skip to Main Content
هنرمندان علیه سن‌گرایی در دنیای هنر
عمومی فرهنگ کیوسک

هیچ‌ دو ۴۰‌ساله‌ای برابر نیستند

هنرمندان علیه سن‌گرایی در دنیای هنر

تبعیض سنی دوباره به بحث داغ تبدیل شده. اما این‌بار از جنبه‌ی جدیدی به سن‌گرایی (ageism) پرداخته شده؛ از جهت درهم‌تنیدگی معیار سنی و شکاف‌های اجتماعی دیگر.

داستان از اینجا شروع شد که فراخوان امسال رزیدنسی آکادمی سالیتیود در آلمان، بخاطر لحاظ کردن شرط سنی زیر ۴۰سال،‌ با بازخورد منفی تعدادی از هنرمندان مواجه شد. جمعی از هنرمندان، چنین شرط سنی را – که به رویه‌ی مرسوم فراخوان‌های جذب «هنرمندان جوان نوظهور» تبدیل شده- نه‌تنها سن‌گرایانه توصیف کردند،‌ که آن‌را ضدفمنیستی، ضد کوئیر و ضدمعلول (ableist) نامیده‌اند و حالا این موسسه اعلام کرده که این شرط سنی را از فراخوان معروف سالانه‌ی خود برمی‌دارد. 

از سال ۱۹۹۰ که این موسسه کار خود را آغاز کرده، این محدودیت سنی همواره در فراخوان‌های آن وجود داشته،‌ هرچند که سخنگوی این موسسه مدعی‌ست که گاهی هم استثناهایی قائل شده‌اند. ایشان در ادامه توضیح داده‌ که در تلاشند تا از سال آینده این مساله را در فراخوان‌های خود لحاظ کنند.  

یکی از هنرمندان شاخص برلین، سیبِل -که برزیلی‌تبارست- نقد خود را اینگونه شرح داده: اگر اینترسکشنال به ماجرا نگاه کنیم، تجربه‌ی جهان‌شمولی وجود ندارد تا بلوغ فکری را محدود به سال‌های مشخصی از زندگی بداند، شرط سنی تنها موجب محرومیت بخش بزرگی از جامعه شده. افراد زیادی، بخش بزرگی از زمان و انرژی زندگی خود را صرف می‌کنند تا از موانع و مشکلاتی که هنجارهای حاکم بر سر راه آنان قرار داده عبور کنند و کمتر کسی در جهان به اندازه‌ی یک مرد سفید هنجارمند به امکانات و آزادی‌های لازم برای رشد حرفه‌ای دسترسی دارد. نتیجتا، ۴۰سالگی هیچ‌کس در دنیا با ۴۰سالگی گروه‌های فرادست برابر نیست. بت‌واره‌کردن «هنرمندان جوان نوظهور» این را به ذهن متبادر می‌کند که کسی در سن بالاتر از گروه‌های کم‌تر بهره‌مند کار جدیدی در چنته ندارد و چشم سرمایه‌گذاران و موسسات حمایتی هنر تنها به محدود به آن دسته از هنرمندان است که تا پیش از ۴۰‌سالگی از امکانات و منابع آموزشی و پرورشی کافی بهره‌مند بوده‌اند.

اخیرا، مساله‌ی تبعیض سنی در گروه‌های حاشیه‌‌ای هنر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. گروه‌های بسیاری،‌ مخصوصا زنان هنرمند، به مقابله با تبعیض‌های سنی رایج در موسسات پژوهشی و تجاری پرداخته‌اند و در سال ۲۰۱۷،‌ داوران جایزه‌ی هنری  ترنر در بریتانیا،‌ بعد از ۳۰ سال سخت‌گیری بر شرط سنی،‌ بالاخره مجاب شدند تا افراد بالای ۵۰سال را به مسابقه‌ی هنرمندان نوظهور راه بدهند.

همچنین بخوانید:  احتمال گران شدن دارو با کاهش ارز دولتی
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗