skip to Main Content
دیه جنین پسر دوبرابر دیه جنین دختر اعلام شد
جامعه کیوسک

دیه جنین پسر دوبرابر دیه جنین دختر اعلام شد

قوه قضائیه نرخ دیه انسان کامل را برای سال ۱۴۰۰ معادل ۴۸۰ میلیون تومان اعلام کرد اما آنچه در این ابلاغیه توجه برانگیز است تفاوت نرخ دیه جنین مونث و مذکر است.

بر این اساس، دیه «جنین که روح در آن پیدا شده است» اگر پسر باشد برابر با دیه کامل، یعنی ۴۸۰ میلیون تومان و در صورتی که جنین دختر باشد «نصف دیه کامل مرد مسلمان» یعنی ۲۴۰ میلیون تومان خواهد بود. در صورتی که جنسیت جنین مشخص نباشد، این رقم سه‌چهارم دیه مرد و برابر با ۳۶۰ میلیون تومان است.

این درحالی‌ست که از سال ۹۷ برابری دیه زن و مرد تصویب شد و مشخص نیست که چرا میان دیه جنین دختر و پسر تفاوت وجود دارد و حتی دیه جنین با جنسیت نامشخص هم از دیه جنین مونث بیشتر است.

تبعیض جنسیتی در تعیین دیه، با فقدان حق زنان بر تعیین سرنوشت بدن و زندگی خود، اعم از دشواری‌های پیشگیری از بارداری و سقط جنین گره می‌خورد. به این معنا که نه تنها جنین مونث صراحتا ارزش کمتری دارد، بلکه در حالی‌که حق سقط جنین در سال‌های اخیر در بسیاری کشورهای جهان تبدیل به قانون شده اما در ایران غیرقانونی‌بودن آن سلامت زنان بسیاری را در معرض خطر قرار می‌دهد و قوانینی مانند پرداخت دیه جنین نیز مادران را با موانع سنگین‌تری روبه‌رو می‌کند.

 

 

همچنین بخوانید:  زنان مجرد در جامعه متا‌هل
یک نظر
  1. مشکل اینجاست که دخترای احمق خفه میشن صداشون در نمیاد اگه به مردا باج ندن این نمیشه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗