skip to Main Content
روستای ابوالفضل ۶ ماه بعد از حادثه تیراندازی
جامعه زیراسلایدر

به بنیاد مستضعفان مراجعه کردیم، یک هفته بعد با بولدوزر آمدند

روستای ابوالفضل ۶ ماه بعد از حادثه تیراندازی

مشکل مردم روستای ابوالفضل اهواز پس از شکایت بنیاد مستضعفان هنوز حل نشده است. این گزارش ۶ ماه بعد از حادثه درگیری در روستای ابوالفضل زندگی مردم و مشکلات باقیمانده آنها را بررسی کرده است.

اوائل شهریور ماه نام روستای ابوالفضل استان خوزستان بر سر زبان‌ها افتاد. ماجرا از انتشار تصاویری مبنی بر درگیری میان ماموران نیروی انتظامی و شهرداری از یک سو و مردم روستای ابوالفضل آغاز شد. مقاومت مردم این روستا در برابر تخریب خانه‌های مردم توسط ماموران شهرداری علت این درگیری بود. آن زمان گفته شد ماموران به سمت مردم گاز اشک‌آور و گلوله ساچمه‌ای شلیک کرده‌اند اما فرمانده انتظامی کلانشهر اهواز هرگونه تیراندازی به سمت مردم روستای ابوالفضل را تکذیب کرد و فیلم‌های منتشر شده را ساختگی خواند.

تمام این درگیری‌ها و بزن و ببندها، ریشه در یک مساله داشت؛ شکایت بنیاد مستضعفان از اهالی روستای ابوالفضل. بنیاد مستضعفان مدعی است که زمین‌های این روستا متعلق به این نهاد بوده و به همین علت هر گونه ساخت و ساز در این زمین‌ها ممنوع است.

با بالاگرفتن ماجرا و رسانه‌ای شدن مساله علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از این روستا بازدید و از اهالی دلجویی کرد. مدتی بعد فتاح رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه «این بنیاد معمولا با اقشار ضعیف تفاهم می‌کند و اصلا روحیه بگیر و ببند در این سازمان نیست»، گفت: «بنیاد مستضعفان زمین زیادی دارد که در تصرف مردم هستند و در هیچ جا چنین رویه و برنامه‌ای ندارد که قلع و قمع کند، بنای ما تفاهم و ملایمت با مردم است اما شورای تامین استان، شهرداری و دادستانی گفته بودند این‌ها زمین خوار هستند، در حالیکه این تصمیمی است که استان گرفته است.»

بنیاد مستضعفان با انتشار یک بیانیه اعلام کرد: بنیاد مستضعفان به محض اطلاع از موضوع، درخواست توقف اجرای احکام صادره را خواستار شد. به دنبال توقف اجرای احکام صادره مقرر شد با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) طی ۲ هفته، خانواده‌های محروم ساکن این اراضی شناسایی شوند و پس از فراهم شدن زمینه انتقال این خانوار‌ها به منطقه‌ای مسکونی و تامین هزینه پیش پرداخت مسکن این خانوار‌ها توسط بنیاد مستضعفان، اجرای احکام قانونی درخصوص این اراضی، انجام شود.

 

به گزارش رویداد۲۴ با گذشت ۶ ماه از حوادث روستای ابوالفضل، هیچیک از وعده‌های داده شده به مرحله اجرا نرسیده است. نه از شناسایی محرومان منطقه خبری هست و نه از تامین هزینه ودیعه مسکن آنها. تنها مساله آن است که دیگر خبری از هیاهوی بلدوز‌های شهرداری برای تخریب خانه اهالی روستا خبری نیست. البته آنطور که مردم روستا می‌گویند اگر مردم اقدام به ساخت بنای جدید بکنند، بنا باز هم تخریب می‌شود.

همچنین بخوانید:  شهریور ۱۳۶۸: انتصاب محسن رفیق‌دوست به ریاست بنیاد مستضعفان و جانبازان

خرید زمین در روستای ابوالفضل و امیدهایی که بر باد رفت

یکی از افرادی که در روستای ابوالفضل زمین خریده و حالا با مشکل مواجه شده است به رویداد۲۴ می‌گوید: سال ۹۴  تمام دارایی‌مان را جمع کردم و قطعه زمینی در روستای ابوالفضل خریداری کردم. آن زمان عده دیگری هم درحال ساخت و ساز روی این زمین‌ها بودند. ما هم پول زیادی نداشتیم. برای خرید همین زمین، من و پسرم تمام دارایی خود را فروختیم به امید آنکه صاحب خانه بشویم.

وی با بیان اینکه ما نمی‌دانستیم وضعیت به اینجا می‌رسد، عنوان می‌کند: فروشنده به ما گفت که صاحب زمین است و ما هم آن را خریدیم. ما در این زمین خانه‌ای ساختیم که برای خرید مصالح آن هم ۵۰ میلیون تومان قرض کردیم. اما شهردای هرچه ساختیم خراب کرد و گفت علت این کار هم شکایت بنیاد مستضعفان است. ما هیچ کاری نمی‌توانستیم بکنیم جز آنکه ناچار شدیم بار دیگر خانه اجاره کنیم.

این فرد سالمند که بازنشسته یکی از سازمان‌های دولتی است و می‌گوید: «در شرایط مالی بسیار بدی قرار دارد و از یک طرف تنها سرمایه‌اش را خرج خرید همین قطعه زمین کرده است و از طرف دیگر با شکایت بنیاد مستضعفان ناچار شده در منطقه دیگری اجاره‌نشین شود.»

او چاره‌ای ندارد جز آنکه توقع بالای موجر بسازد، موجری که حالا اعلام کرده ۸۵ میلیون تومان ودیعه مسکن را باید تبدیل به ۱۵۰ میلیون تومان کند، تهیه ۶۵ میلیون تومان دیگر برای تامین ودیعه مسکن برای این پیرمرد که آب باریکه بازنشستگی به زور می‌تواند دخل و خرج زندگی را بدهد طاقت‌فرسا و حتی غیرممکن است. آنهم در شرایطی که دو فرزند متاهلش هم بیکار بوده و شرایط اشتغال برایشان فراهم نیست.

پیرمرد می‌گوید: از این وضعیت خسته شده‌ایم، آرزویمان شده است که یک چادر روی زمین‌مان بزنیم و همان جا به صورت قانونی زندگی کنیم. اما به دلیل نبود آب و برق و گاز و مشکلاتی که بنیاد مستضعفان ایجاد کرده است، همین یک کار را هم نمی‌توانیم انجام بدهیم.

همچنین بخوانید:  حذف بودجه ۹۴ مقابله با گرد و غبار در مجلس

وی عنوان می‌کند: فردی که زمین را به ما فروخت گفت مالک زمین است و حق نسق دارد، ما نمی‌دانستیم چنین مشکلاتی پیش می‌آید. امروز هم نمی‌توانیم خسارت بزرگی را که به ما وارد شده جبران کنیم. مصالح ما هنوز روی زمین مانده و منتظریم که مشکل با بنیاد مستضعفان حل شود. ما به بنیاد مستضعفان گفتیم که چرا هیچ اطلاع‌رسانی تا کنون نداشته‌اند و جلوی ساخت و ساز‌ها را زودتر نگرفته‌اند. اگر ما می‌دانستیم که چنین مشکلاتی وجود دارد هرگز این زمین‌ها را نمی‌خریدیم.

روستای ابوالفضل اهواز

به بنیاد مستضعفان بگویید مردم روستای ابوالفضل مستضعف هستند

سید کریم از دیگر افرادی است که در روستای ابوالفضل زمین خریده است به امید آنکه بتواند با پرداخت هزینه‌ای کمتر صاحب خانه شود، بد اقبالی سیدکریم از زمانی شروع می‌شود که همسرش مبتلا به سرطان می‌شود برای درمان همسر دار و ندارش را می‌فروشد، یک فقره از مخارج درمان همسر مربوط به جراحی او بود که حدود ۴ سال پیش در یکی از بیمارستان‌های تهران انجام شده و ۷۵ میلیون تومان هم هزینه به دنبال دارد، خرج رفت و آمد مداوم به تهران، دارو و… که بماند.

او که به دلیل پرداخت مخارج بالای درمان سرطان بی‌پول و بی‌خانه شده است، از سر نداری و ناچاری قطعه زمینی در روستای ابوالفضل خریداری می‌کند. زمین این منطقه به نسبت سایر مناطق ارزان است و او خوشحال از اینکه بار دیگر صاحب خانه می‌شود، همراه با ۳ فرزندش پول روی هم گذاشته و قیمت را می‌پردازند.

سید کریم به رویداد۲۴ می‌گوید: یک کارمند ساده هستم و حقوقم بسیار کم است حدود ۲ میلیون تومان. ما زمین را به این امید خریدیم که خانه‌ای در آن بسازیم و زندگی کنیم. وقتی انسان بی‌پول باشد، حاضر است هرچه دارد بدهد و یک سرپناه بگیرد. اما گویا قسمت نبود صاحبخانه بشوم. وقتی اقدام به ساخت خانه کردیم درگیری در روستای ابوالفضل پیش آمد و شهرداری و نیروی انتظامی خانه‌ها را تخریب کردند. الان هم به محض اینکه دیواری می‌سازیم شهرداری به دلیل شکایت بنیاد مستعضفان آن دیوار را تخریب می‌کنند و اجازه ساخت و ساز به ما نمی‌دهد.


یک نظر
  1. بهتر است دقیق تر این موضوع بررسی شود درست است که دست آخر قرار است زمین‌های این قسمت بکام عده ای خورده شود، اما واقعیت این است کسانی که الان در این زمین ها نشسته اند زمین خوار هستند و روستای ابولفضل چندان روستا هم نیست ، در کنار مرغوب ترین‌زمین های شهر اهواز است و برنامه این زمین خواران در گام بعد شهری کردن زمین ها و افزایش وحشتناک قیمت آنهاست ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗