به میدان بیایید

میدان از شما دعوت می‌کند تا قدمی جلوتر بیایید و پا به میدان بگذارید.
در ارتباط با مسائل روز و یا در حوزه تخصصی خودتان، اما برای مخاطبی عمومی، بنویسید. اگر مطلبی ترجمه کرده‌اید که فکر می‌کنید برای انتشار در میدان مناسب است و همین‌طور اگر مجموعه عکسی دارید که به موضوعی اجتماعی می‌پردازد آن را برای ما بفرستید.

میدان به انتشار چه مطالبی علاقمند است؟
ما در میدان تلاش می‌کنیم تا مجموعه‌ای از نکات را در مطالبی که منتشر می‌کنیم لحاظ کنیم؛ این بدان معنی نیست که همه‌ی مطالب منتشر شده به یک میزان از این نکات بهره‌مندند، اما تلاش می‌شود تا حد ممکن نکات زیر مورد توجه قرار گیرد:

۱ میدان سعی دارد با رویکردی انتقادی به مسائل قابل لمس‌ بپردازد؛ تجربه زندگی شهری، مسائل اجتماعی مانند فقر، نابرابری و تبعیض، مسائل مرتبط با منطقه خاورمیانه و کشورهای همسایه، محیط زیست و … موضوعات مورد علاقه میدان است.

۲ میدان سعی می‌کند به موضوعات مهمی بپردازد که رسانه‌های جریان اصلی آنها را نادیده می‌گیرند و مسائلی را برجسته کند که در میان موج‌های جنجالی و مقطعی گم می‌شوند.

۳ از کلی‌گویی بپرهیزید. نوشته مطلوب نوشته‌ای است که هیچ پاراگراف، جمله یا کلمه‌‌ای در آن قابل حذف نباشد. مطالب میدان عموما بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کلمه هستند.

۴ روشن و قابل‌ فهم بودن استدلال، سوال، و موضع‌گیری نویسنده در یک نوشته برای میدان مهم است. مطلب عموما باید برای پاسخ به سوالی روشن نوشته شده باشد.

۵ برای مطلب خود عنوانی گویا، جذاب و مرتبط انتخاب کنید، این موضوع به خوانده شدن مطلب کمک می‌کند.

۶ برای فارسی‌نویسی در اینترنت پیشنهادهایی مثل رعایت نیم‌فاصله، جدانویسی، استفاده از میان‌تیتر و پاراگراف‌بندی درست و … وجود دارد تا خواننده راحت‌تر بتواند نوشته شما را بخواند.

۷ در صورت نقل قول و ارجاع به سخن و نوشته‌ی دیگران منبع را ذکر کنید.

۸ در صورت استفاده از اصطلاحات و واژگانی از زبان‌های دیگر معنای آنها را در پانویس شرح داده و واژه زبان مرجع را نیز ذکر کنید.

۹ در صورتی که به اطلاعات و یا اصطلاحاتی اشاره می‌‌کنید که ممکن است مخاطب از آن‌ها بی‌اطلاع باشد، از ویکی‌پدیا و سایر منابع موجود در وب استفاده کنید؛ نوشته‌ی شما در اینترنت می‌تواند با ده‌ها لینک مرتبط همراه باشد. این کار به خواننده شما کمک می‌کند با کمترین اطلاعات درباره‌ی موضوع نوشته، با شما همراه شود.

۱۰ استفاده از نمودار و جدول اطلاعات، عکس، فیلم و صدا می‌تواند مطلب شما را جذاب‌تر و مستدل‌تر کند، در استفاده از آن‌ها خست به خرج ندهید.

۱۱ در صورت طولانی‌بودن متن بخش‌های مختلف آن را با میان‌تیتر از یکدیگر تفکیک کنید. میان‌تیتر‌ها کمک می‌کنند مخاطبانی که پیش از خواندن مطلب آن را بالا پایین می‌کنند، متوجه شوند با چه چیزی مواجه هستند.

۱۲ در شروع متن به اختصار توضیح دهید که در نوشته‌ی خود قصد پرداختن به چه مسئله‌ای و پاسخ دادن به چه سوالی دارید. در پایان نیز بد نیست نکته‌ی اساسی نوشته‌تان را دوباره، یا به شیوه‌ای جدید صورت‌بندی کنید.

۱۳ مطالب نباید حاوی الفاظ توهین‌آمیز به افراد و گروه‌ها باشند.

۱۴ اگر نویسنده مطلب خودتان هستید ترجیحا از نام مستعار استفاده نکنید.

۱۵ اگر مطلب‌تان پیش از میدان در جای دیگری منتشر شده است، حتما این موضوع را با ما درمیان بگذارید.

۱۶ میدان پس از دریافت مطلب شما و پذیرش آن برای انتشار، در صورت نیاز آن را ویرایش کرده و ممکن است تغییراتی در متن یا عنوان آن به شما پیشنهاد دهد. نسخه نهایی مطلب نیز پیش از انتشار برای شما فرستاده خواهد شد.

شما با کدام یک از این بندها مخالفید و چرا؟ و فکر می‌کنید ما چه خطوط دیگری را برای نگارش مطالب در میدان باید رعایت کنیم؟ برای ما نظر بگذارید و ما را در به روزرسانی و تکمیل این متن همراهی کنید.

ارتباط با ما از طریق ای‌میل info[at]meidaan[dot]com
یا صفحه ارتباط با ما