدود ۲۰هزار کارگر آمازون مبتلا به کووید هستند
کارکنان آمازون
اقتصاد دانش کیوسک

تنها در ایالات متحده امریکا

حدود ۲۰هزار کارگر آمازون مبتلا به کووید هستند

پس از ماه‌ها فشار اکتیویست‌ها برای اعلان عمومی، آمازون فاش کرد که تقریباً ۲۰ هزار کارگر خود در ایالات متحده، با کووید-۱۹ دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

شرکت‌های فناوری ایالات متحده یکی از بزرگترین برندگان وضعیت ناشی از همه‌گیری کرونا هستند، چرا که مردم تمام نقاط دنیا به خرید آنلاین روی آورده‌اند. اما آمازون با انتقاد برخی از فعالان کارگری روبرو شده است که ادعا می‌کنند این شرکت با باز نگه داشتن انبارها کارمندان را به خطر می‌اندازد.

آمازون در پست وبلاگی خود نوشت، تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که میزان آلودگی در بین ۱.۴میلیون کارگر در آمازون و شرکت تابعه، ۴۲ درصد کمتر از میزان پیش‌بینی‌شده نسبت به کل جمعیت ایالات متحده است.

آمارها نشان داد که بالاترین میزان آلودگی کارمندان آمازون در ایالت مینه‌سوتا بوده است، جایی که ۳.۱۷ درصد از کارگران آمازون به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند که دو برابر میزان آلودگی در کل جمعیت است. اما این آمار تعداد مطلق کارگران آلوده در هر ایالت یا میزان آسیب‌پذیرتر بودنِ کارگران در انبارها را نشان نمی‌دهد.

ارزش آمازون در بازار ۱.۶ تریلیون دلار است و بزرگترین سهامدار آن، ثروتمندترین مرد جهان، جف بزوس، بنیانگذار و مدیرعامل آن است. وی پیش از این گفته بود که “صدها میلیون دلار” در برنامه آزمایش ویروس کرونا سرمایه‌گذاری می‌کند. این شرکت قصد دارد تا ماه نوامبر روزانه ۵۰ هزار آزمایش در ۶۵۰ مکان مختلف انجام دهد.

بسیاری به شرایط غیرانسانی کار در انبارهای شرکت آمازون انتقاد دارند. مدتی پیش روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی از شرایط سخت کاری در آمازون پرده برداشته بود. با این حال از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا، با افزایش خرید‌های آنلاین، میزان درآمد آمازون هم افزایش یافت. این شرکت از آغاز همه‌گیری حتی کارگران بیشتری هم استخدام کرده و ارتشی توییتری برای مقابله با منتقدانش به راه انداخته تا تصویری بهتر از خود بسازد. ارتش توییتری آمازون خود را کارگرانی معرفی می‌کنند که از وضعیت خود راضی هستند و از مدیران آمازون تشکر می‌کنند که شغلی خوب و امنیت دارند.

همچنین بخوانید:  دولت روحانی در تعیین حداقل دستمزد مثل احمدی‌نژاد عمل می‌کند
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗