کودکان اوتیسم از بیمه توانبخشی محرومند

کودکان اوتیسم از بیمه توانبخشی محرومند

برنامه جامع ملی اوتیسم بعد از مدت‌ها انتظار به تصویب رسیده است اما عضو کمیته توانبخشی وزارت بهداشت می‌گوید مجلس و سازمان برنامه و بودجه برای بیمه خدمات توانبخشی همکاری نمی‌کنند.

به گفته اتابک وثوقی بر اساس آمار دو سال گذشته از هر ۶۸ تولد، یک نوزاد با اختلال اوتیسم متولد می‌شود. این آمار بسیار زیادی است. چرا دولت نباید برای توانبخشی بودجه‌ای کنار بگذارد؟

او با اشاره به اینکه نیمی از جمعیت کشور بیمه تامین اجتماعی دارند گفته هر کدام از این افراد ماهانه حق بیمه می‌پردازند، اما این پول در کدام قسمت هزینه می‌شود؟ مگر وظیفه این سازمان به جز بیمه کردن این نوع از خدمات است؟

به گفته وثوقی ما شهری به نام رامهرمز، جم، سرباز و مهران داریم که خانواده برای پرداخت ۸هزار تومان برای یک جلسه گفتار درمانی مشکل دارد. ما در تهران افرادی را داریم که نمی‌توانند هیچ پولی برای این خدمات بپردازند. اما دبیرخانه شورای عالی بیمه می‌گوید با بیمه شدن خدمات توانبخشی هزینه زیادی به دولت وارد می‌شود.

بر اساس قانون اساسی ارائه رایگان خدمات پزشکی به شهروندان از وظایف دولت است در حالیکه دولت روز به روز به خصوصی‌سازی بهداشت و درمان می‌پردازد و حتی وزیر بهداشت معتقد است«افکار سوسیالیستی هنوز در ذهن برخی از تصمیم گیرندگان رسوباتی دارد و معتقدند که حوزه سلامت حاکمیتی است و نباید اجازه ورود بخش خصوصی را داد.»