skip to Main Content
حزب کمونیست فرانسه: فرمول واکسن کرونا را به همه جهان بدهید
جامعه کیوسک

حزب کمونیست فرانسه: فرمول واکسن کرونا را به همه جهان بدهید

برای نجات بشریت از شر ویروس مرگبار کرونا فرمول واکسن کووید۱۹ را در اختیار تمام شرکت‌های داروسازی جهان بگذارید. این بخشی از سخنان فابین روسل، دبیرکل حزب کمونیست و سناتور فرانسوی است. وی به همراه تنی از چند تن از مقامات بلندپایه حزب کمونیست فرانسه، چهارشنبه در مقابل مقر شرکت فایزر در پاریس تجمع کردند و از مدیران این شرکت خواستند تا «فورا فرمول واکسن را در اختیار جهانیان قرار دهد.»

فابین روسل به رسانه‌های حاضر در این تجمع گفت: «ما از فرانسه و اتحادیه اروپا می‌خواهیم هرچه سریع‌تر سازمان بهداشت جهانی را متقاعد کنند، تا براساس ماده ۳۱ اصول اولیه تشکیل این نهاد بین المللی دستور آزادسازی فرمول واکسن کرونا را بدهند.»

به گفته این رهبر چپگرای فرانسوی باید «هرچه سریع‌تر» فرمول واکسن کرونا بصورت عمومی در اختیار دولت‌ها و شرکت‌های داروسازی جهان قرار بگیرد.

به گفته این سناتور فرانسوی قرار نیست در زمانی که «جهان با بحران یک همه‌گیری بی‌سابقه دست به گریبان است و نزدیک به دو میلیون و پانصد نفر جانشان را از دست داده‌اند، شرکت‌های داروئی تنها به منافع و سودآوری خود بیندیشند.»

همزمان در شهر لیون فرانسه، برخی از اعضای حزب کمونیست و فعالان چپ فرانسوی در مقابل یکی از ساختمان‌های سازمان بهداشت جهانی تجمع کردند. معترضان پلاکاردهای در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «اوضاع به حدی بحرانی است که بخش خصوصی باید سودآوری و منافع مالی‌اش را فراموش کند.»

رافائل دبو، یکی از مقامات بلندپایه حزب کمونیست فرانسه در این تجمع حاضر بود. وی در جمع معترضان گفت: «اگر اتحادیه اروپا در این زمینه پادرمیانی نکند، حزب کمونیست از دولت خواهد خواست تا روندی را آغاز کند که طی آن بصورت قانونی شرکت‌های دارویی حاضر در فرانسه ناگزیر شوند فرمول واکسن‌ها را یا در اختیار دولت قرار دهند و یا اینکه فروش تمام محصولات دارویی آنها در کشور قدغن شود.»

همچنین بخوانید:  «بدن ما ملک عمومی نیست»

وی در ادامه سخنان خود گفت: «شرکت‌های دارویی در سال‌های گذشته میلیاردها یورو درآمد کسب کرده‌اند. این حق شهروندان فرانسوی است که در میانه یک همه‌گیری مرگبار از این شرکت‌ها بخواهند تا فرمول واکسن‌ها را در اختیار همه قرار دهند.»

طبق قوانین رقابتی سازمان تجارت جهانی شرکت‌های دارویی حق دارند دست کم تا ۲۰ سال فرمول محصولات خود را مخفی نگاه دارند.

ده‌ها تن از پزشکان فرانسوی با انتشار سرمقاله‌ای در روزنامه لوموند چاپ پاریس، «حق ۲۰ ساله» شرکت‌های دارویی برای حفظ فرمول محصولاتشان را «بیهوده‌ترین روش رقابتی در دوران یک اپیدمی مرگبار» خواندند. این پزشکان در پایان سرمقاله خود از دولت فرانسه و اتحادیه اروپا خواستند هر چه سریع‌تر با صدور دستورهای جدید به «تفکرات سود محور شرکت‌های دارویی» پایان دهند.

یک نظر
  1. واقعا درست میگن چه دلیلی داره وسط پاندمی بخوان فرمول ساخت یک دارو رو به انحصار خودشون دربیارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗