skip to Main Content
دیه جنین پسر دوبرابر دیه جنین دختر اعلام شد
جامعه کیوسک

دیه جنین پسر دوبرابر دیه جنین دختر اعلام شد

قوه قضائیه نرخ دیه انسان کامل را برای سال ۱۴۰۰ معادل ۴۸۰ میلیون تومان اعلام کرد اما آنچه در این ابلاغیه توجه برانگیز است تفاوت نرخ دیه جنین مونث و مذکر است.

بر این اساس، دیه «جنین که روح در آن پیدا شده است» اگر پسر باشد برابر با دیه کامل، یعنی ۴۸۰ میلیون تومان و در صورتی که جنین دختر باشد «نصف دیه کامل مرد مسلمان» یعنی ۲۴۰ میلیون تومان خواهد بود. در صورتی که جنسیت جنین مشخص نباشد، این رقم سه‌چهارم دیه مرد و برابر با ۳۶۰ میلیون تومان است.

این درحالی‌ست که از سال ۹۷ برابری دیه زن و مرد تصویب شد و مشخص نیست که چرا میان دیه جنین دختر و پسر تفاوت وجود دارد و حتی دیه جنین با جنسیت نامشخص هم از دیه جنین مونث بیشتر است.

تبعیض جنسیتی در تعیین دیه، با فقدان حق زنان بر تعیین سرنوشت بدن و زندگی خود، اعم از دشواری‌های پیشگیری از بارداری و سقط جنین گره می‌خورد. به این معنا که نه تنها جنین مونث صراحتا ارزش کمتری دارد، بلکه در حالی‌که حق سقط جنین در سال‌های اخیر در بسیاری کشورهای جهان تبدیل به قانون شده اما در ایران غیرقانونی‌بودن آن سلامت زنان بسیاری را در معرض خطر قرار می‌دهد و قوانینی مانند پرداخت دیه جنین نیز مادران را با موانع سنگین‌تری روبه‌رو می‌کند.

 

 

همچنین بخوانید:  محیط زیست سازمانی مردانه است نه جای سوسول بازی
3 نظر
  1. ما همه انسان هستیم چرا همیشه باید حقوق پسرا بیشتر از دخترا باشه!!!! مگه دخترا چی از پسرا کم تر دارن !!این حق دخترا نیست
    حقوق همه باید برابر باشه اگر اونا آدمن ما هم آدم هستیم؟

  2. مشکل اینجاست که دخترای احمق خفه میشن صداشون در نمیاد اگه به مردا باج ندن این نمیشه […]

    1. دخترا هیچوقت سکوت نمیکنن ولی مگه کسی به حرفاشون توجه می‌کنه؟!! ضمنا ما هرچقدر سکوت کنیم شما حق ندارین بگین احمق و اینکه دخترا هیچوقت به مردا باج ندادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗