skip to Main Content
۷ اشتباه سدسازی که در ایران تکرار می‌شوند
زمین کیوسک

۷ اشتباه سدسازی که در ایران تکرار می‌شوند

کمیسیون جهانی سد (WCD) مجموعه‌ای از اشتباه‌های بحران‌آفرین در زمینه سدسازی را مشخص کرده است که با مرور آنها می‌توان دید تمام این هفت اشتباه در مورد بسیاری از سدهای ایران از جمله سد گتوند و سدهای کارون و دیگر سدها تکرار شده است.

انتخاب رودخانه اشتباه برای ساخت سد، بی‌توجهی به تغییرات جریان آب پایین‌دست، غفلت از تنوع زیستی و از بین‌بردن زنجیره اتصال غذایی موجودات آبزی و حیوانات اطراف آن، سیاست‌ها و محاسبات اقتصادی اشتباه، ناتوانی در جلب رضایت عمومی مردم منطقه، سوءمدیریت در خطرات و تاثیرات و در نهایت ساخت و ساز بی‌رویه سد هفته اشتباهیند که این کمیسیون آنها را معرفی کرده است.

با نگاهی گذرا به سدهای ایران می‌توان دریافت که اغلب سدهایی که در دو دهه اخیر ساخته شده‌اند دارای چنین مشکلاتی‌اند. ایران در کمربند خشک زمین قرار دارد و ساخت سد با توجه به «کاهش ۱۰ درصدی میزان بارش‌ها در ایران»، «افزایش حدود ۱.۵ درجه‌ای دمای هوا»، «تبخیر حدود ۲۵ میلیارد متر مکعب از منابع آب کشور»، «کاهش حدود ۲۰ درصدی روان‌آب‌ها و آب‌های سطحی»، «کاهش ۱۵ درصدی تغذیه آب‌های زیرزمینی»، «کاهش بارش برف و ناپایداری منابع آب» و «افزایش بارش‌های ناگهانی و ملحق‌نشدن این منابع آبی به آب‌های زیرزمینی و جریان آب‌های سطحی» ساخت سد در ایران را نیازمند تحقیق و بررسی‌های بسیار بیشتر کرده است.

با همه این احوال ایران قصد دارد با وجود اینکه نیمی از ظرفیت مخازن همین سدهای موجود هم خالی است حداقل ۱۱۳ سد جدید بسازد. برخی مخالفان ساخت بی‌رویه سد با اشاره به مشکلات زیست محیطی برخی سدها، اصرار بر ساخت آنها را به «مافیای سدسازی» در ایران مرتبط می‌دانند.

همچنین بخوانید:  قلع و قمع بلوط‌های زاگرس برای ایجاد مزارع کشاورزی
3 نظر
 1. ای بابا…

  حالا پشت سیل دارن اشتباهات سدسازی و پنهان میکنن!!!!!!!

  حالا به جای تخریب سدهای به اشتباه ساخته شده روی رودخانه ها دارن از سدها دفاع میکنن وسط احساسی شدن مردم!!!

  1. اینطور نیست دوست عزیز
   شاید بعضی از سدها متأسفانه به واسطه ی جریانات سیاسی ساخته شده باشند و مشکلاتی داشته باشند اما در حوضه کارون و کرخه که مطالعات آن توسط شرکت های بزرگ آمریکایی و فرانسوی قبل از انقلاب شروع شده بود، تمامی سد ها کارشناسی شده و لازم بوده و حتی کارون ۲ رو هم میدونم کم داره و باید ساخته بشه.
   بحث در این مورد خیلی تخصصی و فراتر از این حرفهاست ولی چیزی که عیان است اگر سدها بر روی رودخانه کارون نبودند نه فروردین ۹۸ بلکه فروردین ۹۶ در سکوت کامل خبری که انگار نه انگار سیلی آمده به واسطه کنترل و دبی پایین تر از فروردین۹۸ ، کل اهواز را سیل می گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗