کشف حجاب در فضای مجازی هم جرم است

کشف حجاب در فضای مجازی هم جرم است

سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا، از بازداشت بیش از ۳۲۰ نفر در رابطه با فعالیت‌های مجازی، خبر داده است و کشف حجاب در فضای مجازی را زیرمجموعه‌ی ناهنجاری‌ها دانسته و آن را تخلف خوانده است: «بی‌حجابی در فضای مجازی ترویج «موارد غیراخلاقی» و در قالب مصادیق مجرمانه است. هر شخصی که در فضای مجازی مرتکب تخلف شود و موارد فوق را رعایت نکند به عنوان مجرم شناخته ‌خواهد شد.»
چهار روز پیش از این سخنان پاشایی، محمدعلی رجبی،‌ رئیس مرکز تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا، از امکان «لایو اینستاگرام» و عدم نظارت پلیس بر آن انتقاد کرده و گفته بود: «این پلتفرم و بستر به قوانین و حاکمیت کشورمان احترام نمی‌گذارد.»
به نظر می‌رسد موج نظارت پلیس فتا و تلاش برای محدودکردن امکان استفاده از اینستاگرام وارد مرحله جدیدی شده است. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا تأکید کرده است: «هیچ تفاوتی میان افراد پرطرفدار و کسانی که فالوئرهای کمتری دارند، وجود ندارد. همچنین میان جرائم در فضای مجازی و واقعیت تفاوتی نیست و‌ قطعاً با آن برخورد خواهد شد.» با توجه به این موج احضار و بازداشت و تذکر، انگار هیچ تفاوتی هم میان روزهای کرونایی و غیرکرونایی وجود ندارد. تذکر جدید پلیس فتا در رابطه با مسئله‌ی حجاب در شرایطی اعلام شده است که شمار زیادی از کاربران در فضای مجازی از دریافت پیامک جریمه بی‌حجابی در حین رانندگی نوشته‌اند و از لزوم مراجعه به پلیس در این ایام کرونایی انتقاد کرده‌اند.