لگد قهرمان به بساط دروغ و بی‌عدالتی

کیمیا علیزاده
کیمیا علیزاده

لگد قهرمان به بساط دروغ و بی‌عدالتی

کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی، در اینستاگرام خود به تکذیب‌ها و ادعاهای مسئولان کشور درباره مهاجرت خود از ایران پایان داد. او در یادداشتی که منتشر کرده، پس از تسلیت به مردم و خداحافظی از آن‌ها، به برخی از رنج‌ها و دشواری‌های زنان ورزشکار ایرانی پرداخته و در عین حال گفته است که «کسی به اروپا دعوتم نکرده و در باغ سبز به رویم باز نشده». کیمیا خطاب به هادی ساعی، دلیل اصلی رفتنش از ایران را پرهیز از «نشستن پای سفره ریاکاری، دروغ، بی عدالتی و چاپلوسی» دانسته و این تصمیم را «سخت‌تر از کسب طلای المپیک» توصیف کرده است.
تا پیش از این، مسئولان مختلف ورزش کشور در واکنش به شایعه مهاجرت کیمیا علیزاده تلاش کردند ماجرا و دلایل احتمالی آن را انکار کنند. در یکی از اولین‌ واکنش‌ها، مهین فرهادی‌زاد، معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش، با ادعای مهیا بودن «تمامی حمایت‌های مادی و معنوی در زندگی فردی و در حوزه حرفه‌ای برای ادامه تمرینات علیزاده»، گفت «اساساً چه دلیلی برای بی‌توجهی ایشان می‌توان بیان کرد؟». رئیس فدراسیون تکواندو هم با همین رویکرد به رفتن کیمیا واکنش نشان داده و گفت «دلیلی ندارد وی با شرایطی که داشت به کشور دیگری برود». مهدی علی‌نژاد، سرپرست معاونت ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش، هم در رویکردی مشابه مدعی شد «بحث یا مشکلی نبوده که کیمیا علیزاده بخواهد از ایران برود و برای کشوری غیر از ایران مبارزه کند».
در چند سال اخیر، ورزشکاران بسیاری ایران را ترک کرده و به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند. آخرین نمونه این روند رو به افزایش، میترا حجازی‌پور بود که به دلیل شرکت بی‌حجاب در مسابقات بین‌المللی از تیم ملی شطرنج ایران اخراج شد.