skip to Main Content
۶۲ درصد تخت‌های بیمارستانی کشور فرسوده‌اند
جامعه کیوسک

۶۲ درصد تخت‌های بیمارستانی کشور فرسوده‌اند

وزیر بهداشت گفته  به ازای هر هزار نفر جمعیت ۱/۷ تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد که ۶۲ درصد این تخت‌ها هم فرسوده‌اند. حسن هاشمی همچنین اضافه کرده تعداد پزشک در ایران با ۱/۲۸ پزشک به ازای هر هزار نفر از همه کشورهای منطقه کمتر است. همچنین به ازای هر هزار نفر ۱/۴ پرستار وجود دارد در حالیکه در سه سال گذشته حداقل ۳۰ هزار پرستار بازنشسته شده‌اند اما حتی یک پرستار هم استخدام نشده است.

به گفته او از سال ۱۳۸۱ تا الان سهم هزینه‌کرد منابع عمومی از کل بودجه سلامت حداکثر ۴۰ درصد بوده است.این سهم در افغانستان از زیر ۱۰ درصد به ۳۷ درصد رسیده و در ترکیه از ۷۰ درصد به ۸۰ درصد رسیده است. در کشور عراق که در سال ۱۳۸۱ این عدد صفر بود الان به بالای ۷۵ درصد رسیده اما ایران همچنان روی عدد ۴۰ ثابت مانده است.

هاشمی درباره حادثه پلاسکو هم گفته ما در کشور گرفتار رودربایستی و در کنار آن فساد هستیم و این دو عامل، موانع بزرگ اجرا و حتی تصویب قوانین درست و موثرند. بنابراین تا این دو عامل وجود داشته باشد، چنین حوادثی باز هم تکرار می‌شود.

وزیر بهداشت پیش از این گفته بود رفع کمبود تخت بیمارستانی ۴۰ سال زمان می‌خواهد. علاوه بر فرسودگی تخت‌های بیمارستانی، خود بیمارستان‌ها هم فرسوده‌اند و احتمالا در مواقع بحرانی مانند زلزله کارایی نخواهند داشت.

همچنین بخوانید:  هزاران کیلومتر از اندونزی در آتش است و رسانه‌های جهان توجهی نمی‌کنند
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗