skip to Main Content
یاسمین درگذشت
فرهنگ کیوسک

درگذشت خواننده «صحرانشین»

یاسمین درگذشت

یاسمین، خواننده زن برنامه گل‌ها، روز ۱۵ اسفند ۹۷ در بیمارستان مهر تهران درگذشت. پیش از این پرویز ایزدخواه، روزنامه‌نگار و همسر یاسمین از به کما رفتن او خبر داده بود.

خبر مرگ یاسمین در هیچ یک از رسانه‌های رسمی کشور تا کنون منتشر نشده است اما برخی صفحات اینستاگرامی و اکانت‌های توئیتر از مرگ او خبر داده‌اند. همچنین از ساعاتی پیش تصاویری از تشییع جنازه او در بهشت زهرای تهران منتشر شده است.

مهربانو (پروانه) سلامی با نام هنری یاسمین در ۲۳ بهمن ۱۳۱۳ در کازرون متولد شد. او اولین بار در سال ۱۳۳۴ و با ترانه یار آمد به رادیو آمد. بیشترین فعالیت هنری او در سال‌های دهه ۳۰ و ۴۰ شمسی بود. او روی آهنگ‌هایی از بزرگ لشکری و ترانه‌هایی از ایرج جنتی عطایی، کریم فکور و هدایت‌الله نیرسینا آواز خوانده است.

صحرانشین یا همان «هرکه بینم یاری داره من ندارم» یکی از مشهورترین ترانه‌های اوست. این آهنگ بر اساس یک شعر و ترانه محلی توسط بزرگ لشگری تنظیم شده است. در این ویدئو یاسمین در سال‌های پایانی زندگی تکه‌هایی از این ترانه را اجرا می‌کند.

پس از ممنوعیت آواز زنان، خوانندگان زن زیادی در ایران ماندند و سال‌ها نتوانستند بخوانند. در سال‌های اخیر بسیاری از آن‌ها پس از سکوتی طولانی برای همیشه خاموش می‌شوند.

 

همچنین بخوانید:  نامه کنشگران قزوین به رئیس جمهور برای نجات باغستان شهر
یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗