مسکن ملی به «متوسط‌ به پایین‌ها» نرسید

وزیر مسکن
وزیر مسکن

مسکن ملی به «متوسط‌ به پایین‌ها» نرسید

محمد اسلامی، وزیر راه، مسکن و شهرسازی، با اشاره به پایان غربالگری مرحله اول ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن، گفته است «۵۸ درصد متقاضیان مسکن ملی که حدود ۱۴۰ هزار نفر بودند، حائز شرایط شناخته شدند.» این یعنی حدود ۱۰۰ هزار نفر از ثبت‌نام‌کنندگان در طرح مسکن ملی، علی‌رغم نیازشان به مسکن، شرایط هشت‌گانه ثبت نام را نداشته‌اند و از این طرح حذف شده‌اند.

چهار شرطِ آیین‌نامه قانون ساماندهی برای طرح اقدام ملی، تأهل، سابقه سکونت پنج‌ساله در شهر مورد تقاضا یا شهرهای جایگزین از سوی دولت، عدم استفاده از امکانات دولتی در حوزه زمین و مسکن و همچنین عدم استفاده از تسهیلات مسکن از اول انقلاب است. همچنین از دیگر شروط ثبت‌نام طرح اقدام ملی بر اساس آیین‌نامه قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، این است که سرپرست خانوار و افراد تحت تکلف از اول فروردین ۱۳۸۴ فاقد مالکیت خصوصی مسکن باشند.

ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن، پیش از این در گفت‌وگو با خبرگزاری پانا گفته بود: «به نظر نمی‌رسد استقبال از این طرح به گونه‌ای باشد که پاسخگوی نیازهای مخاطبان نباشد. مخاطبان این طرح اقشار متوسط به بالای جامعه هستند و هزینه این طرح برای مخاطبان به گونه‌ای نیست که در توان همه افراد باشد و با توجه به شروطی که در این طرح پیش‌بینی شده است، طبیعی است تقاضا برای آن محدود خواهد بود.»

با توجه به پیش‌بینی‌ها و شروطی که وزارت مسکن برای ثبت‌نام‌کنندگان طرح مسکن ملی در نظر گرفته بوده، به نظر می‌رسد محذوفین این طرح طبق انتظار دولت و انبوه‌سازان، «متوسط به بالا» نبوده‌اند.