skip to Main Content
تخریب تنها اردوگاه معلولان در پی دستور ابراهیم رئیسی
جامعه کیوسک

تخریب تنها اردوگاه معلولان در پی دستور ابراهیم رئیسی

تنها اردوگاه فرهنگی آموزشی مناسب‌سازی شده ساحلی معلولان در استان مازندران تخریب شد. این مجموعه حدود ۴۸ سال قدمت دارد و تنها اردوگاه فرهنگی آموزشی مناسب‌سازی شده ساحلی، برای معلولان در ایران است که در آنجا دوره‌های آموزشی و مسابقات فرهنگی، هنری و ورزشی برگزار می‌شود.

این اردوگاه پس از آن تخریب شد که رئیس دولت ابراهیم رئیسی، در سفر اخیرش به گیلان، دستور «آزادسازی» سواحل خزر را داد که بر طبق آن، ساخت و سازهای واقع در حریم ۶۰ متری دریا را باید تخریب شوند.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی خبر داده که این اردوگاه ساخت و ساز کنار ساحل نداشته است و آن بخشی از کنار ساحل که تخریب شده، درحقیقت مسیرهایی بوده که برای دسترسی برای معلولان مناسب‌سازی شده بود. 

همچنین مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در این باره گفته «زمانی می‌توان تنها اردوگاه مناسب‌سازی شده معلولان را تخریب کرد که دسترسی معلولان به تمام نقاط ساحل و هتل‌ها و معابر منتهی به سواحل برای ‌آنها مناسب‌سازی شود.»

به نظر می‌رسد که ذهنیتی که بر سیاست‌گذاران و مجریان قانون حاکم است، افراد دارای معلولیت را به عنوان اعضایی از جامعه انسانی نمی‌پذیرد. مثلا چندی پیش معاون توانبخشی سازمان بهزیستی معلولان را «سربار» جامعه و خانواده خوانده بود و شهرداری تهران در حالی که با رشد ۵۱ درصدی لایحه بودجه را به شورای شهر فرستاد که اعتبارات لازم برای مواردی ضروری هم‌چون بهسازی معابر جهت تردد معلولان و سالمندان را به طور کامل حذف کرد.

معلولان بارها تجمعاتی اعتراضی علیه شرایط نامناسب خود، از جمله اجرایی‌نشدن کامل قانون حمایت از حقوق معلولان برپا کرده‌اند؛ قانونی که با وجود کاستی‌های بسیار، می‌تواند حداقلی از خواسته‌های قانونی معلولان را تامین کند. این قانون به مسائلی مانند خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، مناسب‌سازی، کارآفرینی و اشتغال، حمایت‌های قضایی و تسهیلات مالیاتی می‌پردازد.

 

همچنین بخوانید:  «شهرهای بزرگ را باید قرنطینه کنیم»

اردوگاه عظیمی بابلسر پیش از تخریب:

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗