skip to Main Content
زه‌کشی شالیزارها هم به قرارگاه خاتم واگذار شد
اقتصاد سیاست کیوسک

زه‌کشی شالیزارها هم به قرارگاه خاتم واگذار شد

با این که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء اعلام کرده بود «هیچ برنامه‌ای برای ورود به حوزه کاشت و تولید برنج در کشور ندارد»، وزیر کشاورزی از ورود این قرارگاه به زه‌کشی شالیزارهای شمال ایران خبر داد.

جواد ساداتی‌نژاد در این باره گفته «توان خودکفایی در تولید برنج در شهرهای شمالی کشور را داریم، مشروط به اینکه زه‌کشی به خوبی انجام شود، از همین روی بحث زه‌کشی اراضی را به قرارگاه خاتم داده‌ایم.»

وزیر کشاورزی در پاسخ به اینکه آیا قرار است خاتم از محل تهاتر نفت برای بحث خودکفایی برنج ورود کند، گفته «برای تحقق این پروژه ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که این اعتبار از محل تهاتر نفت و فاینانس تامین می‌شود.»

او ادامه داده «ورود خاتم به بحث زهکشی اراضی را مثبت می‌دانیم. البته زهکشی اراضی در جنوب کشور و در استان خوزستان در ۲۵۰هزار هکتار انجام و منابع مالی این پروژه نیز تامین شده است.»

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء سازمان شبه‌دولتی و یکی از بازوهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و به‌عنوان بزرگ‌ترین پیمانکار پروژه‌های دولتی ایران شناخته شده است و در بسیاری از حوزه‌های عمرانی  زیرساختی ایران ورود کرده است. سال پیش سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفته بود «در حوزه مسکن ما به دنبال صنعتی‌سازی ساختمان رفته‌ایم و تجهیزات لازم را داریم که این امر قیمت تمام شده را کاهش و سرعت  ساخت را افزایش می‌دهد.» 

مهرماه امسال نیز خبر رسید که نیروهای نظامی در همکاری با شهرداری تهران قرار است وارد حوزه اجتماعی شهر تهران شوند و آن‌گونه که شهرداری تهران اعلام کرده به «رفع لکه‌هایی همچون معتادان متجاهر و کودکان کار» بپردازند؛ با اجرایی شدن این طرح، قرارگاه خاتم و قرارگاه‌های جهادی قرار است در محلات مستقر شوند و نقش «کفالت اجتماعی» را بر عهده گیرند.

سال گذشته که خبرهایی درباره انتقال پایتخت منتشر شد نیز قرارگاه خاتم‌النبیاء نامه‌ای رسمی به رییس‌ دولت ارسال کرد که در صورت موافقت، این نهاد سپاه، پایتخت را از تهران به مکانی دیگر منتقل کند. علاوه بر این عملیات اجرایی اکثر پروژ‌های انتقال آب توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا انجام می‌شود.

واگذاری زه‌کشی شالیزارهای شمال کشور به سپاه در حالی است که قیمت برنج افزایش غیرمنطقی و عجیبی داشته و به گفته مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، تولید برنج باید در استان‌های کم‌آب متوقف شود و کشت برنج تنها در استان‌های گیلان و مازندران مجاز است.

همچنین بخوانید:  تعاونی‌ها عمدا نادیده گرفته می‌شوند
یک نظر
  1. در حالیکه بر خلاف اصل ۴۴ قانون اساسی کلیه بانکها وصنایع بزرگ را خصوصی (اختصاصی)کرده اند! ورهبر اعتقادی به دخالت دولت در اقتصاد ندارد؟ولی در عمل برای سپاه پاسداران و دیگر نهادها هر روز یک کار جدید می تراشند؟ یک بازی چند سر برد!؟ از طرفی ، وزیر موقعیت خود را مستحکم می کند واز طرف دیگر سپاه در یک رقابت نابرابر با بخش خصوصی وبر خلاف اهداف یک نیروی نظامی به پول وثروت می رسد و در نهایت نیز هیچ کار مفیدی انجام نمیشود و مانند دیگر پروژه های این مملکت ، اموال عمومی بهدر میرود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗