skip to Main Content
به یاد اشکان قاسمی
وبلاگ

به یاد اشکان قاسمی

امروز ۱۷ تیر تولد اشکان قاسمی همکار و رفیق به دریا رفته ما است. به مهر امسال که برسیم، سه سال از رفتن اشکان و وانه می‌گذرد، سه سالی که برای هیچ کدام از ما به راحتی نگذشت. تجربه کار و رفاقت با اشکان آن‌چنان شیرین بود که تلخی رفتنش، هنوز تجربه شیرین بودنش را از یاد ما نبرده است. قبل از اینکه چراغ میدان روشن شود و میدان شروع به کار کند، ساعت‌ها و روزها در کنار هم بحث و جدل می‌کردیم و گهگاه حتی بگومگو جای خود را به دعوا و کدورت می‌داد.

روزهای ۹۲ رنگ و بوی سیاست‌زدایی داشت و انگار همه‌ی آنچه که بر ما گذشته بود را باد به یک‌باره با خود برده بود، ولی ما هم‌چنان می‌خواستیم در سکوت شب، دل به سکوت ندهیم و صدایی هرچند آرام در این سکوت باشیم و حرفی برای گفتن داشته باشیم. بالاخره میدان متولد شد و اشکان قاسمی هم نقش مهمی در تولد میدان داشت. ایده‌های اشکان برای سایت میدان و امکاناتی که یک سایت خوب می‌تواند داشته باشد، برای همه ما «نو» بود و آنقدر نو بود که فکر می‌کردیم پیاده‌سازی و اجرای آن غیرممکن است، با این حال اشکان در آرامش مثال‌زدنی که داشت و اصلاْ با همین آرامش در میان ما شناخته می‌شد، با اطمینان و مهارت و شاید بلندپروازی‌هایی که در سر داشت، غیرممکن را برای همه ما ممکن کرد.

کار در کنار اشکان، به دور از نگرانی و استرس بود. اشکان به کار گروهی به شدت پایبند بود و در بحث گشاده‌رو بود و همیشه تلاش می‌کرد با دقت به صحبت‌های دیگری بدون هیچ پیش‌داوری گوش دهد، کاری که شاید انجامش برای همه ما آسان نباشد، به قول خودش همیشه سعی می‌کرد «خوب گوش دهد تا بتواند خوب و دقیق آنالیز کند». نگاه اشکان رو به آینده بود، تخیل می‌کرد ولی همزمان تلاش می‌کرد پای خود را محکم بر روی واقعیت سفت نگاه دارد تا در گودال توهم نیفتد. همیشه ابتکار فکر و عمل داشت و به روش‌های جدید فکر می‌کرد و از درگیری و دست و پنجه نرم‌کردن با چالش‌های آن خسته نمی‌شد.

تجربه کار با اشکان در میدان به ما یاد داد که درگیری و جدل در بحث، اصل دوستی و رفاقت را هدف قرار نمی‌دهد، چرا که باور داشت رفاقت می‌تواند کار گروهی را دلنشین‌تر کند و سختی آن را آسان‌تر سازد.

میدان امروز اگرچه نسبت به دیروز خود صدای رساتری دارد و شاید شاخ و برگ بیشتری نیز پیدا کرده است و مصمم‌تر از قبل به کار خود ادامه می‌دهد، اما با این حال هم‌چنان همان میدانی است که سنگ‌بنای آن را با کمک و همراهی اشکان گذاشتیم. قرار نیست در نبود اشکان از اشکان قهرمان بسازیم، ولی قرار هم نیست نقش مهمی که در تولد میدان داشت، در فقدانش رفته رفته رو به فراموشی سپرده شود.

ما به جد می‌کوشیم نام اشکان را همواره در میدان زنده نگاه داریم، نه فقط از این لحاظ که رفاقت را در حق رفیق به دریا رفته خود به‌جا آوریم، بلکه بیشتر از این لحاظ که او همراهی بود که برای تولد میدان و جامه عمل پوشیدن به رویاهایی که برای دنیای برابر، آزادتر و عادلانه‌تر در سر داشت، لحظه‌ای پا پس نکشید و آن‌طور که می‌توانست قدم‌های محکمی برداشت.

میدان تا به امروز دشواری‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است و در آینده نیز خیلی دور از ذهن نیست که این دشواری‌ها ادامه داشته باشد، با وجود این دشواری‌ها، تا به امروز سعی کرده‌ایم مسیری را که در آغاز برای میدان ترسیم کرده بودیم از یاد نبریم و امیدواریم در آینده نیز غیر از این نباشد. در هفتمین سال فعالیت میدان با یاد زندهِ اشکان قاسمی به مسیر خود ادامه می‌دهیم و از شما نیز دعوت می‌کنیم که به میدان بیایید و میدان را بیش از پیش زنده نگاه دارید.

2 نظر
  1. “مرده آن است که نامش به نکویی نبرند”؛ مادامی که کسانی باشند که برای دنیای برابر، آزادتر و عادلانه‌تر تلاش‌کنند، اشکان عزیز هم زنده است. روحش شاد و هماره در آرامش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗