skip to Main Content
مقاومت دانشگاه‌ها برای جذب زنان در هیات علمی
اقتصاد جامعه کیوسک

مقاومت دانشگاه‌ها برای جذب زنان در هیات علمی

مشاور امور زنان وزارت علوم با تاکید بر اینکه قوانین برای اشتغال زنان در پست‌های مدیریتی دست‌و‌پا گیر است،‌ گفته گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها برای جذب زنان در چارچوب هیات علمی مقاومت می‌کنند.

الهه حجازی یکی از علت‌هایی را که فقط ۱۷ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها زنند این دانسته که  در ۱۰سال گذشته و قبل از آن تعداد دانشجویان زن در دوره‌های ارشد و دکتری کم بود اما در ۵ سال اخیر روندی شروع شده که نسبت دانشجویان دکتری در حال به تعادل رسیدن است و نتیجه آن شده که در سال ۹۳ و ۹۴، ۴۸ درصد فارغ‌التحصیلان دوره دکتری زنان هستند.

به گفته او در گروه‌های آموزشی فنی یا گروه‌هایی که مردانه تعریف شده، دانشگاه‌ها حضور بانزنان وان را نمی‌پذیرند یا ترجیح می‌دهند مردان را استخدام کنند. این مسئله باور غلطی است که هنوز تصحیح نشده است و اگر این باور اصلاح شود، زنان هم جذب می‌شوند.

حجازی مدعی شده برای بالا رفتن تعداد اعضای هیات علمی زن نمی‌توان در سطح وزارت‌ برنامه‌ریزی کرد، زیرا بخش بزرگی از جذب هیات علمی در گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها انجام می‌شود.

در حالیکه ۴۹درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند، سهم زنان از بازار کار فقط ۱۵درصد است. ایران در این زمینه جزو بدترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. تبعیض‌های قانونی باعث شده زنان بیشتر در کارهای غیررسمی مشغول به کار باشند.

 

همچنین بخوانید:  زنانی با حقوق‌های ۱۵۰هزارتومانی
یک نظر
  1. هم دانشگاهها مقاومت هم وزارت خانه در رده های بالا
    اما تا بخواهید بیگاری از زنان در رده های پایین و متوسط با حقوق نصف و امتیازهایی اندک درمقایسه با مردان با همان رتبه دیده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗