از سال ۱۸۹۳ که برای اولین بار حق رای زنان در نیوزلند به رسمیت شناخته شد تا به امروز در اکثر کشورهای دنیا زنان به لحاظ قانونی به حقوقی برابر با مردان دست یافته‌اند. برابری قانونی زمینه را برای مشارکت بیشتر زنان در جامعه در طول قرن گذشته فراهم کرده است. یکی از جلوه‌های این مشارکت، ورود زنان به عرصه قدرت سیاسی به واسطه دولت و پارلمان بوده است. اینفوگرافیک زیر به بررسی آماری مشارکت زنانِ در قدرت در کشورهای مختلف می‌پردازد.
نباید از یاد برد که تعداد نمایندگان، وزرا و سران دولت زن تصویر کاملی از وضعیت زنان در یک اجتماع نشان نمی‌دهد. زنان در گروه‌ها و طبقات اجتماعی مختلف به میزانی متفاوت از مواهب برابری قانونی و مشارکت در قدرت بهرمند شده‌اند. برخی سیاستمداران زن همانند مارگارت تاچر نخست وزیر پیشین بریتانیا، پرچمدار سیاست‌هایی بوده‌اند که بیشترین آسیب را متوجه زنان طبقات پایین و متوسط کرده است. از این رو ربط دادن مستقیم تعداد سیاستمداران زن به برابری جنسیتی و وضعیت زنان در یک اجتماع خاص ممکن است به نتایج متناقض و ناصحیح برسد.

wap

منبع: میدان
برچسب‌ها:

۴ نظر

  1. در ایران در دولت خودمختار فرقه ی دموکرات آذربایجان، اولین باری بود که زنان حق رای گرفتند

  2. دکتر معصومه اکبری

    سلام تا زمانی که فکر زنان ایرانی از آبرودار ی مطلق به رواداری و فرهنگ سازی و تربیت کودک از زمان تولد تا ورود به مدرسه ومطالعات مکرر در زمینه های اجتماعی سیاسی نرسیده است حضور به تنهایی ارزشمند نیست

  3. وقتی حضور زنها در مشاغل زیان آور و سخت مثل کارگری معدن و ساختمان لوله کشی بنایی مکانیکی و سربازی اجباری با مردها برابر شد اون موقع درباره برابری در شغل های مدیریتی صحبت کنید .

    • همه میدونن که آقایون میتونن کارهای یدی و قدرتی رو بهتر انجام بدن…اما برای کارهای فکری، سیاسی و مدیریتی حتما این آقایون نیستن که بهتراند! خانوم ها خیلی وقته خودشون رو توی این عرصه ها ثابت کردند…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *