skip to Main Content
دولت می‌خواهد کرونا مثل تصادفات رانندگی شود؟
جامعه دانش کیوسک

دولت می‌خواهد کرونا مثل تصادفات رانندگی شود؟

دولت بدترین سناریوی ممکن را برای کنترل شیوع انتخاب کرده است؛ این نظر رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید انستیتو پاستور درباره سیاست‌ دولت در مقابله با کرونا است.

به گزارش روزنامه شهروند، احسان مصطفوی که در نشست خبری مجازی سخن می‌گفت، درباره سیاست ایمنی جمعی گفته است ««ایمنی جمعی یعنی مردم با وجود شیوع ویروس زندگی طبیعی خودشان را داشته باشند و مرگ‌ومیر ناشی از آن مثل سوانح ترافیکی هر چند وقت یک بار عده‌ای را قربانی کند. الان همه چیز به عهده مردم گذاشته شده است، اینکه خودشان رعایت‌کنند، سفر نروند و … ایمنی جمعی زمانی اتفاق می‌افتد که مردم بی‌ملاحظه شوند و به ترددها ادامه دهند، درست مثل وضعیتی که حالا شاهدش هستیم، اما این روش هزینه‌های زیادی بر دوش نظام درمان می‌گذارد. این بدترین سناریویی است که می‌توان برای کنترل شیوع نوشت.»

معمولا بین۵۰ تا ۹۰ درصد جمعیت مبتلا شوند تا مصونیت جمعی یا همان ایمنی جمعی حاصل شود. اما این خصوصا درموردِ بیماری کشنده‌ای مثل کووید- ۱۹، ممکن است خطرات و هزینه‌های زیادی را به ما تحمیل کند. بر اساس گفته‌های رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید انستیتو پاستور، تا کنون میزان درگیری کل جمعیت کشور با کووید-١٩ کمتر از ١٠‌درصد است.

البته ایران ایران تنها کشوری نیست که سیاست «مصونیت جمعی» را دنبال می‌کند؛ با شیوع کرونا کشورهایی مانند بریتانیا، هلند و حتی سوئد هم این استراتژی خطرناک را اتخاذ کردند. اگرچه هلند و بریتانیا بعد از مدتی این سیاست را کنار گذاشتند.

همچنین بخوانید:  کرونا وسیله است، نابرابری می‌کشد
یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗