skip to Main Content
کار، کار افغانستانی‌ها است؟
جامعه سیاست کیوسک

مهاجران و اعتراضات آبان ۹۸

کار، کار افغانستانی‌ها است؟

حضور افغانستانی‌ها در اعتراضات آبان ماه ۹۸ یکی از نقاط مبهم و خبرساز این روزها است. منصور حاجی، مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران، امروز در جلسه شورای اداری شهرستان دماوند با اشاره به این اعتراضات گفته است «مشخص شد بخشی از حوادث اخیر متاثر از حضور اتباع بوده و متاسفانه در شهرستان‌های استان تهران، تقریباً محورهایی به اتباع داده شده بود». این مقام استانداری تهران در شروع اعتراضات سراسری آبان ماه نیز در جلسه شورای تأمین شهرقدس شرکت کرده و درباره مهاجران افغانستانی شهرقدس گفته بود «برای حضور غیر مجازین در این شهرستان تمهیداتی لازم را باید اتخاذ کرد».

چند روز پس از اعتراضات سراسری آبان ماه، یک نماینده مجلس هم از کشته شدن چندین تن از «اتباع بیگانه» در این اعتراضات خبر داده بود. چندی پیش هم برخی رسانه‌های افغانستان از قول گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه، خبر داده بودند که «خانواده سه نفر از مهاجران کشته شده به سفارت افغانستان در تهران مراجعه کرده تا در خصوص تحویل‌گیری اجسادشان، همکاری شود».

در آخرین سرشماری سازمان آمار ایران، جمعیت افغان‌های مقیم ایران در سال ۱۳۹۵ دقیقا یک میلیون و ۵۸۳ هزار و ۹۷۹ نفر گزارش شده است. مهاجران افغانستانی در ایران با تبعیض‌های مختلفی درباره مدارک هویتی، آموزش، درمان، مبادلات مالی و اشتغال روبه‌رو هستند.

همچنین بخوانید:  مرکز پژوهش های مجلس: فاجعه بزرگ‌تری رخ خواهد داد
2 نظر
  1. دیدگاه شرم آوری داره این متن و خیلی خوبه که انعکاس دادید ولی وقتی یه متن را خلاصه می کنید و بخشی از آن را حذف می کنید به نظر میا لازم باشه یا بهتره که قید تلخیص رو ذکر کنید

  2. آره، تو که راست میگی!
    خفاش شب، ممد دیجی، اون ویدئوی نزن نزن، ریگی، ویدئوی پیشوا و… رو هم میگفتین افغانی بودن! ولی خدا خوب روی شما رو سیاه کرد! این دفعه هم همین طوره!
    این بنده های خدا هم حتما مسیرشون از اون ور بوده که گیر می‌افتن وسط درگیری ها! مثل خود من که هم ۸۸ و هم ۹۶ ناخودآگاه توی یکی از درگیری ها گیر افتادم. البته من حواسم بود که کتک نخورم. ولی مثل این که اینجا دیگه تیراندازی بوده و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗