skip to Main Content
دستگیری کودکان کار نوعی کودک‌آزاری است
جامعه کیوسک

دستگیری کودکان کار نوعی کودک‌آزاری است

نماینده تهران در مجلس با اشاره به دستگیری کودکان کار در چند روز گذشته گفته دستگیری این کودکان خودش نوعی کودک‌آزاری است و از آنجا که کودک‌آزاری جرم عمومی محسوب می‌شود باید از این شیوه برخورد شکایت کرد.

طیبه سیاوشی معتقد است روال جدید سازمان بهزیستی مبنی بر دستگیری کودکان کار، مشکلی را حل نمی‌کند. به گفته روز سه‌شنبه ١٣١کودک دستگیر شده را به مرکز یاسر آورده‌اند و همان روز ۷۰ کودک افغانستانی، پیش از تشکیل پرونده‌ مددکاری و مشاوره برای ردشدن از مرز به اردوگاه ورامین منتقل شده‌اند. همچنین بچه‌های زیر ۱۲ سال به مرکز بعثت منتقل شده‌اند.

او با اشاره به اینکه «گفته شده که این دستگیری‌ها به دستور فرمانداری تهران انجام شده و هم چنان ادامه خواهد داشت» اضافه کرده سه کودک گم شده‌اند و نه در مرکز یاسر بودند و نه در مرکز بعثت.

به گفته او «با توجه به مشکلات اخیر دزدیدن کودکان و آزار جنسی آنان، امنیت این کودکان در خطر است» و رد مرز کردن کودکان مهاجر هم نه تنها اثری بر وضعیت آنها ندارد بلکه  آنها را در مخاطره جدی قرار خواهد داد.

بر اساس برخی آمارها ایران بیش از سه میلیون کودک کار دارد که تنها یک‌سوم آنان زیر نظر سازمان بهزیستی قرار دارند. وضعیت بد اقتصادی خانواده، فقر، بیکاری و اعتیاد والدین علل اصلی استفاده از کودکان در بازار کار است. برخی  از اقتصاددانان افزایش کودکان کار را پیامد سیاست‌های اقتصادی دولت‌ها و عقب‌نشینی آنها از وظایف در زمینه بهداشت، مسکن، آموزش و اشتغال می‌دانند. وزیر رفاه چند روز پیش گفته بود کودکان کار را به عنوان مشاغل خدماتی برای خدمات پشت چراغ قرمز و چهارراه‌ها در قالب تعاونی ساماندهی می‌شوند که این موضوع هم با اعتراض‌هایی همراه شد.

همچنین بخوانید:  کودک‌آزاری، مهم‌ترین دلیل بی‌سرپرستی کودکان
یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗