skip to Main Content
اعتراض ۶ انجمن‌ به داوری «ناعادلانه» جشنواره تجسمی
فرهنگ کیوسک

اعتراض ۶ انجمن‌ به داوری «ناعادلانه» جشنواره تجسمی

واکنش‌ها به شباهت یکی از آثار ارائه‌شده در نهمین جشنواره تجسمی فجر که طوبای زرین جشنواره را از آن خود کرد، با اثر هنرمند ترکیه‌ای همچنان ادامه دارد. بیانیه انجمن‌های تجسمی ایران در نهمین جشنواره تجسمی فجر، آخرین واکنش به این اتفاق است.

انجمن‌های تجسمی با اشاره به اهدای جایزه به تابلوی «کوچ» که شباهت بسیاری به اثر شاکر گوکچه باء هنرمند ترکیه‌‌ای دارد گفته‌اند داوری این جشنواره «ناعادلانه» بوده است. انجمن هنرمندان نقاش، مجسمه‌ساز، سفالگر، عکاسان، تصویرگران و طراحان گرافیک ایران به انتخاب این اثر اعتراض کرده‌اند.

شاکر گوکچه باء، هنرمند ترکیه‌ای هم در صفحه ایسنتاگرام خود نوشته: تا‌به‌حال کپی‌های زیادی از آثار خود در اینترنت دیده‌ام، ولی این اولین‌بار است که یک نفر با کپی یکی از اینستالیشن‌های من، برنده یک جایزه بین‌المللی می‌شود. این پذیرفتنی نیست. امیدوارم هیات داوران متوجه این مسئله باشد.

داوری آثار هنری در جشنواره‌های دولتی در ماه‌های گذشته بسیار خبرساز شده است. اعتراض بسیاری از سینماگران ایران به شیوه داوری جشنواره فیلم فجر یکی از آنهاست. سینماگران به موارد متعددی در برگزاری این جشنواره، از ممیزی در زمان انتخاب فیلم تا شیوه پخش جوایز اعتراض داشتند.

همچنین بخوانید:  تئاتر مستند؛ ورباتیم
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗