skip to Main Content
چرا باید وایبر را برای همیشه از روی تلفن‌هایمان پاک کنیم؟
دانش سیاست

پیام‌هایی که بر سر فلسطین فرود می‌‌آیند

چرا باید وایبر را برای همیشه از روی تلفن‌هایمان پاک کنیم؟

مصرف نکردن محصولات اسرائیلی بیش از آنکه جنبشی اخلاقی برای مصرف نکردن کالاهای اسرائیلی باشد در واقع ابزاری نمادین برای مقاومت در برابر اشغال است. این مطلب نرم‌افزار پیام‌رسان وایبر را به عنوان یک کالای اسرائیلی معرفی می‌کند. همچنین توضیح می‌دهد که چرا نرم‌افزار وایبر ناامن است. نویسنده در پایان پیشنهاداتی برای جایگزینی وایبر با نرم‌افزار دیگری ارائه می‌کند.

تلفن‌ها و سایر وسایل همراه در حال تبدیل شدن به بخش مهمی در زندگی ما هستند. وسایلی که از طریق آن‌ها شکل جدیدی از مصرف به زندگی ما اضافه شده‌است؛ مصرف کالاهای ارتباطی. بسیاری از ما عادت نداریم که به نرم‌افزارها و سرویس‌هایی که از آن استفاده می‌کنیم به شکل یک کالا نگاه کنیم.

نرم‌افزارها و سرویس‌های اینترنتی در سال‌های گذشته به یکی از سودآورترین بخش‌های اقتصاد دنیا تبدیل شده‌اند. نگاهی کوتاه به ارقام خرید و فروش این سرویس‌ها نشان می‌دهد که تا چه اندازه این صنعت پر رونق و پر سود است. فروش Whatsapp به فیسبوک به مبلغ ۱۹ میلیارد دلار نشان می‌دهد که یک سرویس رایگان روی تلفن همراه تا چه اندازه می‌تواند برای صاحبانش درآمدزا باشد.

BDS

کارزار بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل کارزاری جهانی است که هدفش اجرای عدالت در فلسطین است. شرکت‌کنندگان در این کارزار بسیاری از فعالان سیاسی، روشنفکران و شخصیت‌های مشهور علمی و هنری جهان هستند که تلاش می‌کنند تا از طریق عدم همکاری اقتصادی، دانشگاهی، فرهنگی و سیاسی با اسرائیل به کشتار و آپارتاید در فلسطین اشغالی پایان دهند. (اینجا بیشتر بخوانید)

یکی از اهداف اصلی این کمپین این است که مصرف‌کنندگان در سرتاسر جهان کالاهای تولیدی اسرائیل و یا کمپانی‌های اسرائیلی را نخرند. شرکت‌های اسرائیلی از طریق کمک‌های مستقیم به دولت و یا از طریق پرداخت مالیات به دولت اسرائیل در تأمین هزینه کشتار و آپارتاید شریکند. البته این کمپین بیش از مصرف نکردن محصولات اسرائیلی بر تشکل‌یابی نیروها و فعالان سیاسی در سرتاسر دنیا بر ضد اسرائیل کارکرد دارد.

مصرف نکردن محصولات اسرائیلی بیش از آنکه جنبشی اخلاقی برای مصرف نکردن کالاهای اسرائیلی باشد در واقع ابزاری نمادین برای مقاومت در برابر اشغال است.

 

وایبر دقیقاً چیست؟

وایبر یک نرم‌افزار پیام‌رسان اینترنتی است. این نرم‌افزار هم‌اکنون روی اکثر سیستم عامل‌های تلفن‌های همراه، تبلت و کامپیوتر قابل دسترسی است. وایبر ماهانه ۱۰۰ میلیون کاربر فعال و در مجموع ۲۸۰ میلیون کاربر ثبت شده دارد. در ایران هم بسیاری از مردم روی تلفن‌های همراه و تبلت‌هایشان از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.

وایبر در سال ۲۰۱۰ توسط ۴ شریک اسرائیلی تاسیس شد. تالمون مارکو مؤسس اصلی و مدیرعامل وایبر مدیا به مدت چهار سال مدیر ارشد فناوری اطلاعات در ارتش اسرائیل بوده‌است. سایر شرکای وایبر هم دوستان وی از دوران همکاری با ارتش اسرائیل بوده‌اند.

وایبر در سال ۲۰۱۰ توسط ۴ شریک اسرائیلی تاسیس شد. تالمون مارکو مؤسس اصلی و مدیرعامل وایبر مدیا به مدت چهار سال مدیر ارشد فناوری اطلاعات در ارتش اسرائیل بوده‌است. سایر شرکای وایبر هم دوستان وی از دوران همکاری با ارتش اسرائیل بوده‌اند.
همچنین بخوانید:  مدیرعاملی فیس‌بوک؛ شغل محبوب کلینتون

آیا استفاده از وایبر به اسرائیل کمک می‌کند؟

در فوریه ۲۰۱۴ یک شرکت ژاپنی وایبر را به مبلغ ۹۰۰ میلیون دلار خریداری کرد. این خرید تغییری در مدیریت و مکان وایبر ایجاد نکرد. افسر سابق ارتش اسرائیل هنوز مدیرعامل وایبر است. دفترمرکزی وایبر در قبرس و مرکز تحقیق و توسعه‌اش در اسرائیل قرار دارد.

مدتی پیش برخی از فعالان ضد اسرائیلی وایبر را به عنوان یک نرم‌افزار اسرائیلی معرفی کردند. این ادعا بعدها توسط مدیرعامل وایبر رد شد. وی گفته بود: وایبر حتی یک دلار هم کمک از اسرائیل دریافت نکرده‌است.

مدیر وایبر در حالی در برابرخطر بایکوت وایبر چنین اظهاراتی کرد که وبسایت اسرائیلیBuycott Israel که هواداران اسرائیل را به خرید کالاهای اسرائیلی تشویق می‌کند، وایبر را در لیست ۵ اپلیکیشن اسرائیلی برتر قرار داده است.

پس از واگذاری وایبر به شرکت راکوتن ژاپن وزیر اقتصاد و تجارت اسرائیل در فیسبوک خود این معامله را به معنی درآمد مالیاتی بیشتر و روانه شدن پول زیادی به اسرائیل معرفی کرد. وی همچنین توضیح داده است که هرچند شرکت در قبرس ثبت شده‌است اما مالک اسرائیلی وایبر به دولت اسرائیل «مالیات بر سود سرمایه» می‌پردازد. میزان این مالیات در اسرائیل معادل ۲۵٪ است.

چرا از وایبر استفاده نکنیم؟

به نظر می‌رسد سود رساندن به دولت اسرائیل و همزمان تضعیف جنبش‌ بین‌المللی بایکوت اسرائیل برای استفاده نکردن از وایبر کافی باشد. اما اگر دنبال دلایل بیشتری می‌گردید این چند خط را دنبال کنید.

به محض نصب نرم‌افزار، کل فهرست اسامی و شماره تلفن‌های موبایل شما روی سرورهای وایبر کپی می‌شود. از آن پس هم کلیه تغییرات در این لیست بلافاصله به سرورهای وایبر منتقل خواهد شد.

وایبر از طریق اتصال اینترنت و همچنین GPS دستگاه به اطلاعات مکانی شما به طور دقیق دسترسی دارد. این اطلاعات همچنین به طور منظم در سرورهای وایبر آرشیو می‌شوند.

این همه ماجرا نیست. همانطور که در ابتدای ثبت‌نام در وایبر بدون توجه دکمه پذیرش را فشار می‌دهید به وایبر اجازه می‌دهید تمام مکالمات شما را ضبط کند. تمامی پیام‌ها، تصاویر، ویدئوها و مکالمات تلفنی شما ضبط می‌شود. اطلاعات و مکالمات ضبط شده شما تا ۳۰ ماه در سرورهای وایبر در اسرائیل و بلاروس باقی خواهند ماند. وایبر همچنین اطلاعات جمع‌آوری شده از کاربران را در اختیار اشخاص ثالث قرار خواهد داد. این اشخاص ثالث نه تنها شرکت‌ها که سازمان‌های اطلاعاتی و دولت‌ها را نیز شامل می‌شود.

همچنین بخوانید:  آب‌نمک نوشیدن هیات نمایندگان ایتالیا در اتحاد با زندانیان فلسطین

شاید بگویید بیشتر نرم‌افزارهای پیام‌رسان همین کار را می‌کنند. بله همین کار را می‌کنند اما آیا شما حاضرید اطلاعاتتان در اختیار افسران ارتشی قرار گیرد که تنها از سال ۲۰۰۰ به این سو بیش از ۱۰هزار غیرنظامی را قتل عام کرده‌اند؟ آیا می‌توانید اطمینان کنید اطلاعات شخصیتان در کشوری باشد که دولتش ۶۵ بار قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده‌است؟ آیا حاضرید با پول حاصل از پیام‌های شخصی شما بمب روی سر مردم فلسطین ریخته شود؟

آیا شما حاضرید اطلاعاتتان در اختیار افسران ارتشی قرار گیرد که تنها از سال ۲۰۰۰ به این سو بیش از ۱۰هزار غیرنظامی را قتل عام کرده‌اند؟ آیا می‌توانید اطمینان کنید اطلاعات شخصیتان در کشوری باشد که دولتش ۶۵ بار قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده‌است؟ آیا حاضرید با پول حاصل از پیام‌های شخصی شما بمب روی سر مردم فلسطین ریخته شود؟

بدون وایبر چه کنیم؟

در ابتدا فراموش نکنیم که تا همین یکی دو سال پیش همه ما بدون وایبر زندگی می‌کردیم .اما به هرحال باید پذیرفت زندگی همه ما پس از ورود این تکنولوژی‌ها تغییر کرده‌است. بنابراین پیشنهاد حداقلی این است: از هر پیام‌رسانی جز وایبر استفاده کنید.

اگر برای انتقال پیام‌ها، تصاویر و ویدئوهایتان دنبال نرم‌افزاری می‌گردید که همزمان غیراسرائیلی، امن و کاربردی باشد Telegram را روی تلفنتان نصب کنید. تلگرام یک نرم‌افزار متن باز است که می‌توان از طریق آن پیام، عکس، ویدئو و فایل فرستاد. امکان ساختن گروه هم وجود دارد. نگران نباشید؛ جز استیکر‌های وایبر هیچ چیز دیگری را از دست نخواهید داد.

تلگرام اطلاعات را به صورت رمزگذاری شده منتقل می‌کند. این به این معناست که در میانه راه هیچ‌کس اعم از هکرها، دولت، سرویس‌های اطلاعاتی داخلی و خارجی و ارتش‌های آدم‌کش به اطلاعات شخصی شما دسترسی نخواهد داشت. تلگرام یک پروژه غیرانتفاعی است و بنابراین هیچ‌گاه قصد نخواهد داشت از اطلاعاتتان پولی در بیاورد، این به این معناست که کل پروژه و اطلاعات کاربران هرگز به کسی فروخته نخواهد شد. می‌توانید اطمینان داشته باشید که صحبت‌هایتان با دوستتان برای همیشه بین خودتان خواهد ماند. در ضمن تلگرام را می‌توانید روی موبایل، تبلت و کامپیوترتان همزمان استفاده کنید.

جواب سؤال ابتدای این بخش حالا ساده است. هروقت دوستی در وایبر به شما پیغام داد به جای هر جوابی لینک دانلود تلگرام را برایش بفرستید و بعد از چند دقیقه دور از چشمان برادر بزرگ‌تر و بدون هیچ‌گونه کمکی به قتل‌عام مردم فلسطین به گفتگویتان ادامه دهید.

16 نظر
 1. خب یه پیام رسان ملی خب معرفی کنین
  ولی ۱۰ سال بعد یه سر میزنم اینجا شاید چیزی بدرد بخوری گفته باشین

 2. سلام
  لطفااااااااااا یکی جواب منو بدههههه
  وایبر میتونه به اطلاعاتی که تو گالریه دسترسی پیدا کنه؟؟؟یعنی تو خود وایبر نباشه؟؟؟یا واتس اپ میتونن به اطلاعات شخصی دسترسی داشته باشن یا اونارو ضبط کنن؟؟؟یا خود شرکت سازنده گوشی با اطلاعات کاری داره؟؟؟من وایبروپاک کردم خیلییییی نگرانم لطفا جوابمو بدید

 3. باسلام
  من سئوالی داشتم لطفا جواب بدید
  وایبر میتونه به اطلاعات تو خود گوشی هم دسترسی داشته باشه؟؟؟ مثلا عکس هاو فیلم ها یا فقط اطلاعاتی که ردوبدل میشن؟؟؟
  من وایبرو پاک کردم و به شدت نگرانم واتس اپ و یا چیزه دیگه ای هست که بتونه به عکسا و فیلما دسترسی پیدا کنه؟؟؟؟ یا اصلا خود شرکت سازنده ی موبایل؟؟

 4. در شرایطی که موج احساس عدم امنیت نسبت به محصولات نرم افزاری صهیونیستی در حوزه فضای مجازی که به صراحت و با وقاحت هرچه تمام تر به تخلیه اطلاعاتی و جاسوسی از دولت ها و ملت ها مشغول می باشند فراگیر شده بود، به ناگاه برنامه پیام رسانی بر بستر تمامی سیستم عامل ها اعلام موجودیت نمود که شعار خود را امنیت قرار داده بود و اینگونه القاء میکردکه گویا بر آن شده که نگرانی های کاربران فعال حوزه شبکه های اجتماعی را برطرف نماید.اما تلگرام براستی امن است؟!این سوالی است که قطعاً تا به امروز هیچکس بدان پاسخی نداده و چه خوب گفته اند که امن ترین مکان به نظر ما ناامن ترین مکان برای ماست!!

  از آنجا که برخی از اعضای ناتو علی الخصوص کشورهای اروپایی مثل آلمان و انگلیس پدران اصلی ایجاد و تشکیل رژیم نامشروع، نجس و حرام زاده صهیونیستی محسوب می گردند و اسناد متقنی نیز دال بر هبه سرزمین فلسطین با همکاری تمسخرآمیز سعودی ها به یهودیان مهاجر توسط انگلیس خبیث وجود دارد و و آلمان نیز تا بدین روز کماکان بابت دروغ بزرگ هلوکاست به رژیم اشغالگر فلسطین غرامت می پردازد، اما به نظر می آید توافق جامعی جهت خدمت رسانی حداکثری به منافع صهیونیست ها در پس تعهدات دائمی آنان ایجاد شده که بسیار قابل تامل است.

  اما در این مقال قصد آن داریم که پرده از اسرار این محصول مشترک جاسوسی برداشته و زوایای پنهان این ابزار خطرناک را به نمایش عموم گذاشته تا مشخص شود که تلگرام نه نرم افزاری امن برای کاربران بلکه مصحولی در خدمت امنیت دولت های صهیونیستی می باشد.

  مدیر سایت تلگرام پاول دروف و برادر وی نیکولای بوده که مدیر سابق شبکه اجتماعی وی کی(بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا بعد از فیسبوک) می باشد که به زاکربرگ روسی و یا زاکربرگ دوم معروف است، جالب آنکه این شبکه ضد اجتماعی جزء سایت های محبوب در سرزمین های اشغالی و در میان صهیونیست هاست.

  پاول دروف دارای مدرک دکتری زبان شناسی و از تیزهوش ترین دانشجویان دانشگاه سن پترزبورگ بوده و پدر وی نیز از یهودیانی است که استاد فلسفه دانشگاه محسوب می شود و در بدو شروع کلاس های خود قسمت هایی از " کتوویم " قسمت سوم " تنخ " را قرائت می کند.

  پاول در جریان کودتای آمریکایی اوکراین، دستور سرویس امنیتی روسیه FSB را جهت مسدود سازی صفحات رهبر ان کودتا اوکراین در شبکه اجتماعی وی کی و دادن اطلاعات لیدرها میدانی کودتا را رد کرده و عملاً باعث گردید که دولت روسیه که بر سر باقی ماندن اوکراین در اتحاد با خود یا پیوستن به اتحاد دشمنان خود تحت فشار بود، با وی برخورد کرده و وی نیز همراه با اعلام استعفاء خود سندی را دال بر فشار ولادیمیر پوتین و دستگاه امنیتی روسیه در وی کی انتشار داد و اعلام کرد هرگز به روسیه برنخواهد گشت.پاول قبل از خروج از طریق دوست هم دانشگاهی خود با پدر وی " مایکل میری لاشویلی "آشنا می شود و همراه با سرمایه وی شرکتی را به نام " قلعه دیجیتال " را در آلمان ایجاد میکند که مرکز آن در " برلین " قرار دارد.

  مایکل میری لاشویلی میلیاردر یهودی – صهیونیست روسی – گرجستانی و صاحب شرکت کسب و کار میری لاشویلی و یکی از بزرگترین تاجران طلا و جواهر دنیا و رهبر کنگره یهودیان روسیه است.

  وی تاثیرگذارترین عضو WJC کنگره جهانی یهود بوده و در حال حاضر ساکن تل آویو است.مایکل از حامیان تجهیز ارتش رژیم صهیونیستی به آخرین سلاح های روز دنیا و افزایش بودجه نظامی این رژیم می باشد و بارها در کنگره جهانی یهود این موضوع را مطرح کرده است.

  جالب آنکه سرور نرم افزار تلگرام در کشور انگلیس و شهر لندن بوده و این سوال بی پاسخ مانده که چطور می شود که شرکتی در برلین آلمان مستقر می باشد چرا باید سرور آن در لندن و آن هم بر یک سرور کاملاً دولتی که سایت های دولتی انگلیس بر آن سوار است باشد؟!

  با توجه به اسناد یاد شده شکی نیست که تلگرام صرفاً به این دلیل ایجاد شده که با شعار تضمین امنیت کاربران خصوصاً کشورهای هدف صهیونیست ها در برهه ای که اسناد متقنی در باب جاسوسی و فروش اطلاعات توسط وایبر، واتس آپ و اینستاگرام و… در فضای مجازی پخش گردید و اذهان عمومی را مشوش ساخت در لوای این ادعای دروغین ماموریت جمع آوری اطلاعات کاربران اینگونه نرم افزارها را بدون وقفه ادامه دهند.

  در پایان لازم می نماید تمامی دستگاه های مرتبط با امنیت ملی نظام مقدس اسلامی و همچنین قوه محترم قضائیه که طی سه ماه اخیر اراده لازم را جهت برخورد مقتضی با این جاسوس خانه های ایجاد شده و تحت مدیریت و کنترل سرویس های جاسوسی – تروریستی دشمنان اسلام و مسلمین نشان داده است، بدون هیچگونه مماشات، تساهل و تسامح نسبت به محدود سازی این ابرجاسوس در داخل کشور اقدام نماید.

  تحلیل گر فضای مجازی سید مقداد صادقی….

 5. سلام

  من یه سوال دارم ممنون میشم توضیح بدین

  من که نرم افزار وایبر رو رایگان نصب میکنم و پول اینترنتشم به مخابرات ایران میدم .پس چیجوری با هر پیام من سود به اسرائیل میرسه ……….

 6. ممنون از اطلاع رسانی تون.من خودم تو وبلاگم در مورد تحریم کالا های اسرائیلی مطلب میزنم ، ولی اصلا نمیدونستم که وایبر هم اسرائیلیه. خیلی ممنون که جایگزینی هم برای این محصول پیشنهاد کردین.

  1. به این موضوع در متن هم اشاره شده است. مدیریت و تمرکز وایبر کماکان در اسرائیل است. متن هم بر اساس اظهارات وزیر تجارت اسرائیل توضیح می‌دهد که وایبر هنوز به دولت اسرائیل مالیات می‌پردازد.

 7. درود بر شما.

  با توجه به اینکه دوستان در ایران از وایبر برای پخش اخبار و بحث های گوناگون استفاده زیادی میکنند و این مطلب اهمیت مطلبی که فرمودید را بسیار زیاد میکند،

  ممنون میشم اگر منبع یا منابع مطلبتون را ذکر کنید

  پیروز باشید و سرافراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗