skip to Main Content
رئیس‌جمهور سیرالئون لغو حکم اعدام را امضا کرد
جامعه سیاست کیوسک

110 کشور جهان بدون حکم اعدام

رئیس‌جمهور سیرالئون لغو حکم اعدام را امضا کرد

با تصویب مجلس و امضای رئیس‌جمهور، سیرالئون مجازات اعدام را لغو کرد.

روز گذشته رئیس‌جمهور سیرالئون – خولیوس ماده‌ بیو- قانون مصوبه‌ی مجلس آن کشور در لغو حکم اعدام را امضا کرد و به این ترتیب این کشور به جمع ۲۳ کشور بدون مجازات اعدام در قاره‌ی آفریقا پیوست و صد و دهمین کشور در جهان شد که این مجازات را از قانون خود حذف کرده است. 

بیو همزمان امضای این قانون اعلام کرد که «این کشور غرب آفریقایی در تلاش است تا با لغو این قانون «غیرانسانی» وحشت را از تاریخ خشن خود بزداید» و اظهار امیدواری کرد که «این قانون ضامن باور این کشور به تقدس زندگی‌» باشد. 

بر طبق این قانون جدید، حبس ابد یا ۳۰ ساله جایگزین مجازات جرائمی همچون قتل می‌شود. این قانون همچنان اختیارات بیشتری به قضات می‌دهد و این مساله کار قاضی در صدور رای در موارد پیچیده‌ را تسهیل می‌کند.

جامعه‌ی مدنی سیرالئون سال‌هاست که برای لغو مجازات اعدام تلاش کرده‌اند و از سال ۱۹۹۸ موفق شدند که با افزایش فشار جلوی اجرای احکام اعدام را بگیرند، هرچند رای به اعدام تا به امروز صادر می‌شد. 

بنا به آمارهای سازمان‌های جهانی، تا سال ۲۰۲۰ در ۱۴۴ کشور مجازات اعدام، چه در قانون و چه در اجرا متوقف شده است و از میان این کشورها ۱۰۸ کشور توانسته‌اند مجازات اعدام را تماما از نظام قانونی خود بیرون بگذارند. بر طبق این آمار بیشترین اعدام‌های معلوم‌شده در جهان در چین، ایران، مصر، عراق و عربستان سعودی اجرا می‌شوند و همچنین برخی از ناظران معتقدند بیش از نیمی از اعدام‌های گزارش‌شده‌ی زنان در سال ۲۰۲۰ (۹ زن از ۱۶ زن)، در ایران اجرا شده‌است.

همچنین بخوانید:  کارگزارانِ کدام تاریخ سنگ قبرها را می‌شکنند؟
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗