skip to Main Content
انرژی خورشیدی انرژی هسته‌ای را به عقب می‌راند
دانش زمین کیوسک

انرژی خورشیدی انرژی هسته‌ای را به عقب می‌راند

برای نخستین‌بار در طول تاریخ، به زودی ظرفیت انرژی صفحات خورشیدی در سطح جهان از انرژی هسته‌ای پیشی خواهد گرفت. کل ظرفیت انرژی هسته‌ای در حال حاضر حدود ۳۹۱/۵ گیگاوات است و انتظار می‌رود ظرفیت انرژی تولیدی توسط سلول‌های نوری تا پایان سال جاری میلادی به ۳۹۰ گیگاوات برسد؛ آن‌گونه که پژوهش «گرین‌تک مدیا» نشان می‌دهد، این اتفاق در بستر رشد ۸ درصدی تقاضا در سال برای این انرژی رخ خواهد داد.

در حالی‌که این یک نقطه تحول تاریخی برای انرژی‌های تجدیدپذیر به شمار می‌آید، انرژی هسته‌ای کماکان الکتریسیته بسیار بیشتری نسبت به انرژی خورشیدی تولید خواهد کرد؛ ۲/۵ میلیون گیگاوات ساعت در برابر ۳۷۵ هزار گیگاوات ساعت در طول سال. به گفته استفن لیسی در وبسایت گرین‌تک مدیا، «تا سال ۲۰۲۲، ظرفیت جهانی انرژی خورشیدی به حدود ۸۷۱ گیگاوات خواهد رسید که تقریبا ۴۳ گیگاوات بیشتر از انرژی توربین‌های بادی نصب شده تا آن زمان و دو برابر انرژی هسته‌ای تولید در لحظه کنونی است».

در شرایطی که انرژی خورشیدی امروزه تنها ۱/۸ درصد از کل الکتریسیته در سطح جهان را تولید می‌کند، سازمان بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده که این میزان تا سال ۲۰۵۰ و در حالت خوشبینانه می‌تواند تا ۱۶ درصد افزایش پیدا کرده و به بزرگ‌ترین منبع تولید انرژی تبدیل شود. استفن لیسی می‌گوید «در ۳ سال اخیر، نرخ‌های رشد و کاهش هزینه‌ها در انرژی خورشیدی بسیار فراتر از پیش‌بینی‌ها بوده است. در عین حال، هزینه‌های بالا و ساخت و سازهای کند و جایگزین‌های تجدیدپذیر رقیب، باعث ایجاد شبهه در عرصه صنعت هسته‌ای در سطح جهان شده است. خط سیرها هر سال روشن‌تر می‌شود».

همچنین بخوانید:  بیش از نیمی از افزایش تولید برق امسال از انرژی‌های پاک است

انرژی که خورشید در یک ساعت به زمین می‌رساند، قادر است تمام نیازهای انرژی بشر در طول یک سال را تامین کند.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗