skip to Main Content
شرط سنی برای وام ازدواج، اجحاف در حق گروهی دیگر است
جامعه زیراسلایدر

عضو کمیسیون تلفیق مجلس؛

شرط سنی برای وام ازدواج، اجحاف در حق گروهی دیگر است

یکی از راه‌های عملی جلوگیری از رواج کودک‌همسری از طریق اخذ وام ازدواج، پیش‌بینی شرط سنی برای دریافت کننده تسهیلات است، اما نماینده مجلس مملکت می‌گوید این شرط اجحاف در حق گروهی دیگر است.

پس از شروع بررسی لایحه بودجه ۹۹ در کمیسیون‌های تخصصی مجلس، کمیسیون فرهنگی تصمیم گرفت وام ازدواج از ۳۰ میلیون تومان برای هر زوج به ۵۰ میلیون تومان افزایش یابد و پیشنهاد کمیسیون فرهنگی در کمیسیون تلفیق مصوب شد.

سید فاطمه ذوالقدر، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباره شرط سنی وام ازدواج گفته است: «در مورد حداقل و حداکثر سن دریافتی این وام در حال رایزنی هستیم بدون شک سن مشخصی از طرف معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برای دریافت این وام تعریف و ابلاغ  خواهد شد.»

افزایش مبلغ وام ازدواج بدون شرط سنی ممکن است موجب فراهم شدن کودک‌همسری و یا ازدواج‌های صوری شود. برای جلوگیری از این سواستفاده‌ها از قانون، قانون‌گذار می‌تواند برای اخذ این تسهیلات، شرط سنی در قانون پیش‌بینی کند تا افزایش وام ازدواج مشوقی برای کودک‌همسری نشود.

رضا شیران خراسانی نماینده مجلس در گفت‌‌وگو با خبرگزاری خانه ملت اما در مورد وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج و تشویق به کودک‌همسری می‌گوید: «گذاشتن شرط سنی در پرداخت وام ازدواج نمی‌تواند مانع از کودک همسری باشد بلکه این کار اجحافی در حق گروهی دیگر است.»

شیران خراسانی، ‌نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفته: «پرداخت وام‌های مختلف با سود کم از طرف دولت  می‌تواند راه‌های انحراف و تخلف هم باشد نمی‌توانیم منکر این ماجرا باشیم که وجود چنین وامی برای ازدواج یا اشتغال انحرافاتی را به همراه نداشته باشد، اما نمی‌توانیم اکثریت را فدای اقلیت کنیم.»

عضو کمیسیون تلفیق مجلس درباره افزایش سن ازدواج نیز معتقد است: «افزایش وام ازدواج در کودک‌همسری تاثیر نداشته است، مسئله کودک‌همسری یک آسیب اجتماعی است که ریشه در فرهنگ دارد؛ باید در مورد کاهش سن ازدواج و تعیین سن قانونی ازدواج فرهنگ‌سازی صورت بگیرد، افزایش وام ازدواج تاثیری در کودک‌همسری ندارد به فرض مثال در استان خراسان کودک‌همسری در میان اقلیت خاصی است که این گروه از وام ازدواج استفاده نمی‌کنند و بیشترین کودک همسری در مناطقی رواج دارد که کمتر درخواست وام ازدواج را داشته‌اند.»

همچنین بخوانید:  مصدق را باید قابل دسترس و زمینی کرد

مرضیه محبی وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: «طبق قانون رشد متعاملین، بانک‌ها افراد زیر ۱۸ سال را برای اخذ وام یا انجام امور مالی و بانکی صالح نمی‌شناسند؛ حال چطور می‌شود دخترانی که نمی‌توانند امور بانکی خود را شخصاً انجام دهند بر اساس ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی اجازه ازدواج در سن ۱۳ سالگی را دارند و به تبع آن می‌توانند وام ازدواج دریافت کنند؟»

این فعال حقوق زنان تاکید می‌کند: «در هر حال بازپرداخت وام ازدواج متوجه کسی است که وام دریافت می‌کند و اگر هم کس دیگری ضامن دریافت وام باشد، باز هم طبق مقررات، ضامن می‌تواند به مضمون‌ عنه مراجعه کرده و اقساطی را که پرداخت کرده پس بگیرد لذا دختر نمی‌تواند هیچ‌گاه شانه از زیر بازپرداخت وام خالی کند، پس چطور می‌توان کسی را که طبق قانون غیر رشید تلقی می‌شود، به صرف ازدواج چنین اختیاراتی پیدا کند؟ اینها مصداق خشونت اقتصادی علیه زنان است و هیچ متن قانونی برای مجازات مرتکبین آن نداریم.»

یکی از راه‌های عملی جلوگیری از رواج کودک‌همسری از طریق اخذ وام ازدواج، پیش‌بینی شرط سنی برای دریافت کننده تسهیلات است، اما نماینده مجلس مملکت می‌گوید این شرط اجحاف در حق گروهی دیگر است.

12 نظر
 1. واقعا که، اقایون‌میتونن تعین کننده زمان ازدواج‌باشن، برای خانمی که تا ۴۰ سالگی شرایط ازدواج نداشته، تقصیرش چیه؟ خپ کسیکه قبلا ازدواج کرده وام گرفته تعلق نمیگیره که، اما حق کسیکه برای اولین بار ازدواج میکنه هستش، بجای فکر ازدواج، یکم خوب بود جلوی اختلاس ها گرفته میشد، پول مملکت و مردم را خارج میکنن‌ ،اما شب میخوابن برای مردم خواب می بینن

 2. واقعا که، اقایون‌میتونن تعین کننده زمان ازدواج‌باشن، برای خانمی که تا ۴۰ سالگی شرایط ازدواج نداشته، تقصیرش چیه؟ خپ کسیکه قبلا ازدواج کرده وام گرفته تعلق نمیگیره که، اما حق کسیکه برای اولین بار ازدواج میکنه هستش، بجای فکر ازدواج، یکم خوب بود جلوی اختلاس ها گرفته میشد، پول مملکت و مردم را خارج میکنن‌ ،اما شب میخوابن برای مردم خواب میبینن، ؟ باشه وام ندید، اختلاس کنن و خارج کنن از کشور

 3. اینا چرا نمیفهمن چی دارن میگن تقصیر من خانم تحصیلکرده که تا سن ۴۸سالگی شرایط ازدواج نداشتم و کلی دربدری کشیدم دوران بچه گی ما که انقلاب شد بعد جنگ شد بعد آواره شدیم بعد با هزارو یه بدبختی و نداری و دربدری تحصیلات عالیه گرفتیم بعدش هرسال از اینکار به اون کار اونم غیر مرتبط چون پاراتی و پول تداشتیم خلاصه اینکه چون نسل سوخته بودیم و هستیم حال که موقعیت ازدواج تو این سن برای من بینوا پیش اومده اونم به امید این وام ازدواج میخواد زندگی ام شکل بگیره آیا این حداقل حقی که باید بخاطر اینهمه آسیبی که تو این سرزمین کشیدم از من دریغ بشه انصافه خداازشون نگذره که هیچوقت این ملت ستمدیده رو درک نکردن

 4. سلام این چه قانونی که شرایط سنی برای وام ازدواج تعیین می کنند .شاید یه عده موقعیت ازدواج را در سن پایین پیدا نکردن این فقط یه سنگ اندازی جلوی دهه شصتیا که همیشه تو این مملکت قربانی بودن .با این قانون نمی تونند جلوی ناهنجاریها را بگیرند .فقط یک عده افراد مظلوم دیگر را قربانی می کنند. این یه اجحافه و عدالت نیست .

 5. سلام این چه قانونی که شرایط سنی برای وام ازدواج تعیین می کنند .شاید یه عده موقعیت ازدواج را در سن پایین پیدا نکردن این فقط یه سنگ اندازی جلوی دهه شصتیا که همیشه تو این مملکت قربانی بودن .با این قانون نمی تونند جلوی ناهنجاریها را بگیرند .فقط یک عده افراد مظلوم دیگر را قربانی می کنند. این یه اجحافه و عدالت نیست .

 6. این جماعت میخوان ازدواج جوونا رو آسون کنن یا بدتر جلو پاشون سنگ بندازن.
  من تازه تونستم توو سن ۳۳ سالگی با یه فرد مناسب که ۴۱ سالشه ازدواج کنم.
  اول زندگی با این وضعیت اقتصادی، دلار و سکه و طلا و قیمت لوازم خونگی چطور میشه یه زندگی ساده رو تشکیل داد
  انصاف نیست که یه عده قربانی یه عده‌ی دیگه بشن.
  این محدودیت سنی راهکار حل کودک همسری نیست

  1. با سلام
   این چه قانونیه والا
   من ۲۰ سالمه همسرم ۱۵
   با این وام میخواستم وسایل بگیرم زندگی کنم
   لااقل اختلاف سنی رو شرط کنن
   والا

 7. بنظر من این قانون اصلا عادلانه نیست ودر واقع ظلم بزرگی هستش به افرادی که توی سن بالاتر موقعیت ازدواج پیدا کردند چه از نظر مالی و چه از نظر عاطفی . حالا هم روی این وام کمکی ازدواج ، حساب باز کردند و به دیگران بدهکارند به امید دریافت وام و تسویه بدهی به افرادی که بهشون اعتماد کرده و مال خودشون رو قرض دادند. الان آقایون قانونگذارند بفرمایند که این افراد چه خاکی باید بسرشان بریزند و جواب کسانی که بهش اعتماد کردند و قرض دادند روچه کسی میدهد. خواهشا از روی شکم سیری تصمیم نگیرید و مردم بیچاره رو بدبخت تر نکنید. این فاجعه هستش وقتی نتونی به تعهدت عمل کنی ،اصلا اون بنده خدایی که آمده ثواب کنه پول خودشو قرض داده تا کار امثال من راه بیفته چه گناهی کرده . یه دفعه آقایون بفرمایند ازدواج نکنید و خیال همه رو راحت کنید .

 8. سلام،این چه قانونی هست،من و خانمم روی این وام حساب کردیم کلی قرضو قوله گرفتیم به امیداین وام ازدواج، حداقل یه فرصتی میدادید،شاید خیلی از افراد به امید این وام و تکیه به آن از دیگران پول قرض گرفتن،یه تجدید نظری بکنید .من ۴۱ ساله،و نامزدم ۳۸ساله هست

 9. به نظر من شرایط سنی اصلا نباید باشه. چه گناهی کرده اونی که دختر مورد علاقش، گیرش نیومده. دقتی هم گیرش بیاد بخواد ازدواج کنه چشم امیدش به این وام هست اینم نشه. اصلا شرایط سنی نباید مطرح بشه.

 10. سلام یه سوال داشتم فردی که خودش ۵۴وخانومش ۴۲سال داشته باشه آیاتفاوتی درمیزان مبلغ وشرایط وام پرداختی بهشون وجودداره؟ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗