skip to Main Content
تولید بالای نفت‌کوره در پالایشگاه اصفهان
زمین کیوسک

آلودگی‌ای که مسئول پاکسازی ندارد

تولید بالای نفت‌کوره در پالایشگاه اصفهان

به گزارش زیست‌آنلاین، تخلیه مازوت یا نفت سنگین حاصل از پالایشگاه اصفهان، منجر به آلودگی زیست‌محیطی سنگینی شده است، اما مسئولیت پاکسازی این پسماند‌ها را کسی قبول نمی‌کند. بنا بر مکاتبات منتشر شده توسط این وبسایت طی سالیان گذشته حجم زیادی نفت سنگین یا همان نفت‌کوره در اراضی اطراف جاده جهاد آباد (شمال و شمال غرب منطقه پالایشگاهی اصفهان) توسط شرکت‌های نفتی واقع در منطقه بختیار دشت اصفهان تخلیه شده است. همچنین گفته شده است که «در راستای رفع آلودگی و پاکسازی منطقه این اداره کل نسبت به برگزاری جلسات متعدد و انجام مکاتبات مربوطه اقدام نموده است» اما ظاهرا پالایشگاه اصفهان تا کنون اقدام موثری در این خصوص انجام نداده و استانداردهای محیط زیستی مورد نظر سازمان محیط زیست را برآورده نکرده است.

به علت پاسخگو نبودن پالایشگاه، محیط زیست قصد دارد تا از طریق وزارت نفت مسئله را پیگیر شود. ظرفیت تولید این پالایشگاه هم‌اکنون ۳۶۰ هزار بشکه در روز (سه واحد تقطیر ۱۲۰ هزار بشکه) است. خوراک پالایشگاه اصفهان توسط شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تأمین می‌شود و نفت خام مورد نیاز آن به‌طور روزانه از طریق لوله‌ای به طول ۴۳۰ کیلومتر، از میدان نفتی مارون در استان خوزستان، ارسال می‌شود.

پالایش نفت اصفهان هم‌اکنون حدود ۲۲ درصد از فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور ایران را تولید می‌کند و درآمد این پالایشگاه در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۸۷۲ هزار  میلیارد ریال و سود خالص آن نزدیک ۲۹ هزار میلیارد ریال برآورد شده است. ایران با تولید بیش از ۵۰ میلیون لیتر در روز یکی از مهمترین تولیدکننده های نفت‌کوره در جهان بوده و در خط مقدم این تولید این ماده قرار می‌گیرد.

همچنین بخوانید:  وزارت نفت از خشک کردن عمدی تالاب هورالعظیم دست برمی‌دارد

 

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗