skip to Main Content
انتشار بزرگترین آرشیو صوتی جهان از طبیعت
دانش زمین پیشنهاد میدان کیوسک

انتشار بزرگترین آرشیو صوتی جهان از طبیعت

 مرکز اسناد کتابخانه مک‌اولی، واقع در پژوهشکده پرنده‌شناسی دانشگاه کورنل، بزرگترین آرشیو صوتی از صداهای طبیعت را به طور دیجیتالی و آنلاین در دسترس عموم گذاشت. گرگ بادنی، طراح صوتی این مرکز در این باره می‌گوید «از حیث سرعت و وسعت آنچه اکنون برای همگان قابل دسترس است، این اتفاق به راستی انقلابی است.» این اسناد صوتی که از سال ۱۹۲۹ تا به امروز ضبط شده‌اند، در این آدرس به طور رایگان در دسترس قرار دارند: www.MacaulayLibrary.org
18372078804_0f594f0828_b
ده‌ها سال طول کشید تا مستندنگاران این مجموعه عظیم را کامل کنند. این مجموعه حاوی قریب به ۱۵۰ هزار فایل ضبط شده، معادل ۱۰ ترابایت اطلاعات، در ۷۵۱۳ ساعت است. در حدود ۹ هزار گونه جانوری در این مجموعه حضور دارند. تمرکز این مجموعه بر پرندگان است، اما همچنین شامل صدای نهنگ‌ها، فیل‌ها، قورباغه‌ها، و باقی حیوانات می‌شود.

مدیر کتابخانه مک‌اولی می‌گوید «مجموعه ما بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مجموعه در جهان، و از امروز، قابل‌ دسترس‌ترین مجموعه در دنیاست. ما اکنون سعی داریم که قابلیت جستجو در این مجموعه را بهبود بخشیم تا مردم بتوانند صداها را به راحتی جمع کرده و از مجموعه دانلود کنند. هدف ما این است که کتابخانه مک‌اولی را تا جای ممکن برای گسترده‌ترین طیف مخاطبان قابل استفاده کنیم.»

tumblr_inline_mgs5yqVPhP1rcq5qi

بادنی همچنین گفته است که «حالا که مستندات گذشته دیجیتالی شده است، گروه مستندنگاران ما تمرکزش را بر مواد جدید مستندنگاران آماتور و حرفه‌ای سرتاسر دنیا گذاشته تا این مجموعه را هر چه کامل‌تر کند.» او در ادامه گفت «گوش دادن به این مجموعه واقعا لذت بخش است. تاحالا صدای یک شیرماهی در زیر آب را شنیده‌اید؟ صدایش فوق‌العاده است.»

همچنین بخوانید:  دوستی‌های صمیمی در میان فلامینگوها

پیشنهاد می‌کنیم به بعضی نمونه‌های صداهای این آرشیو گوش دهید:

اولین صدای ضبط شده: آرتور آلن، موسس پژوهشگاه کورنل، یکی از پیشگامان ضبط صدا بود. او در یک روز بهاری در سال ۱۹۲۹ صدای آواز گنجشکی را ضبط کرد.

جوان‌ترین پرنده: در این فایل که در سال ۱۹۶۶ گرفته شده، صدای یک جوجه شترمرغ را می‌شنویم که هنوز از تخم بیرون نیامده.

پرشورترین بیدارباش صبحگاهی: همسرایی صبحگاهی در منطقه جنگلی کویینزلند؛ وقتی استرالیا از چهچه‌ها، جیغ‌ها، سوت‌ها، غرش‌ها، و هوهوها لبریز است.

بهترین نامزد برای پیوستن به موسسه موسیقی جَز جان کالترین: صدای یک ایندری، میمون ماداگاسکاری که صدایش ترکیبی‌ست از ناله و کلارینت موسیقی جز.

وهم‌آورترین: صدای منحصر به فرد یک مرغ غواص شمالی در دریاچه آدریونداک در ۱۹۹۲.

غیرمنتظره‌ترین محل ساخت‌وساز: صدای مقطع چکش‌کاری یک شیرماهی در زیر آب.

نزدیک‌ترین صدا به صدای ورود آدم‌فضایی‌ها: مرغان بهشتی صدای فوق‌العاده‌ای در می‌آورند. این صدای یک مرغ ایزدی کاکل‌پیچیده در گینه نو است که نزدیک‌شدن یک سفینه فضایی را به ذهن می‌آورد.

یک نظر
  1. سلام
    خدا قوت ! فوق العاده هست . بینظیر است . بشریت مدیون تلاشهای شما خواهد بود . روزگارتان شاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗