هاروی سخنرانی‌اش در آنکارا را لغو کرد

هاروی سخنرانی‌اش در آنکارا را لغو کرد

دیوید هاروی متفکر سرشناس آمریکایی با انتشار توئیتی در اعتراض به حمله ترکیه به مناطق کردنشین از شرکت در نشست جامعه‌شناسی در آنکارا انصراف داد. وی نوشت «من در اعتراض به حمله ترکیه به مردم کردستان در سوریه از شرکت در نشست جامعه شناسی در آنکارا انصراف دادم. این اقدام ترکیه جنایت علیه بشریت است و باید با محکومیت جهانی مواجه شود».

در همین راستا عده‌ای از متفکران غربی طی امضای بیانیه‌ای از دولت‌های اروپایی خواستند تا نسبت به ترکیه واکنش سیاسی مشخص و شدیدتری نشان دهند. در میان امضاء‌کنندگان نام افرادی مانند نانسی فریزر فیلسوف، اتین بالیبار فیلسوف، اکسل هونث فیلسوف و ساندرا مازدرا کتفکر سیاسی به چشم می‌خورد. در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است: « اگر روژاوا سرنگون شود، ارتش ترکیه و شبه نظامیان جهادی وابسته، آنچه را که در ژانویه سال ۲۰۱۸ با اشغال منطقه کردنشین عفرین به دلیل نقض قوانین بین المللی آغاز کردند، از سر می‌گیرند… سرنگونی روژاوا روند دموکراتیک سازی را که شش سال در آنجا پیشرفت کرده است را نابود می‌کند. نظام خودمختاری در شمال سوریه هرگز یک سازوکار تماماً کرد نبوده و نیست بلکه بلکه یک خودمختاری چند قومی و چند مذهبی است. در شرایط سخت منطقه‌ای که توسط جنگ ویران شده است، ساکنین آزادانه می‌توانند حقوق خود را برای آزادی، برابری و همبستگی مطالبه کنند. انتخابات دموکراتیک وجود داشته و وجود دارد، رسانه‌ها نسبت به سایر مناطق سوریه از حقوق بیشتری برخوردار هستند. تلاش‌ها برای ایجاد خدمات اصلی بهداشتی فوق‌العاده بوده است و [این موارد] شامل صدها هزار نفر از مردم سوریه و عراق است که به آنجا پناه آورده‌اند. برخلاف احزاب دیگر درگیر در سوریه، منطقه خودمختار شمالی سوریه به اتهامات نقض حقوق بشر پاسخ داده و درهای بین‌المللی را برای بررسی آن باز کرده است… به همین دلیل باید از همه فرصت‌های دیپلماتیک باقی‌مانده استفاده شود تا از فاجعه‌ای که آشکارا در برابر چشمان جهان قرار است رخ دهد جلوگیری شود. که با توجه به شرایط موجود به اتحادیه اروپا که از طریق فرانسه، انگلیس، بلژیک و آلمان در شورای امنیت سازمان ملل متحد است، بسیار وابسته است. ما از دولت‌های اروپایی درخواست می‌کنیم هر کاری که در توانشان است را انجام دهند. این شامل تلاش‌های قاطعانه برای یافتن راه‌حل صلح‌آمیز برای سوریه به‌طورکلی است که شامل جلوگیری از وقوع فاجعه دوم نیز می‌شود…»
این درحالی‌ست که پلیس ترکیه ۷۸ تن را به خاطر انتشار اخبار عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه دستگیر کرد. این افراد متهم به «نشر اکاذیب» و «نفرت پراکنی» در شبکه های اجتماعی شده‌اند.
رییس‌جمهور ترکیه علی‌رغم مخالفت‌های بسیار جامعه جهانی، از روز چهارشنبه دستور حمله نظامی به مناطق شمالی سوریه را که کردنشین هستند صادر کرده است.