«نرخ دستمزد در ایران پایین‌ترین نرخ دستمزد در دنیاست»

«نرخ دستمزد در ایران پایین‌ترین نرخ دستمزد در دنیاست»

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان از پایین بودن دستمزدها در ایران استقبال کرده و آن‌را باعث جذب سرمایه‌گذاران خارجی دانسته است؛ «نرخ دستمزد در کشور ایران پایین‌ترین نرخ دستمزد در دنیا و یک‌سوم پایین‌ترین نرخ دستمزد در کشورهای آفریقایی است که باعث جذب سرمایه‌گذاران خارجی شده است».

وی هم‌چنین نسبت به نرخ بالای بیکاری در جوانان تحصیل‌کرده هشدار داده و «فرهنگ» و «بی‌هدف بودن خانواده‌ها» را دلیل چنین وضعیتی دانسته است. محسن نیرومند به آنچه «فرهنگ کار» می‌نامد پرداخته و گفته «برخی از فرمانداران شهرستان‌های استان اصفهان به‌دلیل اینکه فرهنگ کار در آن منطقه وجود ندارد، به شدت پیگیر هستند که سهمیه نیروهای اتباع را بگیرند. فرهنگ کار در شهرستان بسیار مؤثر است که باید نهادینه شود».

هرچند مشخص نیست سرمایه‌گذاری‌های خارجی مورد اشاره این مقام مسئول به چه میزان و کجا صورت گرفته است، اما طرح چنین صحبت‌هایی از جانب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان در تضاد با شرح وظایف او قرار می‌گیرد و شاهدی‌ست بر عملکرد جانبدارانه دولت در حمایت از کارفرمایان؛ امری که بارها مورد انتقاد فعالان کارگری قرار گرفته است. از جمله وظایف وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌توان به «حفظ و صیانت از نیروی کار»، «سیاستگذاری و برنامه‌ریزی به منظور تامین حداقل زندگی برای آحاد جامعه»، «انسجام بخشی و پیگیری سیاست‌های کلان رفاهی به مظور توسعه عدالت اجتماعی و اقتصادی» اشاره کرد.