skip to Main Content
چطور از کرونا در امان بمانیم؟
جامعه عمومی کیوسک

توصیه‌هایی عمومی برای پیشگیری

چطور از کرونا در امان بمانیم؟

سازمان بهداشت جهانی به تازگی با به‌روزرسانی صفحه «توصیه‌های عمومی» راه‌های ابتدایی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ارائه داده: 

۱- در وهله کنونی با توجه به سطح پایین شناخت از این ویروس و نحوه عملکرد و اشاعه آن، تاکید اصلی این سازمان بر رعایت بهداشت شخصی است.

۲- شست و شوی مداوم دست‌ها اولین اقدام برای پیشگیری است. استفاده از صابون و آب و یا ضدعفونی‌کننده‌های بر پایه الکل راهی عمومی برای از میان بردن ویروس نشسته بر روی پوست است. در صورتی که پوست شما به مواد ضدعفونی‌کننده حساس است برای حضور در مکان‌های عمومی از دستکش نخی استفاده کنید و دستکش را بطور مرتب شسته و ضدعفونی کنید.

۳- رعایت بهداشت تنفسی قدم دوم است. در صورت امکان دستمال بهداشتی به همراه داشته باشید و پس از هربار سرفه یا عطسه دستمال را در داخل سطلی با در بسته قرار دهید و سپس دست‌های خود را بشویید. در غیر این صورت استفاده از تکنیک ساده عطسه کردن در آرنج بهترین راه برای جلوگیری از پخش ویروس در هواست. بنابر توصیه این سازمان، استفاده از ماسک‌های عادی تاثیری بر پیشگیری ندارد. استفاده از ماسک برای کسانی که مبتلا به ویروس هستند و یا علائمی نزدیک به سرماخوردگی در خود می‌بینند توصیه شده تا از انتقال به دیگران پیشگیری کنند.

۴- رعایت فاصله حداقل یک متر در مکان‌های عمومی توصیه‌ای جدی است. با رعایت این توصیه حداقل از تنفس ویروس منتقل شده از کسانی‌ که صرفه یا عطسه می‌کنند جلوگیری کرده‌اید.

۵- از لمس چشم و دهان خود تا هنگامی‌ که در مکان‌های عمومی هستید خودداری کنید.

۶- بنابر توصیه این سازمان افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای (همانند دیابت و ام‌اس) به علت ضعف در سیستم ایمنی بد‌نشان مستعدتر از دیگران در مریض‌شدن هستند. در صورتی‌ که بیماری تحت درمان است و در وضعیت کنترل‌شده قرار دارد، این بیماران باید تنها رعایت بهداشت شخصی را به صورت جدی پیگیری کنند. تا به این لحظه هیچگونه نتیجه‌ مشخصی درباره ارتباط این ویروس با دیگر بیماری‌ها به دست نیامده و مضطرب کردن این گروه از بیماران در جامعه می‌تواند اثری بدتر بر وضعیت سلامتی آنها داشته باشد.

۷- رویه‌های عمومی در قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن مانند تغذیه صحیح، خواب مناسب و دوری از اضطراب‌های مزمن برای همگی افراد جامعه توصیه شده. این ویروس بیش از هرچیز به واسطه جهش، ویژگی‌هایی کسب کرده که به آن امکان می‌دهد تا سریع منتقل شود، اما عفونت‌زایی و کشندگی آن دور از انتظار نیست. بنابراین رویه‌های عمومی توصیه‌شده در مقطع کنونی و با توجه به اطلاعات در دسترس بهترین راه‌ مقابله با آن است.

۸-  سوالاتی از قبیل کانون ویروس، مبدا آن، ارتباط آن با حیوانات و نحوه جهش آن هنوز بی‌پاسخ مانده‌اند. اما سازمان بهداشت جهانی با توجه به ماهیت ویروس و ویژگی خودمحدود‌شونده آنها پیش‌بینی کرده که در طی ماه‌های آینده از شدت موج اشاعه ویروس کاسته شود.

همچنین بخوانید:  مقاله یک ربات در گاردین منتشر شد
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗