skip to Main Content
کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی بالاخره تصویب شد
کیوسک

کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی بالاخره تصویب شد

نمایندگان مجلس بالاخره پس از سال‌ها امروز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با ۱۸۸ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از ۲۲۶ نماینده حاضر در این جلسه با کلیات لایحه اصلاح قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت کردند.

به گزارش ایسنا سال گذشته وزارت رفاه از زنانی که ازدواج فراملی داشتند، درخواست کرد تا کد ملی خود را به سامانه‌ اعلام شده از سوی این وزارتخانه، پیامک کنند. آمار اعلام شده رقم تکان‌دهنده‌ای را نشان می‌داد، چراکه به گفته احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه حدود ۱۴ هزار و ۶۱۸ کد ملی از سوی زنان ارسال شد و بر اساس این خود اظهاری آنها ۴۹ هزار و ۹۶ فرزند داشتند که فاقد شناسنامه بودند. این درحالی بود که در سرشماری وزارت کشور، عدد به دست آمده رقمی کمتر از ۷ هزار نفر را نشان می‌داد.

پیش از این ۱۷۰ تن از اساتید و پژوهشگران علوم اجتماعی در نامه‌ای از مجلس خواسته بودند که  لایحه‌ اعطای تابعیت به فرزندانی که مادر ایرانی دارند را تصویب کند. نداشتن این حق منجر به تبعیضی آشکار با تبعات اجتماعی خواهد شد.مخالفان این طرح اما معتقدند که بازکردن درهای کشور ممکن است از لحاظ امنیتی برای کشور مشکل ایجاد کند.

بند ۲ ماده ۹۷۶ قانون مدنی ایران می‌گوید: «کسانی که پدر آن‌ها ایرانی است اعم از این که در ایران یا درخارجه متولد شده باشند، ایرانی محسوب می‌شوند». این به معنی انتقال تابعیت از طریق خون است البته فقط خون پدر چرا که در این ماده قانونی هیچ اشاره‌ای به تابعیت مادر نشده است.

همچنین بخوانید:  افزایش 60 برابری بدهی بانک‌های خصوصی

 

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗