skip to Main Content
دروغی درباره سفر به ماه
اسلایدر دانش

ناسا می‌گوید در سال ۱۹۶۹ انسان به ماه فرستاده است اما امروز بعضی این را دروغ می‌دانند. آیا اینطور است؟

دروغی درباره سفر به ماه

نخست یکی از ۴۰۰هزار نفری که در یکی از شرکت‌های همکار ناسا کار می‌کرد در کتابی این سفر را زیر سوال برد. موج بعدی را فاکس‌نیوز در سال ۲۰۰۱میلادی به پا کرد که در دوران یوتوب و ردیت همچنان ادامه دارد.

پنجاه سال پیش رقابتی تمام عیار بین ابرقدرت‌های جهان برای تسخیر فضا در جریان بود. اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و ایالات متحده امریکا هر یک تلاش می‌کردند دست بالا را در کاوش‌ها و ماموریت‌های فضایی داشته باشند. در کنار نمودهای زمینی‌تر جنگ سرد، رقابت فضایی در دو سطح دارای اهمیت بود. نخست آنکه عصر ماهواره‌ها دورانی نوین از امکانات مراقبتی، دفاعی و تهاجمی را برای صاحبانشان به ارمغان می‌آوردند و دیگری کاوش جهان و مطالعه زمین. ماهواره‌های نقشه‌برداری و جاسوسی در طول‌موج‌های مختلف مرئی و نامرئی به بررسی «دشمن» می‌پرداختند و طرح‌هایی برای استقرار دسته‌های موشک‌های آماده شلیک در مدار زمین ریخته شده بود. آنطور که پیشتر در یادداشتی درباره خصوصی‌سازی فضا توضیح داده‌ام، در ۱۹۶۷میلادی پیمانی برای استفاده صلح‌آمیز از فضا شکل گرفت. خوشبختانه تا امروز این معاهده و مقررات بین‌المللی مصوب پس از آن جلوی بدل شدن فضا به جولانگاه موشک‌ها و لیزرهای ویرانگر را گرفته است. گرچه معلوم نیست این وضعیت تا چه زمانی پایدار باقی بماند.

 

علم یا پروپاگاندا؟

رقابت فضایی شوروری و امریکا، با پیروزی‌های متعدد دولت سوسیالیستی شوروی در برابر غرب سرمایه‌دار، تصویری از قدرت شوروی را به مردم غرب و جهان نشان می‌داد. هر دو کشور برنامه فضایی خود را پس از پایان جنگ‌جهانی دوم و با استفاده از تکنولوژی‌های ماشین جنگی آلمان شکست‌خورده، آغاز کردند. اما پس شروع این رقابت، در مسیر توسعه کاوش و صنعت فضایی، شوروی‌ها تقریبا همواره از امریکایی‌ها چند گام جلوتر بودند. نخستین ماهواره را آنها به فضا فرستاند، نخستین موجود زنده، نخستین انسان، نخستین زن فضانور، نخستین راهپیمایی فضایی، نخستین ایستگاه فضایی، نخستین کاوشگری که روی سطح یک کره دیگر فرود آمد، همه را دانشمندان شوروی پیش از هم‌قطاران امریکاییشان به انجام رساندند. البته امریکایی‌ها در ناسا بیکار نبودند و هر کدام از این دستاوردها را با فواصل زمانی چند ماهه و گاه یکی دو ساله، به دست آوردند. آن‌ها در بعضی موارد پیش از شوروی دستاوردهایی را به نام خود کردند. برای مثال نخست ناسا بود که توانست یک مدارگرد را به دور ماه و مریخ مستقر کند.
از فهرست دستاوردهایی که ذکر شد و صفت «نخستین» را با خود پیش می‌کشند مشخص است که امریکا از رقیب قدرتمندش در این رقابت عقب مانده بود. رقابت فضایی در آن سال‌ها ارتباط کمی با مطالعه زمین و جهان یا هر هدف علمی دیگری داشت. موضوع استفاده از آن به عنوان یک سوژه جذاب برای نشان دادن توانایی‌های دو کشور در دوران جنگ سرد بود. شاید به همین علت بود که امریکا تصمیم گرفت «به ماه برود، نه برای آنکه کاری آسان است، بلکه چون سخت است».
ناسا در نهایت توانست در این گام از رقیب شرقی‌اش پیش بیفتد و نخستین انسان‌ها را روی ماه فرود بیاورد. اینک پنجاه سال از آن روز می‌گذرد. ماموریت‌های آپولو که انسان را به ماه رساندند با یک فاجعه آغاز و در بی‌پولی پایان یافتند، اما تاریخ کاوش‌های فضایی را به پیش و پس از خود تقسیم کردند. دستاوردهای این ماموریت‌ها چنان جلوتر از زمان خود بود که حتی امروز که نیم قرن از آن دوران گذشته نیز فکر بازگشت به ماه همچنان بلندپروازانه به نظر می‌رسد. توقف ماموریت‌های آپولو پس از پیاده‌روی تنها ۱۲انسان روی ماه (که تمامی مردانی سفیدپوست بودند!) و پایان یافتن ناگهانی آن در کنار دور ماندن دست بشر از ماه تا نیم قرن پس از آن، سوءظن‌های بسیاری ایجاد کرد که شاید اصلا سفر به ماه، چیزی بیش از یک نمایش نبوده باشد!

 

تشکیک در سفر انسان به ماه

عجیب آن است که بر خلاف امروز در دوران اینترنت و سایت‌ها و کانال‌های شک کننده به همه دستاوردهای دانش و تکنولوژی، در روزگاری که ماموریت‌های آپولو در حال انجام بودند، کسی در رخ دادن آنها شک نکرده بود. هیچکس تصاویر ماه را «جعلی» نخوانده بود و انواع خرده اشکلاتی که این روزها به آن‌ها می‌گیرند توجه هیچکس را جلب نکرده بود. نه تنها مردم و دول غربی و متحدانشان که حتی رقیبان قدرتمند ناسا در شوروی هم این ماموریت را هرگز ساختگی نخواندند. منطقی خواهد بود وقتی دو کشور اینقدر به هم شک داشتند که هر لحظه ممکن است موشکی هسته‌ای به سرزمین‌شان از طرف رقیب شلیک شود، جامع و کامل به بررسی همه جوانب منتشر شده و حتی شاید نشده ماموریت‌های فضایی یکدیگر بپردازند. با این حساب اگر سفر به ماه تنها یک نمایش بود، پس چرا شوروی آن را زیر سوال نبرد؟ چرا آن را به رسمیت شمرد؟ اگر خیال می‌کنید، تئوری‌پردازان اینترنتی و نشریات عامه‌پسند با این سوال متوقف می‌شوند و در ایمان خود که «سفر به ماه دروغ بوده و رخ نداده» تشکیک می‌کنند، خب راستش اشتباه می‌کنید. آنها با این سوال مواجه شده‌اند و پاسخی برایش یافتند یا شاید ضدپاسخی. «شاید شوروی می‌دانسته که ماجرا دروغ است و با مخفی نگه‌داشتن آن از مردم جهان از امریکا باج می‌گرفت!» بعید به نظر می‌رسد آنهایی که از راه سخن‌پراکنی درباره این حرف‌ها پول در می‌آورند را بتوان با هیچ دلیل و مدرکی راضی کرد که سفر به ماه واقعا رخ داده است. من هم تلاش نمی‌کنم این افراد را متقاعد کنم. تلنباری از سنگ‌ها و خاک ماه که به زمین بازگردانده شده باید برای برای هزاران سال سندی کافی برای هر کس باشد که بپرسد آیا واقعا انسان در سال ۱۹۶۹میلادی به ماه رفت؟
اما ماجرای تشکیک در سفر به ماه از یک کتاب شروع شد. کتاب «ماهرگز به ماه نرفتیم: فریب ۳۰میلیارد دلاری امریکا» که فردی به نام «بیلکی‌سینگ» آن را منتشر کرد و در آن ادعا کرد که سفر به ماه هرگز رخ نداده است. کی‌سینگ در بازه سال‌های ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۳میلادی برای مدت هفت سال در یکی از شرکت‌هایی کار می‌کرد که در طراحی و ساخت موشک پیشران «ساترن۵» همکاری داشتند. زمانی که ناسا مشغول کار روی ماموریت‌های آپولو بود بیش از ۴۰۰هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای پیشبرد پروژه همکاری می‌کردند و صدها شرکت کوچک و بزرگ قراردادهایی با ناسا یا پیمانکاران دیگر داشتند. زمانی که فرود روی ماه رخ داد، آقای کی‌سینگ دیگر مشغول به کار در شرکت «راکت‌داین» نبود اما ۷سال پس از این سفر تصمیم گرفت کتاب جنجالی‌اش را منتشر کند که در آن مدعی شده که ناسا اصلا توانایی رساندن انسان به ماه را نداشته است. اما او به این ادعا که ناسا امکان ارسال محموله‌ای عظیم به ماه را نداشته بسنده نمی‌کند و در ادامه کتاب تصاویری از ماموریت را که رسما منتشر شده‌اند برای یافتن نشانه‌هایی از ساختگی بودن ماجرا می‌کاود و ایرادهای بسیاری به تصاویر می‌گیرد. ایرادهایی که مشخصا از اطلاع اندک او از سویه‌های مختلف چنان ماموریتی ریشه می‌گرفت.
اما تب زیر سوال بردن رسیدن پای انسان به ماه مدتی بعد فروکش کرد تا زمانی که فاکس‌نیوز وارد ماجرا می‌شود و در سال ۲۰۰۱میلادی یک به اصطلاح «مستند» را ساخته و پخش می‌کند که در آن تمامی ادعاهای بدون مدرک و گمانه‌ها و شبهات و سوالاتی که پیشتر کی‌سینگ و دیگران مطرح کرده بودند را به عنوان «حقایقی علمی» به خورد مخاطب می‌دهد.
فاکس‌نیوز همان شبکه‌ای است که حزب جمهوری‌خواه امریکا از آن برای رساندن صداهای مورد پسند خود به عموم استفاده می‌کند. صداهایی که نسبت چندانی با دانش و حقایق هم ندارند. بارها در برنامه‌هایشان تغییرات اقلیمی را فریب و دروغی ساخته چین معرفی کرده‌اند. افرادی که می‌گویند زمین صاف است را مانند یک گروه مذهبی در چشم مخاطبانش قرار می‌دهد که به چیزی «باور» دارند. در فراگیر شدن شایعات ضدواکسن در غرب فعال بوده و در یک کلام بگویم، ابدا منبع خوبی برای دنبال کردن اخبار دانش یا تحلیل‌ها و نقدهای مربوط به آن نیست. فاکس نیوز از لزوم بهره‌برداری بیشتر از سوخت‌های فسیلی به ما محتوا نشان می‌دهد. «کارشناسانی» را دعوت می‌کند که بیشتر برای سرمایه‌ها و رشد اقتصادی شرکت‌های بزرگ امریکایی نگرانند تا گرسنگی و فقر و مرگ بزرگی که در جهان بر اثر تغییرات اقلیمی و تخریب زیست‌بوم‌های جهان به راه افتاده است.
مستند فاکس‌نیوز در دوره یوتوب، ردیت، توییتر و فیس‌بوک پخش و دست به دست شد و اثرات مخرب آن تا امروز هم ادامه دارد.

همچنین بخوانید:  شبکه‌های اجتماعی شواهد جنایات جنگی را نابود می‌کنند

 

تصاویر ساختگی یا واقعی؟

ایراداتی که کی‌سینگ به تصاویر سفر به ماه می‌گیرد تا امروز برای بعضی سوال برانگیزند. اجازه دهید به برخی از آنها بپردازم.

نمای یک لامپ استدیویی در پس‌زمینه

در این تصویر که بعضی از تئوری‌پردازان توطئه را مطمئن کرده است که کل ماجرا یک نمایش استودیویی بوده، نوری در آسمان تاریک دیده می‌شود. آنها می‌گویند این یکی از منابع نوری است که برای روشن کردن صحنه استفاده شده اما موضوع ساده‌تر از این‌هاست. آنچه می‌بینیم یک لنز فلر است.

 

لنز فلر پدیده‌ای ساده و آشنا است که در عکاسی روزمره هم به کرور دیده می‌شود. وقتی موقع عکس گرفتن خورشید یا یک منبع نوری قدرتمند در کادر دوربین یا کمی بیرون‌تر از آن باشد، این پدیده دیده می‌شود. تصویر زیر نمایی از یک لنز فلر است که بخاطر زاویه تابش نور خورشید به لنز رخ داده.

سایه‌ها موازی نیستند

این تصویر را نیل آرمسترانگ از سفر به ماه گرفته است. تئوری‌پردازان توطئه می‌گویند این تصویر سندی محکم بر ساختگی بودن این سفر است چراکه سایه‌ها در عکس با یکدیگر موازی نیستند. مگر نه آنکه اگر همه سایه‌ها بر اثر نور خورشید شکل گرفته باشند باید موازی باشند؟ پس تصاویر ساختگی بوده و سفر هم دروغ بود. اما این تئوری‌پردازان چیزی را در نظر نگرفته‌اند. همه ما (خصوصا امروز در عصر تلفن‌های هوشمند) بارها این پدیده را در تصاویرمان دیده‌ایم. اگر میدان دید دوربین کمی باز باشد می‌توان به سادگی عدم توازی جهت خطوط را در تصاویری که از جهان سه‌بعدی روی صفحه دوبعدی ثبت شده‌اند، به چشم دید. نام این اثر پرسپکتیو است و چیز ساده‌ای هم هست. حتما تا حالا تصاویر با پهنای تصویر عریض دیده‌اید. در آنها هم همین اتفاق می‌افتد. تمامی درختانی که در تصویر زیر می‌بینید، با هم موازی‌اند (تقریبا) اما در زاویه قرارگرفتن آنها در تصویر دوبعدی فرق دارد.

همچنین بخوانید:  خودفرمانی غذایی چیست؟

آسمان بی‌ستاره ماه

یکی دیگر از سوالاتی که زیاد مطرح شده این است که چرا در تصاویر سفر به ماه هیچ ستاره‌ای در آسمان دیده نمی‌شود؟ آیا این نشانه‌ای از ضبط این فیلم‌ها در استدیو نیست؟ نه. این تصاویر در روز گرفته شده‌اند. یعنی زمانی که خورشید در آسمان ماه قابل رویت بود. وقتی بخواهید در روز از چیزی عکس بگیرد که بسیار روشن است (مثلا سطح ماه و لباس فضانوردی) باید مدت زمانی که اجازه می‌دهید تا نور به فیلم یا سنسور دوربین عکاسی برسد را کم کنید. عکاسان به این کار کاهش سرعت شاتر می‌گویند. اگر سرعت شاتر را کم نکنید بخش‌های روشن‌تر تصویر به کلی سفید شده و دیگر نمی‌توان تصویر خوبی ثبت کرد. در عوض وقتی سرعت شاتر را افزایش می‌دهید، چیزهای کم‌فروغ دیگر به خوبی در تصویر دیده نمی‌شوند. امروز تکنیک‌هایی برای حل این مشکل وجود دارد که در ویرایش نرم‌افزاری تصاویر گوشی‌های هوشمند هم استفاده می‌شوند.

 

چطور پرچم صاف ایستاده و تکان هم می‌خورد؟

بعضی می‌پرسند چطور وقتی در ماه هوایی وجود ندارد که جابجایی هوا هم شکل بگیرد، پرچمی که فضانوردان با خود برده‌اند تکان می‌خورد؟ مگر نه آنکه پرچم در باد به حرکت در می‌آید و به شکل افقی باز شده و نقش آن دیده می‌شود؟ این درست است اما یک نکته کوچک اینجا وجود دارد. پرچم‌هایی که برای این ماموریت استفاده شدند با توجه به همین موضوع که روی ماه باد نیست تا پرچم را به اهتزاز درآورد از یک میله آویزان هستند. یعنی علاوه بر میله پرچم که عمودی است و پرچم از پهلو به آن وصل شده، از بالا هم به یک میله افقی چفت شده است. چرا سطح پرچم تکان می‌خورد؟ خب یک تکه پارچه دست بگیرید و دست خود را تکان دهید. چه اتفاقی می‌افتد؟ تکان خوردن رویه پرچم ارتباطی با باد یا وجود هوا ندارد و صرفا بر اثر انتقال انرژی از حرکات دست فضانوردان به آن پدید می‌آید.

 

چرا نیم قرن است که سفر به ماه تکرار نشده؟

از بین تمامی ایرادهایی که به شواهد واقعی بودن این ماموریت‌ها گرفته شده است، این یکی از همه قابل دفاع‌تر است. موضوع آن است که وقتی در اوج جنگ سرد، امریکا تصمیم گرفت انسان به ماه اعزام کند، بودجه عظیمی در اختیار ناسا قرار گرفت. ناسا در ثروتمندترین زمان خود، نزدیک به ۴/۵ (چهار و نیم) درصد از کل بودجه ایالات متحده را مصرف می‌کرد. یعنی سهم آن کمی کمتر از بودجه‌ای است که امروز دولت ایران به درمان اختصاص می‌دهد. چنین بودجه عظیمی همان موقع هم مخالفان زیادی داشت اما رقابت سیاسی با اتحاد جماهیر شوروی در نهایت اکثریت حاکمان امریکا را راضی می‌کرد تا آن را تامین کنند. پس از فتح ماه و فروکش کردن رقابت فضایی، دیگر دلیلی برای ادامه این برنامه‌های گران‌قیمت بی‌فایده وجود نداشت. مردم امریکا در دهه ۷۰میلادی خواهان توجه بیشتر به مشکلات محیط‌زیستی بودند. خواهان کاهش نابرابری‌های اجتماعی و نژادپرستی و تبعیض جنسیتی. آنها ساز و کار درمان بهتر می‌خواستند و می‌گفتند وقتی بعضی از شهرها آب آشامیدنی سالم ندارند، سفر به ماه به چه درد مردم امریکا می‌خورد.
چنین تقلایی بین خواست حقوق بدیهی روزمره زندگی و سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های علمی و نیمه‌علمی همواره در جهان وجود داشته و خواهد داشت. تاثیر آن حتی گاه به نظامیان هم می‌رسد اما متاسفانه کمتر! در واقع اینطور هم می‌توان گفت که تا زمانی که ماموریت‌های آپولو و در کل رقابت‌های فضایی بین امریکا و شوروی در هر دو طرف، از لحاظ رقابت سیاسی قابل توجیه بود، خرج کردن برای آن ادامه یافت تا کار به جایی رسید که داد تعدادی زیادی بلند شد که «ما به ماه رفته‌ایم اما فقیریم، اما فولان مشکل پیش پا افتاده را در کشور داریم و …»
سفر به ما با تکنولوژی امروز هم هزینه‌بر است اما بار دیگر رقابتی فضایی دارد آغاز می‌شود. اینبار امریکای ترامپ اعلام کرده که ماه زیادی هدف ساده‌ای است و ما باید به مریخ برویم، اما نه دوران دوران جنگ سرد است و نه امریکا دیگر توان آن را دارد تا دریایی از پول به ناسا سرازیر کند تا به هر قیمتی شده کار را به انجام برساند.
انسان به ماه باز خواهد گشت. همین سال‌ها یا کمی دیرتر و اینبار نه برای سر زدن که برای ماندن. ماه امروز سکوی پرتاب مناسبی است برای بشر تا دانش خود از جهان را گسترش دهد و برای تسخیر سیارات و اقمار دیگر منظومه شمسی آماده شود. در این بین تنها خرده‌فروشان توهم توطئه هستنند که از برپا کردن شایعات داغ مانند صاف بودن زمین و دروغ‌گو بودن همه و همه در جهان و دروغ‌بودن تغییرات‌اقلیمی و جنگ‌افزار بودن هارپ و … پول در می‌آورند. آنها هیچ‌گاه ساکت نخواهد شد چرا که برایشان صرف دارد. ما اما بهتر است در شناسایی این نظریه‌پردازان توهم کمی حواسمان جمع‌تر باشد.

37 نظر
 1. با توجه به تصویر سه نفر به ماه سفر کردند و همواره یکی از اونا در حال عکاسی بوده!!!!!! ضایع است فقط انگار رفتن ماه سلفی بگیرن بیان. ضمنا اینجور پرتابها باید دهها بار آزمایشی بدون انسان انجام بشه تا بعد بشه انسان رو با خیال راحت فرستاد فضا که با خیال راحت بره واسه خودش عکاسی کنه و سلفی بگیره. اینم ازون دروغاست که میگن اگر باور نداری برو ثابت کن دروغه.

 2. اگر سفر به ماه واقعی بوده پس چرا با پیشرفت چندین برابر علم بعد از ۵۳ سال دیگه ناسا هنوز نتونسته فضانوردی به ماه بفرسته؟
  آیا همین دلیلی روشنی نیست که سفر به ماه دروغی بیش نیست؟
  از این هم بگذریم فیلم ساختگی اش هم چندین اشتباه داشت
  ۱) در ماه عجب بادی هم میومد!!!!!
  ۲) صدا ها!!! بدون جو و هوا صدایی وجود نخواهد داشت
  حتی اگر روی کره ماه یک بمب هم جلوی شما منفجر شود صدای آن شنیده نخواهد شد
  ۳)جهت اشتباه سایه ها

 3. خیلی سعی کردی دروغ ماه رو راست جلوه بدی و یجورایی روی دروغ بزرگ ناسا ماله بکشی ولی ظاهرا موفق نشدی :)

 4. دلایل بسیار زیادی برای اثبات دروغ بودن سفر به ماه هست که من فقط دوتاش رو میگم :
  ۱ – کمربند های ون آلن و خطراتی که برای سلامتی انسان دارن حتی باعث ایجاد مرگ فضانوردان هم میشود و سفینه آپولو و لباس فضانوردان به هیچ وجهه توان مقابله با آن را ندارند فقط کافیه راجع به جنس و ضخامت سفینه و لباس فضانوردان تحقیق کنید به علاوه سفینه آپولو یکبار طی رفت و یکبار طی برگشت در معرض این تابش ها قرار گرفته و تازه زمان پرتاب این سفینه دقیقا با اوج فعالیت های خورشیدی مطابق بوده که دقیقا بدترین زمان ممکنه
  ۲ – وجود صدا در فیلم های سفینه آپولو : در ماه که خلاء هستش هیچ صدایی منتقل نمیشه و فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی میگن که در فضا هیچ صدای چکش یا وسایل برقی شارژِ که برای تعمیرات ایستگاه استفاده می کنن وجود نداره حتی در فیلم هایی که از تعیمرات فضانوردان ایستگاه فضایی در بیرون و در فضا منتشر شده هیچ صدایی ظبط نشده اما در فیلم های آپولو بارها صدای چکش یا صداهای دیگه ظبط شده و تو فیلم هست که توضیحات مسخره ای براش وجود داره مثل این که لباس فضانوردان صدا رو منتقل کرده به میکروفن درون کلاه فضانورد خب سوال اینه چرا در فیلم های ایستگاه فضایی بین المللی این صدا ها ظبط نشده؟

 5. تمام دلایل‌هایی که اوردید مشکل دارن.
  بخصوص درمورد پرچم،یبار دیگه ویدئو رو ببین،میبینی وقتی دست فضا نورد ساکن هست،پرچم کاملن تکان میخوره،تکان شدید میخوره،درصورتی که پایه‌ی پرچم ساکن مونده

 6. ببینید این که میگن سفر به ماه دروغه الکیه
  انسان به ماه رفته چون خرج و مخارج جعل اسناد برای اینکه بگن ما به ماه رفتیم و اینا بیشتر از خرج سفر به ماه بوده خیلیا میگن که ناسا از هالیوود کمک گرفته ولی این الکیه چون ناسا در اون زمان با هالیوود مشکل داشته خلاصع اینکه اینا دروغه. انسان به ماه رفته البته برای بعضیا باورش سخته ولی حقیقت تلخه بهتره باور کنیم‌‌‌ که به ماه رفتیم…

 7. بنظرم سوال فنی اصلی دوتاست که سفر انسان در ان زمان به ماه رو به چالش میکشونه
  ۱. لحظه فرود سفینه روی سطح ماه بدون جو هست
  ۲. لحظه پرتاب از سطح ماه و فرار از جاذبه ماه بدون جو هست
  برا سوال اولی شما فکرش رو بکن یه سفینه مثلا سه تنی از ارتفاع مثلا ۲۰۰کیلومتری ماه فرود میاد هیچگونه جوی وجود نداره که نیروی تراست موتورهای سفینه بتونه سرعت فرود رو کند کنه.یعنی سفینه با یه سرعت سقوط وحشتناکی یهو تو فاصله دو متری باید از طریق نیروی تراست سایش با سطح ماه سرعتش کم بشه که شدنی نیست ابدا
  ۲.برای برگشت سفینه باید موتورهای قوی و راکت هایی باشه که بتونه یه سفینه مثلا ۳ تنی را از سطح ماه بدون جو بلند کنه و از جاذبه ماه بیرون ببره و توی مدار ماه قرار بده که اون عکسی که من از اون سفینه دیدم بهش نمیخورد همچین راکتی یا سکوی پرتابی داشته باشه. در کل شک دارم به قضیه

 8. تصویر اولین هارد دیسک ساخت بشر در سال ۱۹۵۶ ساخته شده و فقط ۵ مگابایت حجم دارد چقدر بزرگه که ۱۰ نفر هم نمیتونن اونو حمل کنن کنند رو ببینید که چقدر تکنولوژی عقب بود اون زمان بعد میفهمید که سفر به ماه کاملا دروغ بوده

 9. تا حالا به این فکر کردید که کسایی که رفتن به ماه چطوری برگشتن؟
  مگه امکانات پرتاب از زمین و ایستگاه پرتاب موشک با خودشون بردند؟؟
  مگه هرچه موشک بالاتر می ره اجزائش ازش جدا نمی شن و کوچکتر نمی شه اونوقت تو ماه موشک برا پرتاب بازگشت به زمین از کجا آوردن؟؟؟

  1. برای پرتاب سفینه و انسان به فضا از زمین به مقدار زیادی سوخت نیازه تا بشه با غلبه بر جاذبه زمین، به فضا رسید. ولی جاذبه ماه بسیار کمتر از زمینه (یک ششم) و این یعنی نیرویی که رهایی از جاذبه ماه لازمه خیلی خیلی کمتره. فضانوردان آپولو برای غلبه بر جاذبه ماه نیازی به موشک‌هایی مثل اونچه روی زمین استفاده می‌کنیم نداشتن. بلکه با یک انفجار کنترل شده و پرتاب به سرعت کافی برای گریز از دام جاذبه ماه رسیدن.
   شاید به نظر برسه چون جاذبه ماه یک ششم زمینه پس برای بلند شدن از سطح ماه و رسیدن به فضا هم باید موشکی یک ششم اندازه موشک‌هایی که در زمین استفاده می‌کنیم داشته باشیم. اینطور نیست. بخش زیادی از سوختی که موشک‌ها حمل می‌کنن بخاطر بلند کردن وزن خودشونه. یعنی به ازای هر واحد که وزن موشک زیاد میشه (بخاطر سوخت و قطعات خود موشک و نه سرنشینان یا محموله) باید سوخت بیشتری بهش اضافه کرد که باز هم وزنش رو زیاد می‌کنه و باز هم سوخت بیشتر لازمه. برای همین کاهش جاذبه تاثیر بسیار بزرگی روی ابعاد موشک مورد نیاز برای رسیدن به فضا از سطح داره.

   1. من فقط دو تا سوال دارم،این نور ماه که زمین رو روشن میکنه و حجم نورش از اینجا دیده میشه،چطوری ناسا رفته اونجا فضانورداش کور نشدن دوربیناشونم قشنگ فیلم گرفتن؟سوال دوم اینکه وقتی شهاب سنگ وارد جو میشه با اون سرعت میسوزه،چطوری فضاپیمای ناسا نسوخته؟سالم دوبار رفته اومده سرعتشم زیاد بوده

 10. در کره ماه بدلیل عدم وجود جو .انعکاس نور خورشید معنی نداره بنابراین آسمان در روز و هم شب تاریکه. ولی سطح ماه در روز روشن و در شب تاریکه.
  در مورد سوخت فاصله بین سیارات به استناد قانون نیوتن بخاطر عدم وجو جاذبه و جو و عدم وجود اصطکاک نیاز به نیروی محرکه دایم نیست. بلکه نیروی محرکه اولیه و شتاب اولیه نیازه و بعدش سفینه بدون سوخت با شتاب ثابت به حرکت خود ادامه می دهد. در جو زمین هم به دلیل جاذبه به سمت زمین کشیده میشه. سوخت برای برخاستن از زمین تا لحظه خروج از جاذبه مورد نیاز است و هنگام برگشت برای فرار از جاذبه ماه.
  مورد مشکوک اکسیژن مورد نیاز رفت و برگشت و همچنین توان خروج از جاذبه ماه است.
  مورد مشکوک دوم شهاب سنگ های زیادی به دلیل عدم وجود جو در ماه با شدت به سطح ماه برخورد می کنند و سطح ماه بسیار خطرناک و سوراخ سوراخ است . در کره زمین شهاب سنگ به جو برخورد می کنه متلاشی میشه و به کسی آسیب نمی رسه.

 11. من این فیلمو از یوتو پ دیدم چند تا سوتی داشت غیر از مواردی که گفتند یکی اینکه وقتی راکت میخواد از ماه بلند شه و همه فضانوردان میخان برگردن دوربینی که از بیرون فیلمبرداری میکنه به محض بلند شدن راکت با همان زاویه راکت را تا فضا تعقیب میکنه یعنی حتما یک انسان داره از بیرون اونو فیلمبرداری میکنه یعنی اون انسان تو ماه موند!!! دوم اینکه جاذبه ماه ۱۵ درصد زمینه و فرد ۸۰ کیلویی میشه ۱۲ کیلو یعنی یک بچه یکساله با همان سطح مقطع کفش که قاعدتا نباید اثر عمقی روی خاک بزاره در حالیکه در عکسها رد پاها عمقی بودند. حالا ناسا بیاد این سوالها را جواب بده عمرا نمیتونه

  1. خب دوربین رو روی قرار دادن و بعد ادیت کردن که مسیر حرکت بهتر دیده بش.من خودم میتونم یه فیلم ثابت رو مترحرک کنم.
   و اما سوال دوم.شاید بدلیل جنس خاک ماهه که خاک سستی داره.
   چند سال دیگه هم دوباره قراره انسان بره به ماه.مطمعن باش امریکا اینجوری یک فاجعه نمیسازه

 12. با سلام خدمت همه دوستان من به نظر همه احترام می گذارم ولی به احتمال خیلی زیاد سفر به ماه حقیقت داره چون که ناسا یکی از پیشرفته ترین سازمان های هوا فضایی جهان است و حتما ۵۰ سال پیش به همچین تکنولوژی رسیده بوده و در پاسخ جواب هایی که یکی از دوستان پرسیده بود بگم که علت به اهتزاز در آمدن پرچم روی سطح ماه دلیل داره می تونید برید در گوگل سرچ کنید و جوابش را بگیرید علت دیده نشدن ستاره
  در آسمان ماه اینه که ماه جو نداره اینکه شما در روز آسمان را آبی میبینی نتیجه برخورد نور سفید به اتمسفر
  و تجزیه نور سفیده که فقط نور آبی تجزیه میشه و این که در ماه شب و روز فرقی نداره همیشه آسمان تاریک
  است چون جو نداره اینکه ۵۰ سال پیش ماشین های شبه کالسکه بودن اشتباه است ۵۰ سال پیش ماشین هایی مثل پیکان ، ژیان ، پژو و شولت بودند ماشین های شبه کالسکه مال ۱۰۰ سال پیش است انسان ۵۰
  سال پیش به تکنولوژی هواپیما و موشک رسیده بوده ثانیا چه کسی گفته برنامه ناسا برای ۲۰۳۰ فرستادن
  انسان به مدار زمین دوست عزیز ؟؟؟ برنامه ناسا برای سال ۲۰۳۰ سفر انسان به مریخ است که حتا ناسا
  می خواهد انسان را تا ۲۰۲۵ به مریخ بفرستد ضمنا اینکه انسان یک بار بیشتر به ماه نرفته علتش این است
  که خرج و هزینه سفر به ماه خیلی خیلی خیلی زیاد بوده برای همین ناسا یک بار بیشتر نتوانسته هزینش را بده
  حتی اگه سفر به ماه از آن موقع خیلی راحت تر باشه چون هزینه اش خیلی زیاده نمی خوان دوباره برن
  تازه اگه تمام این مدرک هایی که من اینجا نوشتم اشتباه باشه دو دلیل قانع کننده وجود داره :
  ۱ ) توی فیلم راهپیمایی انسان روی ماه فضانوردان روی ماه وقتی می پرند آرام روی ماه فرود می آن
  و این به خاطر جاذبه کم ماه است و نشان میده که آنها رو سطح ماه هستند
  ۲ )وقتی انسان به ماه رفت تعداد زیادی سنگ و خاک از ماه آورد و یکی از آنها را به ایران اهدا کرد که در موزه
  ملی طبیعی هست جنس این سنگ ها از ماه است و این نشون میده که آنها به ماه رفتن و اینها را آوردن .
  ببخشید اگر غلط املایی دارم
  با سپاس از نویسنده سایت و دوستان عزیز

 13. سلام به همه دوستان عزیز و منتقدان گرامی دلایل بسیاری هست که میشه از لحاظ علمی ثابت کرد که هیچ بشری به ماه نرفته است اما دلیلی قاطعی می توان گفت در یکی از فیلم‌هایی که دو فضانورد دارن با ماهنشین که چرخهایی مثل یک خودرو داره و دارن واسه خودشون چرخ میزنن اولا در کره ماه فشار هوا یا وجود نداره یا بشدت کم هست پس این چرخهای مسخره و معمولی خودرو که برای ماهنشین نصب کردن منفجر میشه به محض ورود به فضا چون فشار داخلی به شدت زیاد و در خارج فشاری موجود نیست یا به شدت ضعیف هست خب از این موضوع هم که بگذریم بحث ستاره هاس که تو ماه چون جوی وجود نداره روز هم مثل شب هست و خورشید مثل یه ستاره پر نور دیده میشه که البته همینطور هم هست پس یعنی روی سطح ماه کلا شب روز فرقی نداره پس ستاره ها همیشه باید دیده شوند مطلب دیگه هم اینه که کره ماه رو یجوری صحنه سازی کردن که توی فیلم قوسی سیاره معلومه انگار که دونفر روی یک توپ والیبال به بزرگی مثال یک زمین فوتبال دارن قدم میزنن که از لحاظ علمی و منطقی کره ماه بسیار بزرگتر از این حرفاس ینی حداقل با تلسکوپ اینجوری دیده میشه ! دوستانی هم که دارن دفاع میکنن خودشون فکر نمیکن و دارن تقلید میکنن ولی واقعیت اینه که دروغ ،دروغ است گرچه کل دنیا اونو به واقعیت بشناسن مثل گالیله که وقتی میخاستن اعدامش کنن گفت چ مرا اعدام کنید یا نه زمین از حرکت خود باز نخواهد ایستاد ینی میخاست بگه جبر بر ماهیت واقعیت تاثیری نداره!

 14. دوستان عزیز جای اینهمه چک و چونه کافیه با یه تلسکوپ یه نگاهی به سطح ماه بندازید تا آثاری که ازشون به جا مونده رو ببینید

  1. دوست عزیز اون وسایل میتونه با یک فضاپیمای بدون سرنشین به ماه فرستاده بشه توجه کنید که رفتن به ماه محالی نیست و خیلی از ربات ها به ماه و حتی مریخ رفتن اما رفتن انسان داستانش کلا متفاوته به نظرت همین الان نمیتونن با یک ربات و ارسالش به ماه وسایلی و تجهیزاتی رو در آن جا نصب کنند؟

 15. سلام ممکنه آپولو ۱۱ از مدار زمین خارج شده،و حتی شاید در مدار ماه هم قرار گرفته که باز هم مشکوکه ،ولی صد در صد ماه نشین ساختگی است،،،چرا؟ چون هنوز هم سفرهای فضایی بی بازگشته ،یعنی امکان فرود داره ولی امکانه بلند شدن نیست چون نیازمنده راکت پرتابی پیشرفته هست که هنوز بشر بهش نرسیده ،و این اسباب بازی بزرگ رو که تو فیلم نشستن ماه وجود داره امکان بلند شدن و چسبیدن به سفینه مادر رو نداره.

 16. سلام ، برای پرتاب از یک سیاره حتی به کوچکی ماه نیاز به تجهیزات زمینی بسیار پیچیده و گسترده ای می باشد مخصوصا اگر قرار باشد انسان داخل سفینه باشد که شرایط ده ها برابر سخت تر خواهد شد و عملا این کار غیر ممکن است بنابراین با قطعیت خدمت دوستان عرض می کنم سفر به ماه دروغ بزرگی بیش نیست ولی با توجه به رسانه های بسیار قوی که دارند خیلی از مردم این دروغ رو باور می کنند مثل خیلی دیگه از دروغهایی که به خورد مردم می دهند.

 17. سلام
  در تمامی مستندات خونده شده که سه نفر رفتن به ماه.دو نفر پا به ماه گذاشتن یک نفر هم در سفینه موند تا کارهای پشتیبانی انجام بشه.همانظور که در فیلم دیده میشه دو نفر دارن پرچم رو نصب میکنن خب کی از اینا فیلم گرفته؟

 18. چرا می خوای از بزرگترین دروغ قرن دفاع کنی؟تمام دلایلی که آوردی احساسی و غیر علمی هستند. تکنولوژی ۵۰ سال پیش از لحاظ مخابرات و کامپیوتر و … اصلا در این سطح نبود که بتونند این پروژه را انجام بدند. شوروی و امریکا هم دستشون تو ی کاسه بود در این کلاه برداری. بیچاره عوام که چه ساده گول می خورند.

   1. حتما که نباید آدم اون زمان باشه. مگه شما زمان هخامنشیها بودی؟ خب از اطلاعات ثبت شده میتونی بفهمی که چه فناوری هایی بوده و چی نبوده. مثلا کسی نمیتونه ادعا کنه که در۸۰سال پیش چیزی بنام تلویزیون السیدی وجود داشته چون علم هم تاریخ داره واسه خودش.

 19. استدلال شما برای نبود ستاره اشتباه است لطفا کمی درباره علم ستاره شناسی و اپتیک اطلاعات اولیه بدست آورید. علت عدم وجود ستاره در روز وجود گازها بخصوص اکسیژن در جو است باعث ایجاد منبع نور محیطی و پخش در اسمان میکند. حال آنکه کره ماه جو ندارد ( به علت جاذبه کم گازها پس از دریافت انرژی تابشی از جوش خارج میشوند) پس نور خورشید در نیم کره همیشه روز آن بصورت یه منبع نور نقطه ای دیده مشود و بطور قطع باید ستاره های دیگر نیز دیده شوند.

  علاوه بر این مسائل و مشکلات عدیده دیگری وجود داشته است بطور مثال در اسکن های با دقت ۵ متر هیچ اثری از فرود یا گام انسان توسط تلسکوپ ها ثبت نشده است درصورتی که فرسایش در سطح ماه هزاران سال طول میکشد. درباره منبع نور اصلا صورت مسئله اثر فلر نبوده بلکه میگفتند چرا روی شیشه کلاه فضانورد دو منبع نوری دیده میشود.

  همچنین توصیفات فضانوردان از اب و هوا که میگفتند هوا سرد است با فیزیک نمخواند چون در آنجا جو وجود ندارد و در نتیجه برودت نداریم . در واقع فضانوردان باید بشدت احساس گرما میکردند چون گرمای تابش خورشید را دریافت و فقط بصورت تابش فروسرخ میتوانستند گرما از دست بدهند که برای آن لباس بشدت بعید میدانم بادماهای زیر ۱۰۰ درجه شروع به تابش کند.

  هنوز برای ما مشخص نیست که با چه راهکاری از حلقه فن هلسینگ زمین توانسته اند عبور کنند زیرا بیرون این حلقه طوفان های مرگبار خورشید با انرژی های بالا بصورت اشعه گاما تابش میکند و باعث نابودی هر موجود زنده میشود. فیلتر زمین چیزی در حدود ۴۰۰۰ کلیومتر با میدان عظیم مغناطیسی آن تنها میتواند آن را به قطب ها هدایت کند. حال با لباس فضانوردی چگونه این امکان فراهم شده است توضیحی وجود ندارد. دقت کنید ایستگاه فضایی داخل این حلقه است.

  در اخر نیز در ادعاها امده که سه تا چهار نفر در داخل سفینه بوده اند درصورتی که اگر به اندازه در و لباس انها توجه کنید امکان عبور از آن در وجود ندارد.

  1. دو منبع نور برای اینکه بازتاب نور زمین در سطح ماه دیده میشه.
   ستاره های دیده نمیشه چون دوربین ها جوری تنظیم شدن که نور کمی دریافت کنه وگرنه نور خورشید و باز تاب شدید سطح ماه هیچ چیزی جز نور رو نشان نمی دادند.
   آپولو مدت کمی در اثر باد های خورشیدی قرار گرفته که تاثیری بر روی آدماش نداشته.
   اونا اگه می خواستن شبیه سازی کنن جوری شبیه سازی می کردن که حتی شما که فکر می کنی یک اخترفیزیکدان هستی هم چیزی نفهمی

 20. دلایل شما برای تایید صحت قدم گذاشتن انسان روی ماه منطقی و باور پذیر نیست الکی از یک دروغ دفاع نکنید.

 21. ۱-پرچم به احتزاز در آمده ی آمریکا روی ماه بدون جو :| (میگن توی نایلون بوده که عکسو نگاه کنید میبیند که نایلونی اصلا در کار نیست :| ) (در ضمن انتقال انرژی از دست به پرچم باعث به احتزاز در اومدن نمیشه تهش یه تکون ساده میخوره نه اینکه قشنگ مثل باد خوردن بهش تکان بخوره :| )
  ۲- نود درصد سوخت آپولو ۱۱ هنگام خروج از جو زمین مصرف شد ؛ این یعنی ادامه ی سفر و بازگشت به زمین تنها با ۱۰ درصد سوخت انجام شده :|
  ۳-نبود ستاره در آسمان ماه :| انگار ستاره ها فقط برای زمین هستند :| (تو روزه پس چرا همه جا تاریکه :| این چه روزیه که مثل شبه !)
  ۴-نبود هیچ گونه تصویر و فیلمی از بازگشت مسافران ماه به زمین :| در سکوت کامل خبری برگشتند این در حالی هست که طرف یک سفر تفریحی هم که میره چقدر پیشواز میان براش و فیلم و عکس میگیرن ازش :| تنها بعد از فرود اومدن (الکی مثلا فرود اومدن) فیلم دور افتخار نیل آرمسترانگ موجوده ولی فیلم و یا عکس فرود اومدنش نیست اصلا :|
  ۵-پیشرفت تکنولوژی قابل مقایسه نیست ۵۰ سال پیش تا الان ؛ الان باید به مراتب راحت تر و به صرفه تر بتونن به ماه سفر کنن ولی نمیکنن :| چون نرفته بودنم اون موقع هم :| (موبایل های الان از ابر کامپیوتر های اون موقع پیشرفته ترن )
  ۶-پنجاه سال پیش روی زمین با ماشین های شبیه کالسکه سفر میکردن بعد تونستن برن روی ماه :|
  ۷- برنامه ناسا برای سال های آینده ۲۰۳۰ توانایی ارسال انسان به دور مدار زمین است ؛ یعنی ۶۰ سال بعد از رفتن روی ماه تازه تکنولوژی بردن انسان دور جو زمین رو پیدا خواهند کرد بعد۵۰ سال پیش رفتند روی ماه :|

  چرا بعضی ها میخوان باور کنند این دروغ مضحک و بزرگ رو : کسانی که آمریکا زنده اند .
  تازه من چنتا از دلایل دروغ بودن سفر آمریکایی ها روی ماه رو گفتن دلیل زیاد داره که نگفتم….

  1. آخه من تو از پیشرفت علم تو پنجاه سال پیش چی میدونیم؟
   ماشاالله هیچ مطالعه ای هم نداری و صحبت می کنی.
   تمام مشکل دنیا این است که احمق های متعصب کاملا از حرفشان مطمئن هستند اما انسان های عاقل همیشه شک دارند.
   فیلسوف بریتانیایی، برتراند راسل

  2. دوست عزیز دلیل تاریک بودن آسمان در روزه ماه نبود جو گازی به مانند زمین است . اینکه شما در روز روی زمین اسمان را آبی می‌بینید نتیجه بازتاب ها و شکست های شعاع های مختلف نور خورشید در برخورد با مولکول های گازی حول زمین می‌باشد .

 22. سلام. ای کاش عنوان مقاله که به صورت استیکی میاید را حف کنید. با زدن پیج آپ برای رفتن کمی بالاتر این استیکی روی مطلب را می‌پوشاند و ناچار می‌شوم با دست متن را پایین بیاورم. این استیکی با این تصور طراحی شده که خواننده به سمت پایین می‌رود، در حالیکه در متنهای سایت شما روی متن را می‌پوشاند. لطفا برش دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗