skip to Main Content
تجمع ناشنوایان با مطالبه اجرای قانون حمایت از معلولان
جامعه کیوسک

تجمع ناشنوایان با مطالبه اجرای قانون حمایت از معلولان

به گزارش پژواک ناشنوایان، ناشنوایان در شهرهای مختلف ایران از جمله اصفهان، اراک، اهواز، مریوان، و یزد مقابل سازمان بهزیستی تجمع کرده‌اند و خواهان اجرای قانون حمایت از معلولان شده‌اند. این اعتراضات سه‌شنبه ۴ آبان در اصفهان آغاز شد و ناشنوایان سایر شهرها در روزهای بعد به این کمپین اعتراضی پیوستند.

اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان خواسته‌ای است که به‌رغم وعده‎‌های داده شده تاکنون محقق نشده است. این قانون مصوب اسفند سال ۹۶ بود که در هشتم اردیبهشت سال ۹۷ از سوی دولت دوازدهم به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شده است.

بر اساس اطلاعات موجود این قانون به مسائلی مانند خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، مناسب‌سازی، دسترس‌پذیری و تردد و تحرک، کارآفرینی و اشتغال، مسکن، امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی، فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی‌های عمومی، حمایت‌های قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت‌های اداری و استخدامی و برنامه‌ریزی، نظارت و منابع مالی پرداخته است.

این قانون از نظر جامع نبودن نیز مورد ایراداتی قرار گرفته است؛ سال گذشته معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور به برخی از ایرادات قانون فعلی حمایت از حقوق معلولان اشاره کرده و گفته بود «قانون مذکور ابتدا حدود ۷۰ ماده داشت، اما حدود ۳۵ ماده آن به تصویب رسید و برخی از مواد بعد از تصویب حذف شدند. قانون به برخی از گروه‌های معلولان مانند ناشنوایان نگاه کمتری داشته است.»

در همین راستا عضو هیئت خانواده ناشنوایان استان اصفهان گفته بود‌ «با این که ایران عضو کنوانسیون حمایت از حقوق معلولین است مواردی که مربوط به جامعه ناشنوایان باشد را در قانون لحاظ نکرده‌اند؛ در قانون حمایت از حقوق معلولان موارد اساسی مانند دسترسی به مترجم زبان اشاره، تربیت مترجمان، مناسب‌سازی ذهنیت جامعه نسبت به این گروه از معلولین در قانون ایران تألیف نشده.»

بنابر آمار سازمان بهزیستی بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار معلول در ایران دارای پرونده هستند. مبتنی بر این آمار دست کم۳۰۰ هزار از ناشنوایان ایران تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند. هرچند جمعیت ناشنوا جمعیت ناشنوایان را دو میلیون‌نفر اعلام می‌کنند که شامل افرادی که در کهن‌سالی ناشنوا می‌شوند نیز می‌شود. 

علاوه بر این‌که زبان اشاره در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شود و جایی در آموزش‌ها و رسانه‌های رسمی ندارد، ناشنوایان در بحث اشتغال، ازدواج و مسکن با مشکلات فراوانی روبرو هستند. در سال ۹۹ نیز از ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه مورد نیاز برای اجرای قانون حمایت از معلولان، دولت کمتر از یک پانزدهم آن یعنی حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان را تامین اعتبار کرد.

 

همچنین بخوانید:  اشتیاق مردم عراق برای حضور زائران ایرانی‌
یک نظر
  1. بی فایده ….خدالعنت کنددولتمردان بی وجدانی که دردیک ناشنوای مستاجررانمی فهمندانشاالله خودشان هم درپیری ناشنواشوندیافرزندان ونوه هایشان به این دردگرفتارشوند. امین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗