skip to Main Content
دانشجویان افغان در ایران، از بورسیه تا کفاش
جامعه

دانشجویان افغان در ایران، از بورسیه تا کفاش

افغان‌ها در انتخاب رشته دانشگاهی و شهر محل تحصیل در ایران با محدودیت قانونی مواجه‌اند؛ «در دفترچه کنکور نوشته شده در بسیاری از شهرها، دانشجوی افغان پذیرفته نمی‌شود. انتخاب همه رشته‌ها هم برای دانشجوی افعان آزاد نیست.» علاوه بر آن، شهریه‌های دانشگاه‌ها برای اتباع خارجی چند برابر شده است و ویزای تحصیلی به اتباع خارجی اجازه کار نمی‌دهد. نعیمه دوستدار، در نوشته پیش‌رو موانع موجود برای ادامه تحصیل افغان‌های ساکن ایران و افغانستان را عنوان می‌کند.

در دفترچه کنکور نوشته شده در بسیاری از شهرها، دانشجوی افغان پذیرفته نمی‌شود. انتخاب همه رشته‌ها هم برای دانشجوی افعان آزاد نیست. شهریه‌ها کمرشکن شده و بازار کار هم وجود ندارد، ولی دانشجوهای افغان همچنان برای تحصیل به ایران می‌آیند.

آمارها نشان می دهند ۱۱هزار دانشجوی افغانستانی در ایران تحصیل می‌کنند و مجموعا ۸ هزار نفر از دانشجویان افغان از دانشگاه‌های ایران فارغ‌التحصیل شده‌اند.

سال ۱۳۹۰، وزارت علوم ایران اعلام کرد برای افغان‌هایی که ساکن کشور افغانستان بوده باشند، هر سال در تاریخی مشخص آزمونی در آن کشور برگزار می‌کند و به تعدادی که رتبه‌های برتر آن آزمون را آورده باشند بورس تحصیل در مقاطع مختلف اعطا می کند که مزایایی دارد. یک سایت افغانی در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۹۱ تعداد این بورسیه‌ها را سالی ۵۰۰ بورس در مقاطع لیسانس تا دکتری ذکر کرده است.

اما چرا جوانان افغان ایران را به عنوان محل تحصیل خود انتخاب می‌کنند؟ عبدالله، دانشجوی افغان که در ایران در رشته مهندسی تحصیل می‌کند، در پاسح به این سوال می‌گوید: «اکثر دانشجویان افغانستانی که ایران را برای تحصیل انتخاب می‌کنند مهاجرانی هستند که در ایران پناهنده شده‌اند. بیشتر این دانشجویان در ایران متولد شده‌اند و مقیم این کشور هستند و تحصیلات ۱۲ ساله خود را در ایران گذرانده‌اند. هم‌زبانی، فرهنگ نزدیک وهمچنین دین و مذهب مشترک از عوامل دیگر انتخاب ایران به عنوان محل تحصیل هستند.»

در دفترچه کنکور نوشته شده بعضی شهرها برای اتباع  افغانستانی مجاز نیست. در نتیجه، بیشتر دانشجویان هنگام انتخاب رشته، شهرهای مجاز را انتخاب می‌کنند و با توجه به شرایط اقتصادی و محدودیت‌هایی که در دفترچه کنکور ذکر شده، به اجبار انتخاب رشته می‌کنند.

به گفته عبدالله، دانشجویان افغان در ایران در تمام رشته‌ها تحصیل می‌کنند؛ به جز رشته‌هایی که شرایط خاصی از قبیل تعهد به ایران و ایرانی‌الاصل بودن دارند: «در رشته‌های فنی و مهندسی مانند عمران، برق ، اکتشاف و استخراج معدن، آی تی و همچنین در رشته‌های علوم پایه متقاضی زیاد است. رشته‌های علوم انسانی خصوصا رشته‌های مدیریت، حقوق و علوم سیاسی طرفداران خاصی دارند. تعدادی نیز در رشته‌های پزشکی مشغول به تحصیل‌اند. البته رشته‌های پزشکی برای دانشجویان افغانستانی از نظر شهریه بسیار گران تمام می‌شود.»

در دو سال گذشته شهریه دانشجویان افغان در دانشگاه‌های ایران چند برابر شده و از آنجا که دانشجوهای افغان مشمول کمک هزینه تحصیلی، وام و حتی قسط‌‌‌بندی شهریه نمی‌شوند، تحصیل برای آنها سخت‌تر شده و برخی هم ترک تحصیل کرده اند.

او می‌گوید: «شرط این است که معدل دیپلم کتبی باید حداقل ۱۲ باشد تا یک متقاضی افغانستانی بتواند در دانشگاه‌های دولتی و معتبر ایران تحصیل کند، که این چوب لای چرخ دانشجویان افغانستانی است. یعنی اگر کسی رتبه خوبی بیاورد ولی معدل کتبی‌اش زیر ۱۲ باشد، باید صرف نظر از رتبه کنکور از دانشگاه دولتی و معتبر بگذرد و به اجبار، به دانشگاه‌های پیام نور، آزاد و شهریه‌دار (غیرانتفاعی، پردیس دانشگاهی، بین‌المللی) روی بیاورد. تنها درصد کمی به صورت بورسیه وارد دانشگاه‌های ایران می‌شوند.»

همچنین بخوانید:  زمستان سخت بوشهری‌ها بدون گاز و نفت

در دفترچه کنکور نوشته شده بعضی شهرها برای اتباع  افغانستانی مجاز نیست. در نتیجه، بیشتر دانشجویان هنگام انتخاب رشته، شهرهای مجاز را انتخاب می‌کنند و با توجه به شرایط اقتصادی و محدودیت‌هایی که در دفترچه کنکور ذکر شده، به اجبار انتخاب رشته می‌کنند. شهرهایی که بیشترین دانشجویان افغان در آنها تحصیل می‌کنند شامل تهران، مشهد، قم، اصفهان، کاشان، البرز و قزوین می‌شود.

در دو سال گذشته شهریه دانشجویان افغان در دانشگاه‌های ایران چند برابر شده و از آنجا که دانشجویان افغان مشمول کمک هزینه تحصیلی، وام و حتی قسط‌‌‌بندی شهریه نمی‌شوند، تحصیل برای آنها سخت‌تر شده و برخی هم ترک تحصیل کرده اند.

به علاوه، اگر کسی در ایران دانشجو شود، باید کارت اقامتش را تحویل بدهد. یعنی باید به افغانستان سفر کند، از آنجا پاسپورت و ویزا بگیرد و بعد به ایران بیاید و به محض اینکه درسش تمام شد ایران را ترک کند.

دلیل افزایش شهریه‌ها محاسبه آن به دلار و با ارز مرجع بوده است. این افزایش قیمت در حالی است که دانشجویان افغانستانی حتی اگر رتبه اول کنکور شوند باید شهریه پرداخت کنند.

بسیاری از دانشجویان افغان با اینکه در ایران به دنیا آمده‌ و بزرگ شده‌اند، اما همچنان احساس می‌کنند مورد تبعیض قرار می‌گیرند. یک دانشجوی افغان در مصاحبه با یک خبرگزاری داخلی گفته است: «یک سری دانشجوی افغان که واقعا نخبه‌اند، معدل‌شان در کارشناسی ارشد ۱۹-۲۰ بوده، حالا با تبدیل شهریه‌ها مجبور شده‌اند تحصیل را رها کنند. بچه‌های دانشگاه قزوین یک کارگاه کفاشی دارند شب‌ها کفاشی می‌کنند تا پول شهریه را دربیاورند و چون الان شهریه‌شان بالا رفته است، مجبورند بیشتر کار کنند، از شب تا صبح کار کنند و تحصیل‌شان افت پیدا کرده است.»

همچنین به گفته دانشجویان افغان، رفتارهای سلیقه‌ای باعث شده تکلیف این دانشجویان برای پرداخت شهریه معلوم نباشد و برخی دانشگاه‌ها که به صورت هیات امنایی اداره می‌شوند، مبلغ شهریه را به دلخواه خود تعیین کنند و همه اینها در شرایطی است که روی ویزای تحصیلی دانشجویان افغان نوشته شده حق کار ندارند.

آنها می‌پرسند:«امروز یک جوان مهاجر افغانستانی که در ایران متولد شده و در ایران زندگی کرده، نمی‌داند که باید مهاجر باشد، یا شهروند؟ افغانستانی است یا ایرانی؟»

به علاوه، اگر کسی در ایران دانشجو شود، باید کارت اقامتش را تحویل بدهد. یعنی باید به افغانستان سفر کند، از آنجا پاسپورت و ویزا بگیرد و بعد به ایران بیاید و به محض اینکه درسش تمام شد ایران را ترک کند.

دانشجویان افغان گله می‌کنند که با وجود تحصیلات عالی، به آنها به چشم آواره و بیگانه نگاه می‌شود. یکی از آنها می‌گوید یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن این مشکلات، عملکرد رسانه‌ها و تصویری است که آنها از مهاجرین در ایران به وجود آوردند. اتفاقی که باعث شده است که مهاجرین امروز شخصیتی در ایران پیدا نکنند و «هویت» بزرگترین گمشده آنها باشد. آنها می‌پرسند: «امروز یک جوان مهاجر افغانستانی که در ایران متولد شده و در ایران زندگی کرده، نمی‌داند که باید مهاجر باشد، یا شهروند؟ افغانستانی است یا ایرانی؟»

همچنین بخوانید:  دانش‌آموزان افغانستانی کتک خوردند

اما جوانان افغان برای ادامه تحصیل تنها وارد دانشگاه‌های ایران نمی‌شوند. مدارس علوم دینی، مقصد بسیاری دیگر از جوانان افغان است که در مشهد، قم و تهران به کسوت روحانیت در می‌آیند. میرویس یکی از آنهاست که در قم وارد مدرسه یکی از روحانیون شده و آرزویش اجتهاد است: «از نوجوانی آمدم اینجا. خانواده‌ام در گرگان زندگی می‌کنند، اما من ۷ سال است در قم تحصیل می‌کنم.» او هموطنان دیگری هم در قم دارد طلبه شده‌اند و گاه با هم برای شرکت در درس استادان دیگر به مشهد و قم سفر می‌کنند. بسیاری از آنها مانند میرویس متولد ایران نبوده‌اند و از افغانستان به ایران آمده‌اند.

طلاب غیر ایرانی متقاضی تحصیل در حوزه‌های علمیه ایران هم مانند دانشجویان خارجی باید قبلا پذیرش تحصیلی بگیرند و متولی این کار «مرکز جهانی علوم اسلامی» است. مرکز جهانی علوم اسلامی پس از برگزاری آزمون و مصاحبه، واجدان شرایط تحصیل را انتخاب می‌کند.

بسیاری از دانشجویان افغان با اینکه در ایران به دنیا آمده‌ و بزرگ شده‌اند، اما همچنان احساس می‌کنند مورد تبعیض قرار می‌گیرند. یک دانشجوی افغان در مصاحبه با یک خبرگزاری داخلی گفته است: «یک سری دانشجوی افغان که واقعا نخبه‌اند، معدل‌شان در کارشناسی ارشد ۱۹-۲۰ بوده، حالا با تبدیل شهریه‌ها مجبور شده‌اند تحصیل را رها کنند…»

میرویس یکی از هزاران طلبه‌ افغانستانی است که در ایران و بر اساس سیاست‌های ایران آموزش دینی می‌بینند. حکومت ایران هم در آموزش این طلبه‌ها از پیشبرد سیاست‌های خود غافل نبوده است. مدتی قبل، اخباری از اعزام یک هزار طلبه افغان با طرح و دستور سازمان ارتباطات ایران به افغانستان منتشر شد. این طلبه‌ها درآستانه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان به این کشور فرستاده شدند. منتقدان این فعالیت ایران، معتقد بودند که ایران می‌خواهد که این طلبه‌ها به نفع کاندید مورد نظر ایران تبلیغ کنند و حلقه‌های سیاسی افغانستان را وابسته به ایران نگهدارند.

با توجه به گستردگی مدارس دینی و نفوذ ملاها در افغانستان، تعدادی از تحلیلگران افغان معتقدند بخشى از مشکلات امروز افغانستان ریشه در سال‌هاى گذشته و تحصیل ملاها در خارج از کشور دارد. اشاره آنها به دورانی است که منبع و مرجع آموزش‌هاى دینى در بیرون افغانستان و در کشورهایی مانند ایران و پاکستان بوده و هرکدام از این کشورها سیاست‌های خود را در قبال افغانستان از راه آموزش طلبه‌های جوان پیش برده‌اند. بسیاری از دانشجویان و طلاب از چنین احتمالاتی آگاه هستند ولی آنها همچنان به ایران می آیند.

177 نظر
 1. سلام ایرانی ها فاقد بلد از افغان ها کار بکشند وقتی که مرز ها اروپا باز بود ایران مرز خودشو بست ایرانی ها همشون یک افغانی پول دارو میبینن حسودیشون میشن الآنم جوونا وخانوده هوایی که به ایران پناه آوردند از ایران بیرون میکنند

 2. سلام دوستان وقتتون بخیر
  من پاس دست نویس دارم
  سازمان مرکزی رفتم گفت باید بری ثبت اسناد
  من شنیدم که باید انجا تعهد بدیم که بعد از اتمام مقطع کارشناسی دیگه قادر ب خوندن مقطع ارشد رو نداریم
  از همه بد تر این که دیگه پاس مون تبدیل وضعیت نمیشه یعنی باید ایران رو ترک کنیم
  هر کسی اطلاع داره یا پاسش شبه منه لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
  آیا پاسم تبدیل وضعیت میشه

 3. با سلام می خوایتم بدونم من چزوری مز تونم بورییه بگیرم معدل دیپلمم هجده به بالاست و بدون کنکور دانشگاه میرم؟؟؟

 4. با عرض سلام و خسته نباشید
  می خواستم بدونم رشته اختر شناسی هم جزء رشته های ممنوعه برای مهاجران است یا خیر؟

 5. سلام دوستان.
  آیا به جز بورسیه دافی، برای اتباع افغانستانی بورسیه های دیگه ای هم در ایران وجود داره؟

 6. من معلم هستم و در منطقه ای درس دادم که تقریبا ۹۰ درصد کلاس من اتباع افغانستان هستند پس به خوبی با مشکلات آنها آشنا هستم. کسانی که دولت ایران را متهم به تبعیض و ندادن حق اتباع می کنند،بدانند که هر فردی که وارد کشوری دیگر می شود جز اتباع آن کشور نیست و شاید نتواند بسیاری از حقوق را داشته باشد.یک ایرانی هم اگر به کشور شما یا هر کشور دیگر مهاجرت کند با همین شرایط روبرو است.پس بی انصافی نکنید در رابطه با دولت و مردم ایران.هرچند قبول دارم رفتار برخی از افراد با اتباع نسنجیده و به دور از رافت و محبت اسلامی است.
  در دانشگاه الزهرا بسیاری از دانشجویان افغانستانی بودند که در کشور افغانستان آزمون داده و وارد دانشگاههای ایران شده بودند و از مزایای خوبی برخوردار بودند به صورتی که من به عنوان یک ایرانی پول خوابگاه می دادم ولی خوابگاه برای ایشان رایگان بود.پس بهترین راه برای تحصیل این است که در کشور خودتان آزمون بدهید و وارد دانشگاه شوید

 7. سلام دوستان برسی دافی از طرف کشور آلمان برای بچه های افغانی در ایران و بقیه کشورها وجود داره، که علاوه بر شهریه ی دانشگاه هزینه خوابگاه و حمل و نقل و کتاب رو هم میده فقط باید با کنکور انتخاب رشته کنید و یه سری مدارک و شرایط میخواد که اگه داشته باشید پذیرفته میشید. برای کار کردن بعد از گرفتن لیسانس هو اون طور که گفته بودن کمکمون میکنن. باید ب سازمان ملل مراجعه کنید من خودم الان بورسیه هستم. حتماااا درموردش دقیق و پرس و جو کنید

  1. سلام وقتون بخیر من دانشجوی معماری ایران هستم مقطع کاردانی و ترم اخر میتونید دقیق تر راهنمایی کنید… لطفا ادرس ایمیل یا تلگرامی بزارید تا تماس بگیرم باهاتون

  2. سلام ، خیلی ازین حرفتون خوشحال شدم من خیلی دوست دارم ادامه تحصیل بدم اما به دلیل هزینه هاش نتونستم، خواهش میکنم اطلاع بیشتری در اختیارم بزارید و بگید واقعا صحت داره؟

  3. سلام
   من محصل رشته تجربی دردبیرستان نمونه دولتی هستم گفتیدخوتون بورسیه دارید
   میشه بیشترتوضیح بدید
   ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
   لطفابرام ایمیل بزارید
   l.hoseini2003

  4. سلام
   من دانشجو ترم دو حقوق هستم که با کنکور در دانشگاه دولتی پذیرش شدم میخواستم ببینم این بورسیه دافی چجوریه لطفااااا راهنمایی کنید

  5. سلام دوست گرامی
   من هم اتباع ام.تا ۱۱تجربی معدلم ۱۹به بالا بوده و امسال دوازدهمم میخام کنکور بدم و بورس بشم
   لطفا شرایط رو میدونید ک به من اطلاعات کافیو بدید ممنون میشم.

  6. ببخشید،من سال ۹۸ کنکور دادم و رشته حقوق قبول شدم و نتونستم برم،الان با گذشت ۳ سال میشه این بورسیه رو گرفت،یعنی اینکه بتونم وارد همون رشته ای که سال ۹۸ قبول شدم برم؟؟دیگه کنکور ندم؟

  7. سلام خسته نباشید ، من دوازدهم رشته تجربی هستم و متقاضی کنکور ۱۴۰۱ ، من اگر کنکور هم بدم با رتبه خوب بازم باید شهریه بدمم؟؟
   چجوری باید برای بورسیه اقدام کنم

 8. سلام من سال اول دبیرستان هستم تورشتع انسانی معدل پارسالم۱۶خورده ای بود.امسال زیادافت کردم ونمره تک دارم چون ناامیدشدم من دوران ابتدایی وراهنمایی شاگرد دوم سوم بودم وآرزوم این بودکه دکتر بشم ولی نتونستم به حقیقت بپیوندم والان ازشما عزیزان هموطن میخام که نظری بدن که من ادامه تحصیل بدم یانه فرقی نمیکنه کجا باشم چه درافغانستان چه در اروپا اگه شغلی باشه که توش پول باشه راهنماییم کنین
  وازسعی میکنم که به همون نمره هام برسم
  خواهشن جواب بدین

  1. سلام آقا حسام به آرزو هات و اهدافت فکر کن و هبچ وقت ناامید نباش ما همه توانایی هایی داریم که خودما هم از آنها خبرنداریم توانایی هایت رو پیدا کن و خدارو هرگز فراموش نکن
   هیچ وقت نگذار که این محدویت ها باعث بشن تو نتوانی به اهدافت برسی من یه دختر اول دبیرستان هستم و سه سال تمام میشه که خودم هزینه های تحصیلم رو میدم و خیییلی به آینده امید دارم به تحصیلت ادامه بدم تو میتونی چون خدارو داری حتی اگر شکست خوردی دوباره پاشو و ادامه بده انشاالله که موفق میشوی

 9. و اینک اگه ی موقع رفتم افغانستان اونجا بازار کارش چجوریه میتونم کار خوبی داشته باشم عایا؟

 10. من یک مهاجر افغانستانیم ک توی رشته پرستاری دانشگاه آزاد ثبت نام کردم با این خیال ک میشه توی ایران رف سرکار ولی چن وقته شنیدم ک شرایط پذیرش خیلی سخته و اگ هم سرکار بشیم با حقوق خیلی کمه و اینا واقعا ناامیدم کرده اگ کسی در این باره اطلاعی داره لطفا راهنماییم کنه

 11. بی بی سی انگلیس نوشته:
  شش‌ونیم میلیون کودک افغان به آموزش دسترسی ندارند

  وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان گفته‌ است که شش و نیم میلیون کودک در افغانستان به آموزش دسترسی ندارند.

  آمار دولت افغانستان نشان می‌دهد که در کنار اینکه درصدی قابل ملاحضه کودکان افغان از آموزش و پرورش محروم اند، حدود صدهزار کودک هم به مواد مخدر معتاد هستند.

  دولت افغانستان امسال روزجهانی کودک را با ارائه آمار بلند از وضعیت “نگران کننده” کودکان تجلیل کرد.

 12. سلام دوستان گرامی آیا کسی میداند که شهریه دانشگاه های آزاد در تهران در مقطع کار شناسی وطب چند است.لطفا برایم معلومات دهید.

 13. سلام.من هم ی افاغنه ی دیگر ک ساکن ایرانم.میخواستم بدونم راسته ک میگن اتباع نمیتونن رشته ی نظری انتخاب کنن؟ واینکه من نهمم.

  1. میتونی انتخاب کنی البته یک سری رشته ها محدودیت خاص دارند و تعدادی رشته محدودی اتباع نمیتونند انتخاب کنند

  2. رشته های نظری میتونن شرکت کنن منم نهمم ولی مثلا رشته انسانی نمیتونیم دانشگاه فرهنگیان بریم

  3. سلام اینکه میگن اتباع نمیتونن رشته نظری انتخاب کنن غلطه
   من خودم محصل رشته تجربی دردبیرستان نمونه دولتی هستم
   توخیلی راحت البته باشرط معدلمیتونی بری یه رشته نظری

 14. سلام بر تمام افغانی های عزیز.
  من مدرک لیسانس از رشته انجنیری دارم . می خواهم کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی معماری در دانشگاه ازاد یا پارس بخوانم .کسی میدونی شهریه هر ترم ان چی قدر میشه و و چطوری باید اقدام کرد. اگه کسی میدوند لطفا کمکم کنید.

 15. سلام من دانش آموز پیش انسانی ام امسال میخام کنکور بدم ایا دانشگاه فرهنگیان دانشجو اتباع خارجی می پذیره؟؟؟

 16. سلام من یه زن افغانستانی هستم با وجود تمام مشکلاتی که کشور ایران جلوی پای ما مهاجرین گذاشتن تونستم مدرک لیسانس رو بگیرم و دارم فوق لیسانس رو هم می خونم،بچه ها تموم سختی ها یه روزی تموم میشه با ناله و زاری کاری از پیش نمیبرین ارادتونو قوی کنید و کوتاه نیاین شما درستونو بخوانید واسه کار و ادامه ی راهتون سر زمان مناسب همه چی درست میشه ،کشور ایران فعلا خودشو به خواب زده ،کسی که خودشو بخواب زده رو نمیشه بیدار کرد

  1. عجب؟!!!!
   نمک خوردن و نمکدان شکستن
   محل ما سی ساله دو هزارتا افغانی هستند و ما با اونها مثل خواهر و برادر رفتار کرده ایم. اگر بدونیم که اینقدر نمک نشناسید که مثل خودتون رفتار می کردیم.

   1. بنده خدا چی میگی اگه این کار ها را با دو هم می گردنند که جا میذاری و از این کشور میری نمی دونم راست میگی یا دروغ همه مثل تو نیستند که من این جا به دنیا آمدم نیاید یک زره آسون تر میگرفتند شرایط را من با معادل ۱۹/۸۶ و رتبه ۲۱ دانشگاه تهران مهندسی قبول شدم ولی به خاطر اینکه باید اقامت خود را پس بدم پدر ومادر نمی گذارند بروم دانشگاه

   2. چجوری رفتار کردن که به اندازه شخصیت خودته پس منت چیو داری میدی?
    در ضمن اینکه اتباع با داشتن بهترین و بالاترین هوش و استعداد نمی تونن در رشته های مورد علاقه شون تحصیل کنند به نظرتون نامردی و بی انصافی نیست? آیا این شرایط واقعا ایده آله??

   3. تو هیچ وقت یه مهاجر یا پناهنده نبودی
    هر وقت حال و روزی که ما داشتیم و نداشتی
    هیچ وقت تو مکانهای عمومی و … چپ چپ بهت نگاه نشده
    تو هیچ کدوم از سختیها و تبعیض ها و کنایه ها و فحشها و و و و و
    که ما دیدیم و ندیدی
    بنا براین هیچ وقت درک نمیکنی یه بچه افغانی چی میگه…
    البته شاید اون ایرانیهایی که تو کشورهای دیگه پناهنده یا مهاجرند بدونن ما چی میگیم…
    درسته ما تو ایران مشکلات و سختیهای زیادی کشیدیم اما قدر نشناس نیستیم ک هیچ وقت گله و شکایت نکردیم
    اگر هم میبینی بعضی ها لب به گله و شکایت باز میکنن این تازه یک از هزاره .این یک از هزار هم از نظر تعداد اشخاص هم از نظر تعداد مشکلات.

 17. سلام دوستانی عزیز صادق احمدی هستم.۱۳۹۶سال آمدم ایران در افغانستان تا دوره دوم دبرستان درس خواندم الان مدارک هم سن من ۱۹ساله هستم الان می خواهم ادامه تحصل بیدم می تونم یا نه لطفآ برام
  رهنمای کنید از شرایط تحصل

 18. سلام چرا باید برای تحصیل کارتمون رو تبدیل به پاسپورت کنیم همون روز اولی که پام رو توی دانشگاه گذاشتم گفتن برو تغییر وضعیت اقامت بده شهریه دانشگاه ها هم اینقدر زیاده که کمر آدم رو میشکنه منکه نتونستم ازپس شهریه دانشگاه روزانه بر بیام چرا مسئولان کشور کاری درباره این قضیه نمیکنن چرا درخواست نمیکنن که ما با کارت تحصیل کنیم مهر

  1. چون باید بعد ازتحصیل کشور ایران رو ترک کنید واسه همین سرمرز کارت رو تحویل میدین با پاسپورت یا گذرنامه برمیگردین وهمین که درستون تموم شد باید برین افغانستان

 19. سلام ببخشید من یه سوال داشتم تو رو خدا جواب بدید من افغانی هستم آیا افغانی که در کنکور سراسری رتبه لازم برای ورود به دانشگاه دولتی رو کسب میکنه باز هم باید شهریه بده یا بورسیه میشه

  1. دوست گرامی تا جایی که من اطلاع دارم بورسیه رو می تونید از افغانستان بگیرید برای ایران ، که هزینه ها مشروط به برگشت شما (با گرفتن تعهد)به وطن بر عهده کشور افغانستان می باشد .با قبولی در دانشگاه دولتی در ایران به دلیل غیر ایرانی بودن باید شهریه پرداخت کنید .اما نگران نباشید ،شهریه دانشگاهای دولتی بسته به شهر ،درجه استاد ،و…زیاد نمیشه .به تلاش خودتون برای رسیدن به هدفتون ادامه بدین و اطلاعات دقیق رو میتونید از نماینده کنسولی دانشجویان غیر ایرانی در هر شهر بپرسید.

 20. سلام درود خدمت تمام عزیزان ک این متن‌ را میخوانند من یک افغان هستم و تا دوره اول دبیرستان درس خودرای در ایران خواندم و تنها توانستم سیکل خود را گرفته و بدیل مشکلاتی مجبور به درک ایران شدم ۸سال شاگرد ممتاز در دوره های ابتدایی و راهنمایی بودم و سیکل خود را نیز با معدل ۱۹.۸۷بدست آوردم امید داشتم ادامه دروس خویش را در وطن ادامه دهم لیک موفق نشدم و به ایران بازگشتم آیا میتوانم باز به دروس خویش برگردم ؟ولی متاسفانه دیگه مدرک اقامتی ندارم خواهشمندم راهنمایی فرمایید باسپاس

  1. شما دوست گرامی باید حتما یک مدرک اقامتی در ایران داشته باشید تا اتباع مجاز شناخته شوید و در حال حاضر هم اداره اتباع و مهاجرین خارجی در هر شهر برای کسانی که هیچ مدرکی ندارند کارت شناسایی موقت صادر می کند و با اون کارت شناسایی خیلی راحت میتونید ادامه تحصیل بدهید .بازهم خودتون از اداره اتباع شهر اقامتتون سوال کنید تا اطلاعات دقیق تر بهتون بدن .

 21. اگر منظورتون همون کارت آمایش هست ،بله میتونید .که بعد از قبولی اون کارت رو ازتون میگیرند بجاش باید برید سفارت افغانستان پاسپورت بگیرید و لازمه گرفتن پاسپورت داشتن شناسنامه افغانستان (تذکره )است .بعدشم میتونید شروع به تحصیل کنید .

 22. سلام و عرض ادب به تک تک شما دوستان گرامی..من میخوام برم دانشگاه پیام نور یا آزاد معدلمم ۱۳وخوردس..اقامتم نداریم. کارت شناسایی که خودشون میدنو داریم.به نظرشما میتونم برم دانشگاه.

 23. باسلام .بنده فارغ التحصیل شدم وقصد بازگشت به وطن رو دارم ،فقط دوست گرامی تا جای که یادمه خانم های که دانشگاه قبول بشن دیگه احتیاج نیست برن افغانستان ،برای انجام پروسه کاری جهت ثبت نام در دانشگاه باید برن کیش،البته اگه تا الان باز تغییر نکرده باشه !
  پس تلاش کنید و نگران نباشید.
  سخت تر از اراده انسان چیزی نیست ….

 24. سلام عزیزان با افتخار من یک افغانم و الان پیش دانشگاهی رو دارم میخونم ولی با این وضع شهریه ها و..خیلی خیلی ناامید شدم راستش جدا ازینا اگه کنکورم در بیام بعدش باید برم افغانستان میدونید که خانواده هایه دخترو تنهایی نمیزارن برن درسم خیلی خوبه ولی همیشه مورد تبعیض بودم از هر لحاظ همیشه با خودم میگه آخه واقعا چرا در حق ما اینکارا رو میکنن به خدا خیلی به درس علاقه دارم ولی چون افغانیم و خرج هزینه های زیاد دانشگاه هو نمیونم بدم باید تا آخر عمر افسوس بخورم به امید روزی که هیچ افغان و مهاجری در دنیا مخصوصا جمهوری مثلا اسلامی ایران نباشه آمین

 25. سلام به تمامی دوستان عزیز امیدوارم با هر ملیتی که دارید همیشه پیروز باشید و بر فراز قله ی موفقیت ایستاده باشید. من یه دختر دورگه ام پدرم افغانی و مادرم ایرانی هست من الان ١٧سال دارم و در حال تحصیل توی رشته ی چهارم تجربی هستم من از وقتی که به یاد دارم مادرم همیشه توی ادارات به دنبال کإرهای اقامتی من و پدرم بوده و از وقتی که برادر و خواهرم دنیا اومدن این رفتنا بیشتر شده پدرم کارگره و سواد زیادی نداره به همین خاطر همیشه مادرم کارای اداری رو انجام میداده من از وقتی که مدرسه رفتم اصلا احساس ناراحتی نکردم چون همیشه مادر و پدر عزیزم که امیدوارم خدا بهترین هارو براشون نگه داره راهو برام هموار کردن من همیشه با خیالی اسوده و به دور از مشغله های فکری گوناگون درس میخوندم نمیگم مشکلی نداشتیم اتفاقا مشکل بسیار بوده و هست ولی پدر و مادر من نمیزاشتن که من بخوام به این مسائل فکر کنم و بخواد ذهنم درگیر بشه و من برای بار هزارم خدارو برای داشتن همچین پدر و مادری شکر میکنم دوستان من همیشه فکر میکردم که همه چیز اسونه در واقع انگار خواب بودم و از مسائل و مشکلات هم وطنانی مثل شما بیخبر بودم من توی این چند روزی که برای دانشگاه و شهریه و اینا تحقیق میکردم متوجه شدم که شما مشکلات و سختی های زیادی رو متحمل شدید من واقعا برای صبر و تحمل شما احترام بسیار بسیار زیادی قاعلم من از وقتی که فهمیدم یه افغانی اگر بخواد درس بخونه چه رتبه ١کنکور باشه و چه رتبه ١از اخر باشه هزینه زیادی رو باید پرداخت کنه واقعا ناراحتم من از وقتی که بچه بودم ارزو داشتم پزشکی بخونم و ارزوم رو به هدفم تبدیل کردم و دارم براش تلاش میکنم ولی دوستان من اطلاع زیادی در مورد دانشگاه دولتی رفتن برای افغانها ندارم اگه اطلاعی دارید لطفا بهم کمک کنید خیلی سردرگمم

  به امید صلح و زندگی پر ارامش برای تمامی ملت ها

  1. سلام
   انشاءالله صلح در تمام جهان برقرار بشه و افغانی ها هم به کشور خودشون برگردند
   ولی باید کمی فکر کرد که نمی شود هر فردی از هر کشوری وارد ایران شود و از بودجه که مخصوص آن کشور و مردم آن کشور است برای تحصیل در مقاطع تحصیلی و دانشگاه فرد مهاجر شود . در واقع این خیانت به بیت المال اون مردم و مملکت است ، چون اون فرد مهاجر بعد از تحصیل هیچ تعهدی نسبت به ایران ندارد و در ضمن یک ایرانی که تمام اصل و نسبش برای این کشور است و تمامی رنج و مشقت های کشورش را پذیرفته مستحق تر از یک مهاجر است ، حتی اگر سطح علمی او خیلی پایین تر از فرد مهاجر باشد.

   1. سلام
    کمی بی انصافی کردید … علم و دانش بالاتر از حدی است که شما تصور می کنید و بدست آوردن آن از آن کسی که لیاقت بالاتری دارد

 26. سلام ببخشید کسی برای کنکور ۹۷میخونه اگه میخونید بیاید ی گروه تلگرامی برای پرسش و پاسخ درس کنیم اگه خواستید اینم ایدی بندهamirdoom1054

 27. سلام من معدل کتبی دیپلم و پیشم خیلی خوبع ولی تو کنکور دولتی نیاوردم شرایط بورس تو ایران چیه من اگه رتبه دورقمی تو کنکور نیارم ینی بورس نمیشم

 28. سلام شرایط بورسیه تو ایران چیه من معدل کتبی دیپلم و پیش دانشگاهیم خوبه میخواستم برم دانشگاه بین والمللی قزوین ولی تو کنکور دولتی نیاوردم راه دیگه ای هست بورس شم

 29. سلام بردانشجویان افغان.امیدواربه آینده باشیدروزی خواهدرسیدافغانستان چون نگینی درخشان درآسیابدرخشد.هیچ وقت خورشیدپشت ابرنمی ماند.یک توصیه برای شما دارم درس خودرا رهانکنیدچون آینده افغانستان به دستان شما رقم میخورد.

 30. سلام.ببخشید برای رفتن در سفارت افغانستان و کار در آن باید چه رشته ایی زد؟
  آیا باید به افغانستانم بروم یا فقط همین جا تحصیل کنم و در سفارت بروم؟
  با تشکر از سایت خوبتون.

 31. ببخشید من افغان هستم وساکن ایران تازه میخام وارد دانشگاه بشم و میخام اقدام ب اخذ ویزای تحصیلی کنم..میشه کمکم کنین و شرایطشو بهم بگین.

 32. سلام من امسال میخام برم دانشگاه دولتی توایران اماباشهریه ای بیش از شهریه ی دانشگاه ازاد کسی از سازمان ملل دافی اطلاعی داره راجبه بورس شدن
  لطفن راهنماییم کنین

 33. با عرض سلام من دیپلم کار و دانش از شاخه کامپیوترش،رو دارم ولی امسال نمیتونم برم دانشگاه به علت یه سری مشکل میخواستم بدونم سال دیگه میتونم برم دانشگاه یا به علت این که نظام اخریم نمیتونم برم؟

 34. مصباح حسین وکیلی
  سلام به همه انسان های آزاده فراموش نکینیم ماانسانهاهمه دارای مشترکات زیاد هستیم :اشتراکات فرهنگی اعتقادی اقتصادی جغرافیایی ….وازهمه مهمتر اشتراکات خلقتی که درخلقت همه فرزند حضرت آدم (ع)وحوا(س) هستیم .اگرمابه این مشترکات بیندیشیم واعتقاد داشته باشیم مرزهای افتراق فکری ماازبین رفته اتحاد فکری مان شکل میگیرد آنوقت است که اعمال ماهم بسوی وحدت درحرکت بوده و بوحدت اجتماعی ومنطقه ای دست خواهیم یافت چون عملیات میدانی ادوارگذشته ثابت کرده است که انتهای همه جنگهاومناقشات صلح است پس چه خوبست که مابه صلح درونی وکرامت انسانی بیندیشم نه به اختلاف وبرتری طلبی ایرانی یاافغانی .

 35. سلام
  بورسیه ی دافی برای اونایی است که کارت آمایش دارند من خیلی وقته کارت آمایشمون باطل شده یه زمانی بخاطر پولش نتونستیم بگیریمش سالها خود خوانی و مدرسه نرفتن.. بعدها تونستم پاسپورت بگیرم با پاسپورت ادامه تحصیل دادم و یکی از بهترین دانشگاه های صنعتی در تهران روزانه قبول شدم ولی بی حمایتی همه جوره و هزینه های سنگین تحصیلم و کار دانشجویی و مشکلات مریضی و بی پولی و … در این چهار سال نه تنها گذاشت خوب درس بخونم بلکه به انواع مشکلات روحی دچارم کرد. پیشنهاد میکنم یه طوری قول حمایت از جایی و کسی بگیرید و بعد قدم در راه تحصیل پر هزینه بگذارید دافی هم حتی دلش به حال یه دختر تنهای سختی کشیده ی نخبه نسوخت بخاطر نداشتن کارت آمایش.
  حالا هم که آخرای تحصیلم هست نمیدونم هزینه خوابگاه و بقیه رو یه جا چطوری بدم با اینکه به ادامه تحصیل علاقه زیاد دارم ولی شهریه های ارشد خیلی زیادتر است. اینجا هم بخاطر ملیت کار نمیدن و پاسپورت را هم تمدید نمیکنند میگویند برو کشورت… بعد از ۲۰ سال زندگی کردن در اینجا هنوز میگن برو کشورت واقعا چه دنیایی هست . این حرف رو به یه کودک اول ابتدایی هم میزدند برو کشورت مدرسه نمیتونی بیای… حالا هم در بزرگسالی همینو بهم میگن… به چه امیدی باید زندگی کرد … برای پدر مادر پیر و بیمارت وقتی نمیتونی کاری کنی وقتی هیچ آینده ای نداری روزی را میبینم که عزیزانمان در بیمارستان از بین بروند و نتونیم هزینه درمانش رو بدیم و در آخر هم حتی جسدش رو تحویل ندن نمونه های اتفاق افتاده در جامعه مهاجرت که بسیار شنیدیم

 36. سلام..من معدل سومم بالای ۱۵ست بعد اگه سال اینده کنکور بدم و پزشکی بیارم تو طرح دافی قرار میگیرم؟؟…بعد طرح دافی چجوریه؟؟همه هزینه رو میده یا نه؟؟…بعد هزینه ازاد و شبانه پزشکی برای ما اتباع چقدره؟؟

 37. سلام من پیش دانشگاهی رشته ریاضی هستم و دارم برای کنکور آماده میشم(معدل کتبیم ۱۷ هس)میخواستم بدونم شرایط بورسیه چجوریه آیا من هم شامل شرایط بورسیه میشم؟و اینک آیا میتونم واس دانشگاه رشته مهندسی برق یا مکانیک رو انتخاب کنم یا امکانش برای اتباع وجود نداره لطفا راهنمایی کنین با تشکر

 38. سلام من پیش دانشگاهی رشته ریاضی هستم و دارم برای کنکور آماده میشم(معدل کتبیم ۱۷ هس)میخواستم بدونم شرایط بورسیه چجوریه آیا من هم شامل شرایط بورسیه میشم؟و اینک آیا میتونم واس دانشگاه رشته مهندسی برق یا مکانیک رو انتخاب کنم یا امکانش برای اتباع وجود نداره لطفا راهنمایی کنین با تشکر

 39. سلام بر شما عزیزان افغانستانی
  من به عنوان یک ایرانی واقعا به شما خسته نباشید می گویم، واقعا وقتی می بینم در این شرایط سخت، اینچنین به فکر تحصیل و پیشرفت علمی هستید به همتتان قبطه می خورم
  امید وارم روزی برسد که در ایران عزیز، به ویژه از لحاظ تحصیلی، تنها ملاک سنجش، زحمت و توانایی افراد باشد، نه ایرانی یا افغانستانی بودن
  می دانم متاسفانه شرایط شما بسیار بسیار سخت است اما نا امید نشوید و فقط به تلاشتان ادامه دهید تا در آینده ای نزدیک به عنوان یک نخبه ایرانی -افغانستانی باعث افتخار هر دو کشور شوید
  و بدانید که در آینده ای نزدیک به واسطه همت و تلاش امروز شما، ایرانیان افغانی تبار به منزلت و جایگاهی که لایق آن هستند خواهند رسید

 40. سلام علیکم
  واقعا من به حال خودم وشما تاسف نمی خورم چون هنوز آینده در دست ماست اگه هرکدوم شما از هر پتانسیلی که دارید استفاده کنه ویه روزی برگرده وبه کشورش خدمت کنه واین مسولین بی لیاقت و خیانت کار را از سر راهش ور داره مطمئن باشید ما روزی را خواهیم دید که دیگر هیچ کسی حق بی احترامی را به ما نخواهد داشت اندکی غیرت خودمون را به جهان نشون بدیم تا همه به ما احترام بگزارند
  عامل سربلندی یا سرافکندگی مردم یک ملت خود آنها هستند همه ی شما را دوست دارم وبرایتان دعا میکنم
  یاعلی مدد

 41. سلام،،من قراره امسال کنکور تخصصی زبان انگلیسی رو بدم ،از اون جهت که توانایی پرداخت شهریه های هنگفت در دانشگاه دولتی رو ندارم(میدونید که اتباع میباس ۸۰درصد شهریه رم باید بدن) میخواستم که بورسیه بشم،خواهش میکنم هرکسی که از بورسیه چیزی میدونه اطلاعی داره لطفا خواهش میکنم بهم خبر بده

 42. سلام به همه جوان های غیور افغانی من در ایران بدنیا اومدم و سالهاست درس خوندم تا بتونم بروم دانشگاه در رشته مورد علاقه که دوستش دارم و استعداد دارم درس بخونم
  ولی اینجا ایرانه سرزمین تبعیض و نژاد پرستی
  در آمریکا سیاه پوستان رو با یک تیر میکشن ولی در ایران افغانی ها رو زجر کش میکنن
  ای کاش در یک کشور اروپایی مسیحی بدنیا امدم
  تا حق نفس کشیدن و زندگی داشته باشم
  و در بعضی از مکان ها ی عمومی ننویسن از ورود سگ و افغانی خودداری کنید
  به نظر من باید مقاومت کنیم یا به کشور های اروپایی مهاجرت کنیم و به جایی برسیم تا اینها افسوس بخوررن
  و به جای دست یاری سنگ جلوی پای ما نیندازن
  موفق و پیروز باشید

 43. سلام؟من خیلی آرزو دارم به ایران ادامه تحصیل بدهم ورشته مهندسی عمران درس بخونم اما نمیتونم اقتصاد من خیلی ضعیف هست

 44. سلام.
  من از دانشگاه اصفهان سوال کردم در مورد هزینه رشته پزشکی برای افغانها گفتن سالی ۶هزار دلار
  و گفتن برای شما افغانها فرقی نمیکنه که کنکور بدید یا نه چونکحتی اگه رتبه ۱ هم بشی باید همین هزینه رو بدی.عایا حرفشون درسته؟به نظر خودم یه مشکلی تو این حرفشون هست حالا چیه نمیدونم
  دوم اینکه برای خوندن رشته پزشکی حداکثر سن مجاز چقدر است؟با اینکه مسول دانشگاه اصفهان گفت محدودیت سنی نداره
  سوم اینکه این طرح دافی چیه ؟

 45. سلام بچه ها من هجده سالمه و تو ایران به دنیا اومدم.یه جوری باهاشون انس گرفتم ولی خب تبعیض و حقارت همیشه تو ایران هست.
  الان میخام برم رشته ی نقاشی.یه خواهر دارم که داره معماری میخونه اونم عازاد.منم مجبورم برم عازاد چون ظرفیتاخیلی کمه و تا ایرانی هست منو قبول نمیکنن:)
  خرج رشته ای که میخام برم و بهش علاقه دارم خیلی خیلی بالاس.البته استعدادشم دارم
  مجبورم تموم تابستون و تو یه تولیدی کارکنن تا بتونم حداقل پول وسایل یا شهریه ترم اولمو بدم.
  سه تا خواهریم هرسه هم محصل.
  تمام دوستام برا کنکور میخونن ولی خب براما افغانیای بدبخت که فرقی نداره چه رتبه ای داشته باشیم! ته ش باید پوله رو بدیم.انگیزه مو برا خوندن کنکور از دست دادم.
  خرج رشته م کمرشکنه
  این چه کشور اسلامییه؟فقط اسم اسلامی بودن روشه اصلا عادلانه نیس.
  عادلانه ینی امکان رشد همه یکسان فراهم باشه دیگه؟!
  من برااینکه بتونم بخونم مجبورم بااین سن کمم مث یه مرد کارکنم.مگه یه دختر چقد توان داره؟
  این مسئولایی که دم از حقوق بشر میزنن کجان؟!
  اینجا ما افغانیارو زجرکش میکنن بعد انتظار دارن کل دنیا باهاشون عادلانه برخورد کنن؟!
  هیچ کشوری انقدر ظالم نیست.اگه دختر نبودم اگه سنم بیشتر بود اگه پولشو داشتم شک نکن یه لحظه م اینجا نمیموندم.خودتون حاضر نیستین تو کشورتون بمونین بعد ما بدبختا که مجبوریم و موندیمو منت سرمون میزارین؟
  منت محدودیتایی که داریم؟ منت فحشایی که میخوریم؟! منت تحقیرشدنامونو؟!
  خب بالاخره خدام جای حق نشسته گل من… :)
  اگه اینجاییم مجبوریممممممممم مججججججبوووووووووورررررررررررررر…الهی خودتون بدبخت و پناهنده شین تا درک کنین ماهارو

 46. سلام پرویز هستم من الان کلاس سوم دبیرستان هستم رشته انسانی می خواستم بدونم که برای دانشگاه روان شناسی بهتره انتخاب کنم یا جامعه شناسی و همچنین شرایط بورس دانشگاه های آمریکایی و اروپایی برای افغان ها چگونه است؟

  1. داداش دلتو به بورسیه خوش نکن.بورسیه اگه گرفتنش راحت بود اصن نمیزاشتنش. معدل کتبی عالی و بالای ۱۹ میخاد

   1. سلام شرط بورسیه دافی اینکه هر رشته ای رو ک اوردی توهردانشگاهی فقط از طریق کنکور باشه و بدون کنکور اون رشته رو نیورده باشی ؛خانوادت اسیب پذیرباشه،هیچ کدوم ازافرادخانوادت قبلا این بورسیه رو نگرفته باشن

 47. سلام. شرایط بورسیه به دانشگاه تهران و میدونید؟مقطع ارشد
  من دانشجوی ترم ۶مهندسی برق هستم.میخام بدونم برای ارشد دانشگاه تهران برای اتباع خارجی چطوری بورسیه میده.
  از همین جا میشه اقدام کرد؟
  معدلم بالاس ولی دانشگاه ازاد میخونم
  میشه ایا؟

 48. سلام دوستان من دانشجوی رشته ی مامایی ام می خواستم بپرسم کسی در مورد وضعیت بازارکار این رشته تو افغانستان اطلاعی داره؟

 49. سلام من طلبه سطح یک هستم ایران هم دنیا اومدم حالا ک شروع کردم خدا و اهلبیت کمکم کنه
  با این حال و اوضاعی ک ما فغان ها در ایران داریم خدا خودش کمک کن
  از شما دوستان تقاضا میکنم در این مسیر من رو دعا کنید
  زنده باد افغان

 50. ا من سید جاوید جان اهل افغانستان متولد ۱۳۷۸ درولایت دایکندی فعلن سکونت درایران ورشته گل های رز رو میخونم کسی هست بمن بگه ایا توی افغانستان این رشته نون داره یا خیر ؟

 51. سلام دوستان من علیرضا نبی زاده هستم اصولا ایرانی ها به خودشان رحم نمی کنند
  چه برسد به ما افغانستانی ها
  من و برادرم مشغول درس و کار بودیم مثل تمام مهاجرین عزیز ام به دلیل اینکه تا دوازده شب مشغول کار بودیم فرصت کافی برای درس خواندن نداشتیم
  گرچه که همیشه شاگرد های ممتاز مدرسه من و برادرم بودیم حال با به ناچار برادرم را به کشور سوئد فرستادم و آنها پس از دیدن نمرات برادرم سریع قبولش کردن چه بسا که از راه قاچاق وارد این کشور شده بود
  الان در انجا مشغول خواندن رشته دندان پزشکی است و خیلی هم موفق بوده
  پیشنهاد میکنم شما هم همین کار را بکنید

  1. میشه در مورد هزینه ها و اینکه چطوری زبان یاد گرفت بیشتر توضیح بدید؟واقعا با نمره های بالا راحت پذیرش میکنن؟

 52. سلام دوستان من پیش دانشگاهی رشته تجربیم پدرم افغانی و مادرم ایرانیه ودر ایران متولد شدم میخواستم بدونم شرایط بورسیه در کشورهای اروپایی یا ایران چیه؟ممنون

 53. سلام میخواستم بدونم باید چی کار کنم من کِلاس نهم هستم و باید انتخاب رشته کنم ولی نمی تونم برم کارو دانش مشاور مدرسمون گفته نمیتونم ولی بازار کارش خیلی خوبه می شه بگید میتونم برم هنرستان اگه اره چه رشته هایی

  1. اره.معماری،برق،مکانیک،فقط میدونم میتونی بری چون دوستام هم همین رشتع هستن و پول اضافه ازت میگیرن،

 54. با سلام.
  من دانشجوی ارشد هستم و از کشورم افغانستان اومدم ایران دارم اینجا ارشد رو میخونم ایا میشه تغییر وضعیت بدم و اینجا بمونم؟

 55. سلام من سال سوم دبیرستان هستم رشته ریاضی فیزیک با معدل ۱۸.۵۰ رتبه مورد نیاز در رشته برق دولتی چنده و شرایط بورسیه شدن چطوریه

 56. سلام بنده احمد هستم ترم اخر مدیریت بازرگانی پیام نور میخونم معدلم زیاد خوب نیست تقریبا ۱۴ میخام ارشد بخونم عایا راهی داره بورس یا چیز دیگه بگیرم واقعا شرایطم سخته و دوست دارم ادامه تحصیل بدم در مقطع کارشناسی ارشد ممنون میشم راهنمایی کنید

 57. سلام بنده احمد هستم ترم اخر مدیریت بازرگانی پیام نور میخونم معدلم زیاد خوب نیست تقریبا ۱۴ میخام ارشد بخونم عایا راهی داره بورس یا چیز دیگه بگیرم واقعا شرایطم سخته و دوست دارم ادامه تحصیل بدم در مقطع کارشناسی

 58. سلام محسن علیزهی هستم دلم می خواست برم دکترا ولی به دلیل نداشتن سرمایه به ناچار دررشته ادبیات ادامه تحصیل میی کنم معدل سال سوم دبیرستان شد ۱۸/۵ ولی در این رشته هم نمیتونم شهریه رو پرداخت کنم خدا به داد ما برسه

  1. سلام به همه هموطنان عزیزم
   من سال یازدهم رشته تجربی هستم و سال بعد ، بعد از پایان سال دوازدهم میخوام دانشگاه برم درسمم خوبه و معدلم هجده و خورده ای هستش میخواستم بدونم شرایط بورسیه چی هستش ؟؟؟؟ لطفا بهم جواب بدید مرسی

 59. سلام
  ببخشید اگه رتبه ى خوبی در تجربی بیارم امکانش هست که دولتی قبول بشم یا نه
  و اینکه از چه طریقی بورسیه امکانش هست

 60. سلام
  صبر داشته باشین اگه خدایی باشه نوبت ما هم میشه….
  من خودم تو ۴تا مسابقه علمی فرهنگی مدرسه اول شدم ولی به جای من نفر دوم رو فرستادن چون افغانیم….
  درسام همیشه عالی بود خیلی از همین ایرانی ها پیشم کم میاوردن ولی خب معلما تبعیض قایل میشدن (البته نه همشون)…
  با این اوضاع ساختم تا رسیدم به پیش دانشگاهی و مدرسمو عوض کردم اونجا بود که تبعیض دیگه کمرمو شیکوند منی که معدلم همیشه عالی بود یهو با چن تا تک روبرو شدم….
  ولی الان دارم برا کنکور ۹۶میخونم میخام برم رشته مدیریت مالی رشتم تجربیه برام دعا کنین ممنون

  1. سلام
   من دوره لیسانس را در افغانستان به پایان رساندم رشته کامپیوتر دوره ماستری را قصد دارم به کشور ایران بخوانم شرایط به چه شکل است یعنی من باید چه کار کنم کسی می داند؟

 61. سلام دوستان فقط اینو میگم که خواستن توانستن است……درمورد بورسیه به مسنجر من پیام بزارید راهنمایی تون میکنم.vahid ataie

  1. سلام دوستان می خواستم بدونم دوستانی که دررشته های پزشکی یاپیراپزشکی قبول شدن چطوری دارن شهریه هاشون رومیدن؟چون خیلی خیلی سنگینه‌.آیابورسیه دارن؟

 62. سلام من دانشجو مهندسی کامپیوتر درایران هستم مقطع کارشناسی میخام بورسیه خارج بشم چطوری؟؟؟؟کسی اطلاع داره باید کجا برم چیکار کنم؟؟؟؟؟؟لطفا راهنماییم کنید

 63. سلام
  من یک افغانی مقیم ایران هستم
  درحال حاضر در رشتیه ادبیات و علوم انسانی مشغول درس خواندم و سال بعد باید پیش دانشگاهی رو بخونم با این که دراسم نسبتا خوب است و میخواستم خودمو واسه کنکور اماده کنم ولی با شرایطی که برای اتباع در نظر گرفته شده به دلیل وضعیت مالی ضعیف و با درنظرداشت این که اتباع با وجود قبولی در دانشگاه دولتی باید شهرییه زیادی بپردازند امیدمو از دست دادم
  آیا بورسیه با کسب رتبه ی عالی در کنکور به اتباع تعلق میگیره؟

 64. سلام م اگه پزشکی دولتی قبول شم هزینه ی چند ده میلیونی رو راهی هست که از پسش بر بیام، تخفیفی وامی چیزی؟

  1. سلام خدمت همه هموطنان عزیز مهاجر؛من از یک سالگی به اینجا مهاجرت کردم والان مدرک کارشناسی ارشد رشته شهرسازی از دانشگاه تهران دارم با معدل خوب،ولی هیچ شغل مناسب رشته م پیدا نکردم،و به قول ما افغانی ها الان یک کارگر سر فلکه ای هستم

 65. آیا واقعا برای یک فارغ التحصیل افغانستانی از دانشگاه های ایران آینده ای وجود داره؟؟؟؟؟؟؟

  1. بله چراکه نه،میتونی بری افغانستان ادامه تحصیل بدی ودرکنارش کاردولتی انجام بدی وقتی که دانشگاه روخوندی مدرک بگیر برو اروپا یا اقامت بگیر

 66. سلام،من دانش آموز سوم تجربیم بامعدل ۱۹.۶۷میخوام واسه کنکور رشته ی بینایی سنجی رو بخونم وضعیت مالی خوبی هم داریم به نظرتون میزارن که من برم رشته ی اپتومتریست اخ که اگه بشه عاااااالی میشه ولی اگه نزارند پدرشونو در میارم هم وطنای عزیزم اگه شما به هر دلیلی نتونستید درس بخونید من سربلندتون میکنم صبر کنید حال این چلغوزارو میگیرم……

 67. من ایرانیم یک بجه دارم ١٢ساعت رانندکی میکنم زندگیم همیشه لنگه دلم میخاست از صبح تا شب فقط کتاب بخونم برم دانشگاه ولی حسرتش به دلم مونده شهریه ها علیرغم بی کیفیتی خیلی از دانشگاهها سرسام اوره شما برادرانه افغان که از ما سختکوش تر هستید ارزویه موفقیت و صلح و ارامش براتون دارم و دوستون دارم

 68. سلام بچه ها من امسال کنکور دادم رتبم خوب نشد عشق مامایی دارم آیا راهی هست بدون کنکور مامایی یافیزیوتراپی یابهداشت برم دانشگاه پردیس همون که شهریش بالاست لطفا راهنماییم کنین

 69. دوستان من رشتم پرستاریه
  ولی نگرانم ک بعدش نتونم کار کنم
  اما خب کسایی رو هم دیدم ک کار میکنن تو بیمارستانا

 70. سلام به همه جوانان افغانستان شماکه با تلاش و کوشش دست از فعالیت تحصیلی برنمیدارید آرزوی موفقیت برای تک تک شما عزیزان میکنم .واینکه بیابد دست به دست هم دهیم و برای فردا ی کشورمان افغانستان هر کدام از ما یک ستون شویم و به شکوفای و سر فرازی هیچ دریغ نکنیم.

 71. سلام به همه جوانان افغانستان شماکه با تلاش و کوشش دست از فعالیت تحصیلی برنمیدارید آرزوی موفقیت برای تک تک شما عزیزان میکنم .واینکه بیابد دست به دست هم دهیم و برای فردا ی کشورمان افغانستان هر کدام از ما یک ستون شویم و به شکوفای و سر فرازی هیچ دریغ نکنیم.

 72. سلام . دوستان در ایران اتباع خارجی میتونه وارد کار مهمانداری هواپیمایی بشه یا ن!؟هر کس میدونه لطفا بگه.ممنون میشم.

 73. سلام من امسال دهمم و رشته انسانی متاسفانه امسال همه افغانی هارو رشته انسانی فرستادن میخاستم بدونم من درکدوم شهرهای فارس میتونم حقوق بخونم؟

 74. سلام حسینی هستم میخاستم راجع به شرایط بورسیه سوال کنم معدل کتبی دیپلمم حدودا ۱۵ است تجربی هستم می تونم با رتبه خوب تو کنکور. در رشته پزشکی بورسیه بشم. لطفا پاسخ بدید ممنون میشم

 75. سلام من معدل کتبیم ۲۶/۱۷ و خیلی دوس دارم پرستاری بخونم …امسال کنکور ۹۵دادم ولی رتبه ی خوبی نیاوردم ..نمیدونم با سوابق تحصیلی ام میتونم یه دانشگاه دولتی درس بخونم یانه ؟شما میدونید چه جوری باید اقدام کنم ؟؟؟

  1. سلام.مرسی بابت جوابت.دولتی میتونی بخونی اینجوری که من شنیدم ولی ۸۰درصد شهریه دانشگاه و باید خودت بپردازی اینجوری که من خوندم موقع ثبت نام دانشگاه یکم ایراد میگیرن مخصوصا سفارت افغانستان شاید تذکره بخواد شایدم بخواد یه سر بری خود افغانسان ویزا دانشجویی بگیری که روی اونم زده بعد از تحصیل باید برگردی کشور خودت احتمالا تذکره هم بخواد چیزی که من ندارم همینه وگرنه تا الان شناسنامه ایرانی گرفته بودم ولی متاسفانه تذکره ندارم. از اینکه باید دانشگاه دولتی ۸۰درصد شهریه بدی و یه سری دانشگاها و شهر ها هست که توی سایت سازمان سنجش هست زده که اتباع نمیتونن برن مطمعن هستم ولی از بقیش درست نه حتما یه تحقیقی کن.اگه تونستی برو در مورد کارش هم سوال کن ببین میتونی بعد تحصیل مشغول به کار شی یا نه در کل خوب تحقیق کن تا مثل من وفتت تلف نشه یا اینکه بشین خوب بخون تا رتبت خوب بشه دیگه موقع ثبت نام همه این چیزا معلوم میشه واست

 76. سلام دوستای خوبم.من محمدم توی شیراز متولد شدم الان ساکن جهرمم مادر من ایرانیه پدرم هم افغانیه. توی سایت سازمان سنجش اکثر شهر ها و استان های ایران رو با بی انصافی محروم کردن برای اتباع خارجه مخصوصا برای افغانی ها متاسفانه من معدل کتبی دیپلمم ۱۰/۸۲شده به دلیل کار کردن و خرج تحصیل رو در اوردن و فشارای عصبی که از طرف دوستای ایرانی و مدیر و مربی های عزیز ایرانی بهم وارد میشد و واقعا همیشه نا امید بودم مثل اینکه توی دفترچه زده باید معدل کتی دیپلم سوم دبیرستان باید بالای ۱۲باشه درسته؟منظورشون سوم دبیرستانه؟اخه من پیش دانشگاهیم خوب شد معدلم ولی سوم نه. خیلی علاقه شدیدی به رشته پرستاری دارم کسی میدونه واقعا با این شرایط معدل دیپلم من نمیتونم ادامه بدم ؟من پاسپورت دارم از طرفی هم شنیدم که باید بری به افغانستان پاسپورت تحصیلی بگیری واقعا درسته حالم خیلی بده حضرت علی ع فرموده اند به مردم خود ظلم نکیند ولی دولت ایران واقعا داره به ما ظلم میکنه اگه این شرایط ها ظلم نیست پس چی هست مسلمان که هستیم چرا دست همدیگرو نمیگیرم. ای خدا خودت دستمونو بگیر

  1. البته من فکر میکنم اگه کنکور بدی دیگه مهم نیس معدل کتبی ات چنده …..اگه رتبت خوب بشه میتونی پرستاری بخونی

   1. توی دفترچه زده باید بالای ۱۲باشه نمیدونم و الا دیگه بی خیال درس شدم میخوام برم کار کنم یکم خوشی کنم الان که تصمیم گرفتم بی خیال درس بشم خیلی خوشحالم ولی بعدا حتما میرم دانشگاه یه مدرک مهندسی میگیرم

 77. سلام به دوستان عزیز من خیلی درس خواندن رو خیلی دوست دارم با هزار آرزو رفتم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم ولی دیدم خیلی شهریه هاشون بالاست و مجبور شدم ول کردم ولی باز هم درس خوندن رو دوست دارم نمیدانم چه کنم

 78. سلام
  من رشته م ریاضیه امسال کنکور دادم و هفته دیگ باید انتخاب رشته انجام بدم مدرک اقامتیمونم پاسپورته …
  میخواستم بدونم کسی شرایط گرفتن بورسیه چ در ایران و چ در کشورهای دیگه رو میدونه!؟
  بورسه دافی رو شنیدم برا دانشجویانی هستش ک مدرک اقامتیشون کارت! راسته!؟
  اگ کسی اطلاعی داره برام ایمیل بزنید
  ayda7afg@yahoo.com
  ای دی تلگرام f-ak1998
  ممنون میشم کمکم کنید…

 79. سلام.نریمان تاجیک هستم.فارس شهرستان لامردزندگی میکنم.متولدوساکن همینجام.١٢سال خون دل خوردیمو تحصیل کردیم.امسال فارغ التحصیل ریاضی فیزیکم بامعدل بالا(١٩/٧٠).فشارذهنیه خیلی زیادی روم بوده،آخه نمیشه ک نرم دانشگاه.اماهیچ کاری نشدنداره.ان شاالله برادانشگاه میریم کشورخودمون یاکشوری دیگه.آخرمیسازمت وطن اگ چه باخشت جان خویش،ستون ب سقف تو میزنم اگرچه بااستخوان خویش.هموطنای گلم بیایید روح بزرگ داشته باشیمو لااقل جلوکسایی ک ذره ای درکمون نمیکنن دردلامونونگیم.کوچیکودوستدارهمتونم

 80. سلام من کلاس نهمم فقط چند روز دیگه وقت دارم برای انتخاب رشته ،معلم ومشاور مدرسمون خیلی خیلی تاکید دارند برم رشته تجربی میگن استعداد داری خوددم تجربی رو دوس دارم معدلم ۲۰ بوده بنظرتون امکان ادامه تحصیل در رشته های پزشکی رو خواهم داشت حتی اگر تو کنکور هم قبول شم

 81. دوستان اگه میتونید برید سراغ بورسیه ی کشورهای اروپایی و آمریکایی
  بیشترم به ریزنمرات دیپلم و پیش دانشگاهه بستگی داره
  و البته زبان انگلیسی

  1. سلام دوست عزیز میشه راهنمایی کنی اتباع چطوری بورسیه امریکا رو بیارن ؟ من نمیدونم باید چیکار کنم

 82. سلام من دانش آموزپایه نهم هستم وبه من گفته اندکه اتباع افغانی فقط می تواننددررشته کارودانش تحصیل کنندلطفا کمکم کنیدمعدلمم خوب شده دوست ندارم برم کارودانش اگه راه حلی داریدلطفامطرح کنیدممنون میشم

  1. سلام سارامنم مثل توشدم موندم چیکارکنم چاره ای نیست بایدبریم کارودانش یابرگردیم به کشورخودمون افغانستان همیشه دعاکن که توکشورمون صلح بشه وپیشرفت کنیم تابتونیم اونجادرس بخونیم امیدوارم که نظرشون عوض بشه ومابتونیم توهررشته ای که میخواهیم احصیل کنیم

   1. من تو شیرازم و فقط تنها رشته ای که برایم محدود هست فنی هست
    شاید بخاطر استانی که در ان زندگی میکنید با محدودیت برخوردارید

  2. سلام سارا خانم ما افغانی ها برعکس تو رسته های کار دانش نمیتونیم دارم بخونیم فقط رشته های نظری

  3. هرکی گفته الکی گفته تودرستو بخون میتونی بری دبیرستان.به این ربط دارع به چع رشته ای علاقه داری.خودم رشته انسانی هستم معدلم ۱۶بود،درحقیقت میخاستم برم تربیت بدنی خانوادم مخالف بودن وپولشونداشتیم تااینکه نظرم عوض شدکه برم تجربی اونم که معدلم کم بود.دراخر رفتم انسانی
   توهم تلاشتوبکن میتونی بری هررشتع بری

 83. سلام من مادرم ایرانی و پدرم افغانی است من پاسپورت قانونی هم دارم من الان کلاس نهم را تمام کردم و قراره انتخاب رشته کنم و به کلاس دهم برم ولی خانواده ام میگویند که برو به افغانستان و ادامه تحصیل بده اینجا از یه طرف شهریه ها از یه طرف این تبعیض و خیلی چیز های دیگه به نظر شما اینجا ادامه بدم یا برم افغانستان رشته های مورد علاقه من کامپیوتر وحسابدار و دندان پزشکی هست خواهش میکنم جواب بدین خیلی واسم مهمه

  1. سلام من رضاهستم تومدرسه به من گفتندکه ازاداره بخشنامه اومده که اتباع افغانی پایه نهم فقط می تونندبرندکارودانش به شماچیزی نگفتند؟چه رشته ای میخوای بری؟من معدلم خوب شده ودوست ندارم برم کارودانش شمااطلاعی ندارید؟

  2. درود عرض ادب اگر امکانات مالی را داری ایران بهتره و اگر راه پیدا کنی شناسنامه ایرانی بگیری بهتره هیچ کدومنشد افغانستان در خدمت تو

  3. نه همینجا درستو بخون بعددرخواست شناسنامه ایرانی کن وبایددنبالش بری تابهت بدن.
   دایی منم زنش ایرانیه ولی پسرهاش شناسنامه دارن درس هم همینجا خوندن یکشون مکانیکه اون یکی هم کابینت ساز
   توهم همینجا درستو بخون درخاست شناسنامه ایرانی بده و میتونی شغل بگیری

 84. سلام به حضوری سبز تک تک شما فرهیخته گان معزز میخواستم بدانم مهاجرین که در سال ۱۳۹۵وارد خاک ایران شده اند و کارت اقامت هم ندارد ایا در صورت داشتن مدرک تحصیلی تا کلاس ۱۲ در کشورش خودیشان : وبعد میتوانند دانشگاه شون رو در ایران ادامه بدهند اگر امکان اش است تحت چی شرایطی ؟

 85. سلام من بیستوپنج سالمه.اونجا خوندم که نوشتن حداکثر سن۲۴.الان نمیدونم چی کار کنم .میخام یکی از رشته های پزشکی. ثبت نام کنم.بااینکه وضعیت مالی خوبی نداریم.خدا لعنتشون کنه که این همه محدودیت گذاشتن

 86. سلام تمام عمرم را در ایران زندگی کرده ام وتحصیلاتم رادراین ۱۲سال در ایران گذرانده ام معدل کتبی من نه وخورده ای بدلیل کار کردن کل روز در خیاطی شد. من میخواهم پزشکی بخوانم الان دیدم معدل باید بالای ۱۲باشد نا امید شدم ایران خیلی بد است کاس افغانستانم ازاد واباد شود ای خدا

 87. باسلام.من یک دانش اموزپشت کنکوری افغان بامعدل نسبتاعالی هستم ومطمنم که جزرتبه های برترکنکور۹۶خواهم بود..بسیارعلاقه مندم دررشته های پزشکی تحصیل کنم امامیدانم که حتی اگرخانواده سطح متوسط من شبانه روزکارکنندازپس شهریه بسیاربالای ان برنمی ایند.احساس میکنم دراینجااستعدادهایم نه تنهاشکوفانمیشودبلکه سرکوب هم میشود..

  1. سلام. رجبی. شما درستون رو بخونید وقبول بشید. اونوقت می تونین به راحتی بورسیه بگیرید. فقط بعد از قبولی به سازمان ملل واقع در خیابان ونک مراجعه کنید و با خانم باقری صحبت کنید. بورسیه اسمش دافی هست و تمام هزینه های تحصیلی شما افراد با استعداد را می دهد.

   1. شرایط بورسیه رتبه کنکوره یا معدل .یه سوال شرط ۲۵ درصد تاثیر معدل سال سوم هنوزم اجرا میشه یا لغوش کردن

   2. فاطمه جان.مگه میشه همینجوری مراجعه کرد؟من ترم دوم دندانپزشکی هستم ولی دیگه ندترم پول رفتن رو…چیکار باید انجام بدم؟رتبه کنکورمم ۱۰۲۰شده لطفا کمک کنید.چون بورسیه دافی کلی شرط داره و اونم سالی ۱باره

 88. از‌ هر ایران حالم بهم میخوره وقتی میرم دانشگاه حتی یه هم وطن هم ندارم زندگی برام سیاه میشه خدایا کی میشه ک ما افغان ها کنار هم باشیم تاکی مهاجرت وبد بختی وحقارت تاکی واقعا،….

  1. هر ایرانی هم حالش از تو به هم میخوره برو کشورت تا هموطنای عزیزت رو ببینی تو که حالت از ایرانی ها به هم میخوره بی خود میکنی میای کشورشون

  2. من واقعا نمیدونم چی کار کنم امسال یا باید برم افغانستان و تکلیفمو معلوم کنم ویاباید ول کنم و برم سر کار ؟؟؟؟؟؟!!!!!لطفا راهنمیاییم کنین

  3. من هم حس حال شمارو دارم،ولی از این بدتر اینه که در دانشگاه چندتا دوست ایرانی داشتم اوایل نمیدونستند افغانی هستم خیلی باهام خوب بودن ولی یه روز بهشون گفتم که من افغانی هستم از همون روز از من دوری کردن نمیدانم چرا؟چون یک افغانی هستم؟چون حق زندگی ندارم؟نمیدانم دلیلشان چی بوده دوستان شما میدانید؟

  4. سلام من خودم افغانی ام ، اما از همه ایرانی های عزیز بابت این حرف نسنجیده این خانم عذر خواهی میکنم ، خانم محترم(لطفا اول فکر کنید ، بعد حرف بزنید)

 89. با سلام خدمت کسانی که این متن رو میخونن منم یک زن افغان هستم ودر ایران درس خواندم ودیپلمم را گرفتم البته معدل من کم شدو آرزوی من این بود که در رشته مامایی ادامه تحصیل بدم اما چه کنم قانون شرط معدل هست وضعیت مالی خوبی نداریم و در افغانستان هم زنها به سختی زنده و زندگی میکنند چه برسه درس بخونن پس احساس میکنم این آرزو را به گور ببرم اما برام دعا کنید

  1. منم میخوام برم پرستاری خیلی دوس دارم معدل کتبی سوم دبیرستان۱۰/۸۲شده یعنی نمیتونم برم؟یا فقط دولتی نمیشه رفت؟

  2. با سلام هر گز دست از رویاهاتان بر ندارید میشه در افغانستان هم درس خواند وکار کرد.خانم خودم هم دوکتور است در معتبر ترین شفاخاته در شهر کابل وظیفه دارد.وحالا هم میخواهم که برای اکمال تخصص بیشتر در ایران دعوت اش کنم که همزمان با اتمام ماستری خودم اینجا تخصص بیشتر بگرد.

 90. من یک افغان ساکن ایران هستم برای رفتن از این کشور لحظه شماری میکنم انشاالله به کشور خودم میروم و در دانشگاه کابل درس میخوانم بعد از اتمام تحصیلاتم به کشور عزیزم خدمت میکنم هرچند به نظرم سخت است

  1. سلام طاهره جان من کاملاً شما رادرک میکنم وخودم هم احساس شما را دارم اما هردفعه فکر افغانستان ومیکنم به وحشت میفتم خودت که اوضاع افغانستان وبهتر اطلاع داری

  2. تمام سخت گیری های دولت ایران هم برای این است که مهاجرین به فکر بازگشت و آباد کردن وطن خود باشند…. چون کم کم دارند فراموش میکنند وطنشان با دستهای آنها باید آباد گردد…

   1. من نیزنمیدانم که چه راه حلی پیشنهادکنم امااین رامیگویم که دست ازتلاش نکشیدچون ادم های بزرگ سختی های بزرگتررابایدتحمل کنندمن هم مثل شما یک دانش جوام هیچ گاه ناامیدنشویدممنون

  3. درود بر شما خواهر خوب
   افغانستان در شرایط کنونی نیاز مبرم به نیروی کاری با وجدان و متخصص دارد .
   نیرویی که منافع ملی ،اتحاد و پیشرفت و خدمت خالصانه و صادقانه را بر منافع شخصی و تعصبات قومی و قبیله ای ترجیح دهد.
   اگه واقعا درد زندگی با حقارت در کشور های همسایه رو حس کرده باشیم شاید بتوانیم خوب کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗