انتشار «منظومه‌ی لالَکی» از علی اسداللهی

انتشار «منظومه‌ی لالَکی» از علی اسداللهی

از علی اسداللهی تاکنون چندین مجموعه شعر منتشر شده است. «الف تا ی»، «چشم به راه ابریشم» و «پنی‌سیلین» از مجموعه‌های اوست. در سال‌های گذشته او کتاب‌هایش را به صورت آزاد و روی اینترنت منتشر کرده است.

«منظومه‌ی لالَکی» مجموعه شعر جدید علی اسداللهی است. این مجموعه برای انتشار آزاد و رایگان روی اینترنت، در اختیار میدان قرار داده شده است. بنابراین دانلود و تکثیر آن آزاد بوده و توصیه می‌شود.

یادداشتی که در پی می‌آید نوشته او بر روی انتشار این کتاب در میدان است.

 

پشت میز کارمندی‌ام مشغول خواندن «منطق‌الطیر» بودم که هم‌محلی سابقم تماس گرفت و قرار شد برویم پاکدشت، میدان زدن خروس‌های لاری. اینکه می‌گویم مربوط به مهر ماه نود و شش است. وقتی که رنجور و شکسته از معرکه برمی‌گشتیم، به سرم زد کاری کنم. بله! ، یافت شده بود، آنچه که می‌خواستم! و شاعر همواره دنبال بهانه‌ایست که هدیه‌ی خدایان را دریابد، خود اگر شاعری و خدایی در کار باشد. سه چیز ترغیبم کرد که این شعر را بنویسم: یکی آن بار تاریخی که «داستان پرندگان» در ادبیات فارسی دارد و می‌توانست به شعر عمق معنایی بدهد. دوم اما خرده فرهنگی که هم‌بسته‌ی خروس‌بازی است. امکانی که کوشیدم به غنای زبان و وصف بینجامد: اصطلاحات، تکیه کلام‌ها، مثل‌ها و… و سومین دقیقه، آناتومی و زیست غریب خروس جنگی. پرنده‌ای روان بر دو پا و بی‌بال پریدن، پرنده‌ای که اینگونه‌اش تقدیر رقم خورده است. هر چه بیشتر نگاه کردم، بیشتر خود را و انسان امروز را در این خروس‌ها دیدم. سعی کردم متن را ملهم از پرده‌خوانی، و با چند گلو بنویسم، تا هر صدا نماینده‌ و حاکیِ یکی از پایه‌های شکل‌گیری هستی این وضعیت تمثیلی باشد. سر آخر نیز تلاش این بود که با دیدی رئالیستی، حماسه‌ی پرندگان را سر و ته کنم و به تراژدی برسم. اینکه در اجرا چقدر موفق شده‌ام، نمی‌دانم؛ اما کمینه اینکه همین تلاش، همین حدود یک سال خواندن و دیدن و نوشتن برای نگارنده تجربه‌ای تازه بود.
به این منظومه تفأل نزنید، از اول همراهش شوید، تا همراهیتان کند.

دانلود آزاد و رایگان مجموعه شعر علی اسداللهی با نام «منظومه‌ی لالَکی»