skip to Main Content
دست‌مزد نابرابر زنان و مردان در فوتبال
کیوسک

دست‌مزد نابرابر زنان و مردان در فوتبال

تبعیض جنسیتی در پرداخت دستمزد مدت‌هاست که مورد بحث کنشگران این حوزه است. دست‌مزد نابرابر فوتبالیست‌های زن و مرد البته در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه هوادارنشان بوده است. وبسایت ورزش سه با انتشار دو عکس دستمزد ۵ فوتبالیست مرد و زن مشهور را باهم مقایسه کرده است.

در سال ۲۰۱۹، بیست و هشت نفر از زنان قهرمان فوتبال امریکا، علیه تبعیض‌ در پرداخت دستمزد به دادگاه عالی آمریکا شکایت کردند، و در دادگاه شهادت دادند. مسئله‌ آن‌ها تنها دستمزد نابرابر نبود، بلکه آن‌ها به مافیای تبلیغات، و نادیده‌ گرفته شدن بسیاری از دست‌آوردهایشان در افتخارات ملی نیز اشاره کرده بودند. در همان سال FIFA اقدام به بالا بردن قیمت جایزه‌ فوتبال‌های زنان کرد. اما درگیری قانونی در دادگاه عالی ادامه داشت، که نهایتا در اول می ۲۰۲۰، دادگاه رای‌ مخالف با تیم ملی فوتبال زنان را اعلام کرد، و شکایت آن‌ها به جایی نرسید.

اما در ایران فوتبال زنان بخش نوپایی از فوتبال است، در گزارشی که در ایلنا منتشر شد به بعضی از عوامل این تفاوت دستمزد اشاره شده است، که به نظر می‌رسد بیشتر این عوامل با تکیه بر روال معمول پنداشتن این نوع از تبعیض در جهان آن را امری پذیرفته شده تلقی کرده‌اند. ضمن این‌که بسیاری از دست‌اندر کاران معتقدند که دستمزد و حواشی پول‌ساز تبلیغات برای بازیکنان باید بر اساس درخواست مخاطب‌ها و طرفداران این بازبکنان پایه‌ریزی شود، در صورتی که مشاهدات نشان می‌دهد که ذوق و سلیقه‌ مخاطبان از تبلیغات و یا سرمایه‌گذاری‌های کمپانی‌های طرفدار این ورزش تاثیر گرفته و شکل می‌پذیرد. در رابطه با شکل‌گیری این نوع از تقاضا در مطلبی که پیش‌تر در میدان منتشر شد بیشتر بخوانید.

همچنین بخوانید:  خانه‌خرابی ساکنان ده‌ونک برای آبادی دانشگاه الزهرا
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗