skip to Main Content
هاروی سخنرانی‌اش در آنکارا را لغو کرد
سیاست کیوسک

واکنش روشنفکران غربی به حمله ارتش ترکیه به مناطق کردنشین سوریه

هاروی سخنرانی‌اش در آنکارا را لغو کرد

دیوید هاروی متفکر سرشناس آمریکایی با انتشار توئیتی در اعتراض به حمله ترکیه به مناطق کردنشین از شرکت در نشست جامعه‌شناسی در آنکارا انصراف داد. وی نوشت «من در اعتراض به حمله ترکیه به مردم کردستان در سوریه از شرکت در نشست جامعه شناسی در آنکارا انصراف دادم. این اقدام ترکیه جنایت علیه بشریت است و باید با محکومیت جهانی مواجه شود».

در همین راستا عده‌ای از متفکران غربی طی امضای بیانیه‌ای از دولت‌های اروپایی خواستند تا نسبت به ترکیه واکنش سیاسی مشخص و شدیدتری نشان دهند. در میان امضاء‌کنندگان نام افرادی مانند نانسی فریزر فیلسوف، اتین بالیبار فیلسوف، اکسل هونث فیلسوف و ساندرا مازدرا کتفکر سیاسی به چشم می‌خورد. در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است: « اگر روژاوا سرنگون شود، ارتش ترکیه و شبه نظامیان جهادی وابسته، آنچه را که در ژانویه سال ۲۰۱۸ با اشغال منطقه کردنشین عفرین به دلیل نقض قوانین بین المللی آغاز کردند، از سر می‌گیرند… سرنگونی روژاوا روند دموکراتیک سازی را که شش سال در آنجا پیشرفت کرده است را نابود می‌کند. نظام خودمختاری در شمال سوریه هرگز یک سازوکار تماماً کرد نبوده و نیست بلکه بلکه یک خودمختاری چند قومی و چند مذهبی است. در شرایط سخت منطقه‌ای که توسط جنگ ویران شده است، ساکنین آزادانه می‌توانند حقوق خود را برای آزادی، برابری و همبستگی مطالبه کنند. انتخابات دموکراتیک وجود داشته و وجود دارد، رسانه‌ها نسبت به سایر مناطق سوریه از حقوق بیشتری برخوردار هستند. تلاش‌ها برای ایجاد خدمات اصلی بهداشتی فوق‌العاده بوده است و [این موارد] شامل صدها هزار نفر از مردم سوریه و عراق است که به آنجا پناه آورده‌اند. برخلاف احزاب دیگر درگیر در سوریه، منطقه خودمختار شمالی سوریه به اتهامات نقض حقوق بشر پاسخ داده و درهای بین‌المللی را برای بررسی آن باز کرده است… به همین دلیل باید از همه فرصت‌های دیپلماتیک باقی‌مانده استفاده شود تا از فاجعه‌ای که آشکارا در برابر چشمان جهان قرار است رخ دهد جلوگیری شود. که با توجه به شرایط موجود به اتحادیه اروپا که از طریق فرانسه، انگلیس، بلژیک و آلمان در شورای امنیت سازمان ملل متحد است، بسیار وابسته است. ما از دولت‌های اروپایی درخواست می‌کنیم هر کاری که در توانشان است را انجام دهند. این شامل تلاش‌های قاطعانه برای یافتن راه‌حل صلح‌آمیز برای سوریه به‌طورکلی است که شامل جلوگیری از وقوع فاجعه دوم نیز می‌شود…»
این درحالی‌ست که پلیس ترکیه ۷۸ تن را به خاطر انتشار اخبار عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه دستگیر کرد. این افراد متهم به «نشر اکاذیب» و «نفرت پراکنی» در شبکه های اجتماعی شده‌اند.
رییس‌جمهور ترکیه علی‌رغم مخالفت‌های بسیار جامعه جهانی، از روز چهارشنبه دستور حمله نظامی به مناطق شمالی سوریه را که کردنشین هستند صادر کرده است.

همچنین بخوانید:  «ونسانِ عاشق»، اولین انیمیشن بلند رنگ‌روغنی دنیا
4 نظر
 1. بدا به حال روزی که داعش و فاشیست به آشتی برسند. که در تجاوزهای اردوغان شاهد آن هستیم
  دوست عزیز شما تجاوز و غارتها و کشورگشایی اردوغان را نمیبینید ولی جدایی طلبی را می بینید…از اسم حزبشون پیداست که استقلال و جدایی نمی خواهند. آنان هر گونه سرکوب دولتهای داعشی(بشار اسد، ترکیه و داعشی) مواجه بوده اند. این اوج توهم است که شما قتل و عام را ارجحیت بدهی تا مردمانی خواسته هایشان را بگیرید…

 2. ساخت کشور جعلی کردستان (ما در طول تاریخ کشوری به نام کردستان نداشته ایم) پروژه جدید غربیها بعد از ساخت اسرائیل است، که بخشی از طرح خاورمیانه بزرگ از زمان کاندولیزا رایس و دولت بوش است.
  آن بخش که مورد حمله ی ارتش ترکیه قرار گرفته بخشی از سوریه است که کردها بی حساب و کتاب اشغالش کرده اند
  اما با وجود تجربه ی اسرائیل، این بار اما دولتهای خاورمیانه اجازه ی تکرار چنین اتفاقی را نخواهند داد.

  تصور کنید مردم مثلاً ایالت تگزاس را سالها بمیاران تبلیغاتی کنیم، با پول و تحریک مردم تفکر جدایی طلبی را در بین مردمانشان گسترش دهیم، از طرفی با ایجاد جنگ و ناامنی دولت مرکزی آمریکا را تضعیف کنیم. پس از انجام تمام این کارها مردم ایالت تگزاس خواهان جدایی از آمریکا شوند و دولت مرکزی هم دست به واکنش بزند
  منظور اینکه انسانها تابع شرایط هستند
  برای مثال یک کودک کردی که به دنیا می آید، باورها و خواستهایش تحت تأثیر شرایط محیطی اش شکل میگیرد. تحت تأثیر بمباران تبلیغاتی، تحت تأثیر سران کرد که خودشان جیره بگیر غرییها هستند و …
  منظور اینکه جداییطلبی ژنتیکی نیست و مخصوصاً در این مورد (کردها) مصنوعی و حاصل دخالتهای غربیهاست.

  1. برادر من، اسرائیل از روز اول با ترور شروع کرد؛ اول‌ش با ترور انگلیسی‌ها، اعراب مسیحی‌ها و بعد هم اعراب مسلمان. هیچ بشری رو حتی اگر بیست سال توی خاک اش اقامت داشته باشه، به شهروندی نمی‌پذیره، فقط و فقط به خاطر این که یهودی نیست. رئیس جمهور اسرائیل میره توی سازمان ملل و قطع‌نامه‌ی سازمان ملل رو توی مجمع عمومی پاره می‌کنه و کل دنیا به هیچ جاش نیستند. لطف کن و کردهای سوریه رو با اون‌ها مقایسه نکن. برو ببین اون‌ها با عرب‌های پناهنده، با سوری‌های آواره، با زن‌ها، با شورای حقوق بشر سازمان ملل و با سازمان عفو بین‌الملل چه جوری همکاری می‌کنند. چامسکی، که دشمن شماره یک اسرائیل ه، داره میگه آقا به فریاد کردها برسید. چی میگی شما برادر من؟!
   من فارس‌ام و هیچ هم دل‌ام نمی‌خواد ایران تجزیه بشه؛ از جمله کردستان ایران. اما اگر توی کل خاورمیانه چهار تا آدم باشند که به معنای واقعیِ کلمه بخوان با دموکراسی سرزمین‌شون رو اداره کنند، همین اهالی روژاوا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗