skip to Main Content
اعتراض پرستاران گیلان به قراردادهای ۸۹ روزه
جامعه کیوسک

اعتراض پرستاران گیلان به قراردادهای ۸۹ روزه

پرستاران گیلانی در اعتراض به قراردادهای موقت ۸۹ روزه تجمع کردند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی خانه پرستار، پرستارانی که طی بحران کرونا شغل پیشین خود را رها کرده و به بیمارستان‌های دولتی پیوسته بودند قراردادی تحت عنوان حجمی و ۸۹ روزه پیشنهاد شده است. این در حالیست که وزارت بهداشت در بحران کرونا و زمانی که به نیروی پرستاری نیاز داشت از پرستاران درخواست کمک کرده بوده است. به گفته خانه پرستار، تنها در استان گیلان ۲۶۷ پرستار از مراکز خصوصی، درمانگاه‌ها و استان‌های مجاور کار قبلی خود را رها کردند تا در دوران اوج بحران به بیمارستان‌های دولتی خدمت کنند. حالا به نظر می‌رسد به نفرات داوطلب گفته شده یا باید قرارداد موقت ۳ ماهه پیشنهادی را امضا نمایند و یا محل خدمت فعلی را ترک نمایند. این درحالیست که تکلیف دستمزد و کارکرد این نیروها در طی بحران معلوم نشده است.

در طول اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا، استان گیلان یکی از حادترین وضعیت‌ها در کل کشور را داشت و کادر درمانی این استان و پرستاران مستقر در بیمارستان‌های شرق گیلان،‌ از کمبود وسایل اولیه‌ای همچون ماسک طبی، ماسک N۹۵، گان و شیلد محافظتی، دستکش لاتکس و دستکش یکبار مصرف، عینک محافظ، لباس محافظتی مخصوص درخواست کمک فوری کرده بودند.

گیلان پنج هزار و ۷۰۰ پرستار در مراکز دولتی و خصوصی دارد که از این تعداد سه هزار و ۹۰۰ نفر در مراکز دولتی و بقیه در مراکز خصوصی فعال هستند. در اوج دوران کرونا این پرستاران به یاری بیمارستان‌های دولتی شتافتند و در شیفت‌های کاری پرخطر و بدون تجهیزات کافی تا ۱۶ ساعت روزانه با مرگ دست و پنجه نرم کردند، بی‌آنکه حقوق و مزایای مناسب به آنها تعلق بگیرد. حال به نظر می‌رسد آنها حتی در معرض خطر از دست دادن شغل‌های پیشین خود هستند.

همچنین بخوانید:  زندگی ایلی گرفتار خشکسالی و کرونا
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗