تغییرات بهاری میدان

اوایل اردیبهشت‌ماه و پس از ۷۰ روز، میدان رفع فیلتر شد. فرایند پیگیری رفع فیلتر سایت برای ما فرایند خوش‌آیندی نبود. مجبور شدیم بخشی از مطالب را از روی میدان برداریم و در برخی سیاست‌هایمان بازنگری کنیم. برای تن دادن به چنین چیزی ما دو دلیل عمده داشتیم:

۱- همانطور که پیشتر هم گفته بودیم نمی‌خواهیم حرف‌های ما حاشیه‌ای، ممنوع و زیرزمینی شوند. ما حرف‌هایی داریم که باید بیشتر و بیشتر شنیده شوند. حرف‌هایی که هدفی جز تحکیم پایدار اخلاق، امنیت و آسایش برای همه مردم ندارد.

۲- عدم اعمال تغییرات مورد نظر «کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه»، علاوه بر فیلترینگ سایت، به پیگرد قضایی گردانندگان سایت نیز می‌انجامید.

علاوه بر رفع فیلتر و از دست رفتن بخشی از مطالب روی سایت میدان در بهار امسال تغییرات دیگری را نیز تجربه کرد. به لحاظ فنی، نسخه ۳ سایت منتشر شد تا سایت زیباتر، سریع‌تر و کاربردی‌تر شود. به لحاظ محتوایی نیز سه تغییر در سایت اتفاق افتاد که در ادامه کمی در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد.

 

یادداشت روز

یاداشت روز اولین بخشی بود که در نسخه جدید سایت به آن اضافه شد. در این بخش، هر روز یک یادداشت کوتاه منتشر می‌کنیم که به مسائل مورد علاقه میدان خواهد پرداخت. مطالب این بخش می‌تواند تالیف یا ترجمه باشد. اما نکته مشترک همه آن‌ها تحلیلی، سرراست و کوتاه بودنشان خواهد بود.

 

بازگشت به کیوسک

بخش دکه خبر از ابتدا با نام «کیوسک» شروع کرد. با تغییرات جدید این بخش دوباره «کیوسک» شد. چرا؟ از یکسو میدان قصد و توان پوشش اخبار روزانه را ندارد، و از سوی دیگر محدودیت‌های جدید رسانه‌ای دست ما را از پوشش دادن اخبار روزمره بیش از پیش کوتاه می‌کند. با کیوسک از بار خبری میدان خواهیم کاست و در عوض سعی می‌کنیم توجه شما را به حاشیه‌های اخبار، به نکاتی که ممکن است از دید سایر رسانه‌ها پنهان مانده باشند و همچنین به محتوای بین خطوط جلب کنیم.

 

چراغ برق میدان روشن شد

چراغ برق پیشنهادها و معرفی‌های کوتاهی است از کتاب، فیلم، موسیقی و چیزهای دیگر. در چراغ برق ماجرای کتاب‌ها و فیلم‌ها را لو نخواهیم داد، سعی می‌کنیم علاوه بر ترغیب‌کردن شما به خواندن و دیدن آنچه خواندنی، دیدنی و شنیدنی است، از حواشی موضوع، از تجربیات شخصی رودرویی با کتاب و اثر هنری نکته‌‌ای به اشتراک بگذاریم. چراغ‌برق لزوما ستونی برای حرفه‌ای‌ها نیست، جایی‌ست که در آن همه می‌توانند راحت‌تر بخوانند و ببینند و بگویند.

با همه این اتفاقات و تغییرات، کماکان «میدان جایی برای آدم‌ها است». به میدان بیایید و دیگران را هم به میدان بکشانید.

چرا میدان از Cloudflare استفاده می‌کند؟

سعی همیشگی ما در میدان، انتشار محتوایی درست و صادقانه به سریع‌ترین و راحت‌ترین شکل ممکن برای دسترسی مخاطبانمان بوده است. تلاشی که در ساخت سایت هم به کار برده‌ایم. دسترسی راحت، سرعت و امنیت بالا همیشه برای ما اصل‌های اساسی است که برای رعایت این اصول از ابزارهایی استفاده می‌کنیم. سکوی انتشار مطالب در میدان «وردپرس» است، سیستم مدیریت محتوای متن‌بازی که حدود ۳۰ درصدِ تمام سایت‌های جهان از آن استفاده می‌کنند. همچنین ما از Cloudflare استفاده می‌کنیم، ابزاری برای رساندن محتوای سایت به شکلی خیلی سریع، امن و مطمئن. به گفته W3Techs حدود ۷ درصدِ از تمام سایت‌های جهان هم از Cloudflare استفاده می‌کنند.

به طور خلاصه اصلی‌ترین دلایل ما برای استفاده از Cloudflare دو مورد مهم و اساسی زیر است:

سرعت:
کلادفلر با استفاده از ابزارها و الگوریتم‌های فشرده‌سازی محتوا و فایل‌های یک سایت، زمان بارگذاری آن را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد. چیزی که با توجه به میانگین سرعت و قیمت اینترنت در ایران و جهان بسیار با اهمیت است. در ویدئوی پایین، تفاوت زمان بارگذاری سایت فایننشال‌تایمز، با و بدون استفاده از کلادفلر را می‌بینیم.

امنیت:
یکی از کاربردهای اصلی استفاده از کلادفلر ابزارهای آن برای امنیت یک سایت است. این ابزارها روزانه تعداد زیادی از خطرها (از جمله حملات DDoS) را خنثی می‌کنند. کلادفلر در ماه گذشته میدان را در برابر حدود ۵۰۰ حمله محافظت کرده است.

هنگام ورود به میدان کلادفلر به ما Captcha نشان می‌دهد. چه کنیم؟

یکی از ویژگی‌ها و امکانات کلاودفلر محافظت از یک وب‌سایت در برابر ترافیک‌های غیرمعمول است. هنگامی که شما از وی‌پی‌ان (پراکسی و ابزارهای مشابه) استفاده می‌کنید درواقع در حال ناشناس کردن هویت خود برای میزبانِ سایت مورد مراجعه هستید. این کار طبعاً برای بالابردن امنیت خودتان و عبور از محدودیت‌ها راهی بسیار خوب و کابردی‌ست. راهی که علاوه بر ما و شما، هکرها و ابزارهای مخرب اینترنتی هم از آن استفاده می‌کنند.

وقتی کاربری از وی‌پی‌ان (یا بهتر بگوییم پراکسی) برای ورود به یک سایت استفاده می‌کند، کلادفلر با استفاده از الگوریتم‌هایی سعی در شناسایی کاربر مورد نظر می‌کند. از آن‌جایی که سرور وی‌پی‌ان کاربر ممکن است یکی از هزاران سرور عمومی ابزارهای پراکسی (مانند سایفون و…) باشد، گاهی کلادفلر آن کاربر را به عنوان یک خطر شناسایی کرده و با نشان دادن صفحه کپچا سعی می‌کند یک لایه‌ی امنیتی برای سایت مورد بازدید قرار دهد. البته که این باگ و مشکلی‌ست که الگوریتم‌های کلادفلر درگیر آن هستند و طبعاً گناهی به گردن کاربر مذکور نیست.

با این وجود، آیا میدان به خاطر این نقص الگوریتمی، کلادفلر را کنار خواهد گذاشت؟

صادقانه بگوییم، خیر! امکانات و ابزارهای کلادفلر به قدری برای میدان و کاربرانش مفید است که باعث صرف نظر از این باگ نرم‌افزاری شوند. همچنان که البته امیدواریم الگوریتم‌های کلادفلر روزبه‌روز هوشمندتر و سرورهای وی‌پی‌ان روزبه‌روز ایمن‌تر شوند.

در روزهای آخر اسفند…

سال ۱۳۹۶ به پایان رسید. سالی پر از اتفاقات و حوادث شیرین و تلخ برای همگان. سالی که هر روزش خبری از فجایع زیست‌محیطی، حوادث طبیعی تلخ، مشکلات اقتصادی و تحولات سیاسی و اجتماعی می‌رسید. این سال را در کنار هم گذراندیم و با روشن‌ترین امیدها و انبوهی از نگرانی‌ها به سال جدید پا می‌گذاریم.

سال گذشته میدان یکی از بهترین یارانش را از دست داد. اشکان قاسمی، از بنیانگذاران میدان از میان ما رفت و به آبی‌ها پیوست. یادش در این آخرین روزهای اسفند بیش از همیشه گرم و زنده است.

در آخرین روز بهمن ۱۳۹۶ سد فیلتر «میدان» را بست. در بیش از سه سالی که از آغاز انتشار میدان می‌گذرد، یکی از اهداف و ملاحظات اصلی گردانندگان این بوده که مخاطبی عمومی بتواند این فضا را از آن خود بداند و محتوایش را در دسترس ببیند.

با همین هدف بوده که تلاش کرده‌ایم در میدان به موضوعاتی ملموس بپردازیم، مطالب انتقادی و بحث‌های تخصصی را تا حد امکان با زبانی ساده بگوییم و تا می‌توانیم عادت‌های پیچیده‌گویی و طولانی‌نویسی نالازم را بشکنیم و جدیت نقد را با عبوسی لحن اشتباه نگیریم.

اولویت دادن به مخاطب عمومی یک ملاحظه دیگر هم داشت: فیلتر نشویم؛ از تبعات قانونی و الزام‌آور فیلترینگ گذشته، نه همه توانایی و حوصله گذشتن از آن را دارند و نه همه حاضر به نوشتن در وبسایتی فیلترشده هستند.

ما می‌خواهیم گفتار انتقادی را میدان‌دار کنیم، نه آن که به انزوای آرام و ناامن زیرزمینش ببریم. در حالی که هیاهوی موج‌های سطحی و اولویت‌های اقلیت قدرتمند و ثروتمند به رسانه‌های جریان اصلی ایران و جهان شکل می‌دهد، ما می‌خواهیم نقدهای اساسی و موضوعات اصلی و مهم برای اکثریت جامعه را به جریان اصلی رسانه‌ای تبدیل کنیم. ما با به‌حاشیه‌رانده‌شدگانیم، اما نمی‌خواهیم در حاشیه بمانیم.

هرچند محتوای میدان از نظر مسئولان بررسی محتوای کشور نامناسب تشخیص داده شد اما میدان خود را سرسختانه مقید به اخلاق، امنیت و آسایش عمومی و همچنین انتشار حقایق می‌داند. همزمان باور داریم که بدون نقد صریح، مستند و مستدل، رسیدن به هیچ‌یک از این‌ها ممکن نیست.

رویارویی با محدودیت‌های انتشار در ایران و تبعاتی که پیش می‌آورد، مسائلی نیستند که میدان اولین رسانه‌ای باشد که با آنها روبرو می‌شود. این مسایل پاسخ عملی واحد و ثابتی ندارند و هر مجموعه شرایط به خصوصی به پاسخ‌های مشخصی برایشان منجر می‌شود.

اما آدمی نمی‌تواند وطنش را مثل بنفشه‌ها با خود ببرد هر کجا که خواست. پای ما در همین خاک است و فکر می‌کنیم هنوز باید حرفمان را بزنیم و کارمان را ادامه دهیم، حتی اگر به قیمت بازبینی و حذف بخشی از کارهای گذشته باشد.

ما حرف‌هایی داریم که نباید زیرزمینی و حاشیه‌ای شود و فکر می‌کنیم در شرایط حاضر می‌توان و باید این حرف‌ها را به نحوی بیان کرد. حرف‌هایی که هدفی جز تحکیم پایدار اخلاق، امنیت و آسایش برای همه مردم ندارد.

ما امیدواریم با تامین نظر مراجع قانونی دیگر پشت سد فیلتر نمانیم. بر این اساس پیگیر روند قانونی رفع فیلتر هستیم و امید داریم در اولین روزهای بهار میدان دوباره به روی مردم گشوده ‌شود.

چرا کامنت‌ها در میدان نیاز به تایید دارند؟

یکی از مخاطبان میدان در توئیتر پرسیده بود که چرا در جایی مثل میدان باید کامنت‌ها قبل از انتشار تایید شوند؟

ما به آزادی بیان باور داریم. اما این باور به این معنا نیست که قرار است میدان را در اختیار همه نظرات موجود در جهان بگذاریم. میدان، صدا بخشیدن به صداهای کمتر شنیده شده را رسالت خود می‌داند و در انجام این رسالت به خط مشی‌هایی پایبند است.

در انتشار کامنت‌های وبسایت، موازین و محدودیت‌هایی داریم. اگرچه نظری را به خاطر مخالفت با موضع‌گیری آن رد نخواهیم کرد، اما فحاشی و توهین به اشخاص، یا گروه‌های اجتماعی در میدان جایی ندارند. بنابراین کامنت‌های حاوی فحش و توهین لاجرم از سایت حذف می‌شوند.

همچنین ما می‌بایست به برخی ملاحظات مربوط به ساز و کار نظارت بر اینترنت در ایران نیز پایبند باشیم. این ضمانت قابل دسترس بودن سایت برای همگان در ایران است.

شاید نتوانیم کامنت‌ها در میدان را مستقیما منتشر کنیم اما تضمین می‌کنیم در نظارت بر کامنت‌ها نظرات شخصی و مواضع میدان کمترین تاثیر را دارند.