اختصاص دو ردیف ویژه به زنان در هواپیماهای ایر ایندیا

اختصاص دو ردیف ویژه به زنان در هواپیماهای ایر ایندیا

هواپیمایی ملی هند دو ردیف از صندلی‌های هواپیماها در پروازهای داخلی این کشور را به زنان اختصاص داده است. «ایر ایندیا» این را پس از آن اعلام کرد که گفته شده در ماه گذشته مردان در دو اتفاق مجزا، مسافران یا خدمه پرواز را به قصد آزار جنسی لمس کرده‌اند.

مسئولان این شرکت هواپیمایی گفته‌اند این تصمیم به این علت گرفته شده که این وظیفه آنهاست که درجه راحتی مسافران زن را افزایش دهند. این سرویس هیچ هزینه اضافی برای مسافران ندارد و از این هفته در پروازهای داخلی شروع و تا یک سال آینده به تمام پروازهای این شرکت تعمیم داده خواهد شد.

این شرکت با رفتارهای بحث‌برانگیز بیگانه نیست و پیش از این هم به برخی از خدمه پرواز خود گفته بود «آنها برای این کار بیش از حد چاق‌اند» و میزان مصرف سوخت را افزایش می‌دهند.

پیش از این زنان در هند می‌توانستند در اتوبوس و قطار از کابین‌های مجزا استفاده کنند.

آمار تجاوز جنسی در هند بسیار بالاست و دولت و گروه‌های مردمی تلاش می‌کنند به شیوه‌های مختلف این آمار را کاهش دهند. به عقیده برخی جداسازی زنان برای در امان نگه‌داشتن آنها از آزار جنسی در بهترین حالت، فقط یک راه‌حل موقتی است و باید سازوکارهایی برای آموزش مردان ایجاد کرد. به زعم آنها، راهکارهای تفکیک جنسیتی، با تاکید بر محافظت از زنان، به ریشه‌های خشونت و آزار جنسی به درستی نمی‌پردازند. چنین نگاهی، آزار جنس را امری عادی و طبیعی می‌داند.