skip to Main Content
بیانیه کانون وکلای گیلان در اعتراض به قرار نظارت قضائی فرزانه زیلابی
سیاست کیوسک

بیانیه کانون وکلای گیلان در اعتراض به قرار نظارت قضائی فرزانه زیلابی

کانون وکلای دادگستری گیلان در بیانیه‌ای به تعلیق فعالیت حرفه‌ای فرزانه زیلابی، وکیل پرونده کارخانه نیشکر هفت‌تپه واکنش نشان داد. در این بیانیه که روز ۲۹ اردیبهشت منتشر شده است این اقدام را برابر با «عدم التفات و اعتقاد به اصل استقلال این نهاد مدنی و صنفی» خوانده شده «که ماده یک لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ١٣٣٣/١٢/٠۵ بر آن تأکید دارد و اقتضای آن مصون ماندن از تهدیدات و تحدیدات حرفه‌ای دستگاه های امنیتی و قضایی است». همچنین در این بیانیه اقدام اخیر مترادف با نقض آشکار ماده ۱۷ لایحه استقلال کانون وکلا خوانده شده که بر طبق آن «هیچ وکیلی را نمی‌توان از شغل وکالت معلق یا ممنوع نمود مگر به موجب حکم قطعی دادگاه انتظامی».

در ادامه این بیانیه کانون وکلای گیلان پرسیده‌اند که چرا وکالت در پرونده‌هایی که بازتاب اجتماعی یافته‌اند منجر به محرومیت وکیل از وکالت می‌شود؟ به گفته این نهاد صنفی این اقدام «بیش از اینکه اقدام تأمینی باشد، از نظر اجتماعی، مصداق اعمال مجازات، تنبیه و سلب حق بوده که با قانون اساسی و اصول بنیادین حقوق بشر مغایرت آشکار دارد.»

در پایان کانون وکلا از رییس قوه قضاییه خواسته‌ا که در «راستای تضمین استقلال کانون‌های وکلای دادگستری و حفظ استقلال وکیل در دفاع از موکلین و نیز رعایت حقوق شهروندی» مانع تحقق این حکم شود.

چندی ییش هفت‌تپه از بخش خصوصی پس گرفته شد. مطالبه خلع ید بخش خصوصی از هفت‌تپه مطالبه اصلی کارگران معترض و در اعتصاب بود و سرانجام توانستند این مطالبه را عملی کنند. خلع‌ید بخش خصوصی از مالکیت بر هفت تپه در مسیری محقق شد که در آن کارگران هزینه‌های بسیاری را متحمل شدند. حالا نیز وکیل کارگران هفت‌تپه با اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی» و «نشر اکاذیب و عضویت در گروه‌های معاند» رو به روست و برای ۶ ماه منع اشتغال گرفته‌است.

همچنین بخوانید:  درباره‌ی ضرورت و ماهیت فعالیت دانشجویی صنفی
یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗