skip to Main Content
دولت ترکیه ویکی‌پدیا را فیلتر کرد
سیاست کیوسک

دولت ترکیه ویکی‌پدیا را فیلتر کرد

دیده‌بانان فضای مجازی می‌گویند، دولت ترکیه دسترسی به سایت دانشنامه ویکی‌پدیا را بدون حکم دادگاه در این کشور مسدود کرده است.

ترکیه در واقع دسترسی به سایتی را مسدود کرده است که خود را «پروژه‌ شفاف دیجیتالی و مستقل» معرفی می‌کند. بنا به گفته کاربران این سایت در ترکیه دسترسی به تمامی زبان‌های این دانشنامه اینترنتی از صبح امروز (شنبه) مسدود شده است.

دیده‌بان اینترنت جهان در این باره نوشته است: محرومیت از دسترسی افراد به سایت‌های متعدد از طریق فیلترینگ در این کشور همواره رایج بوده است.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که یک کاربر اینترنتی در صفحه مربوط به معرفی رجب طیب اردوغان در سایت ویکی‌پدیا، از او به عنوان دیکتاتور نام برد. گرچه این نوشته پس از مدتی اصلاح شد و صفحه اردوغان برای انجام هرگونه اصلاحی به مدت یک هفته مسدود شد.

فشار بر فعالان مدنی و کنترل شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در ترکیه بعد از روی کار آمدن اردوغان در ترکیه و به ویژه پس از کودتای نافرجام سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. اردوغان به تازگی با پیروزی در یک همه‌پرسی توانست قانون اساسی ترکیه را به نفع تغییر نظام پارلمانی به ریاستی و افزایش اختیاراتش به عنوان رئیس‌جمهور تغییر دهد.

همچنین بخوانید:  آنچه از اسید می ماند؛ دو مجموعه عکس از ابولفضل نسائی
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗