skip to Main Content
شرکت اکسون از ۱۹۸۱ از تغییرات اقلیمی خبر داشته است
زمین کیوسک

شرکت اکسون از ۱۹۸۱ از تغییرات اقلیمی خبر داشته است

ایمیلی از دانشمندان شرکت اکسون موبیل، بزرگ‌ترین شرکت نفتی جهان، که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد نشان داده است که این شرکت از سال ۱۹۸۱ از مسئله تغییر اقلیم باخبر بوده است. این یعنی هفت سال پیش از اینکه مسئله تغییر اقلیمی در دانش عمومی قرار گیرد. شرکت اکسون‌ علی‌رغم این آگاهی در ۲۷ سال گذشته میلیون‌ها دلار برای انکار تغییرات اقلیمی تبلیغ کرده است.

ایمیل‌های داخلی شرکت اکسون نشان داده است که این شرکت بسیار زود از ارتباط میان سوخت‌های فسیلی و تغییرات اقلیمی باخبر شده است. به علاوه اکسون احتمال می‌داده قوانین محدودکننده مصرف سوخت‌های کربنی به ضررش تمام شوند. با این وجود موضع‌گیری علنی این شرکت در تمام این سال‌ها انکار خطرات تغییرات اقلیمی بوده است. شرکت اکسون از آن زمان تا کنون بیش از ۳۰ میلیون دلار خرج تینک‌تنک‌ها و پژوهش‌گرانی کرده است که در رد تغییرات اقلیمی تبلیغ می‌کرده‌اند.

موضوع تغییرات اقلیمی تا سال ۱۹۸۸ موضوعی منحصرا علمی بود و در معرض آگاهی عمومی قرار نداشت. در این سال یک دانشمند اقلیمی در پارلمان انگلیس در مورد این موضوع صحبت کرد و نسبت به مخاطرات آن هشدار داد.

تغییرات اقلیمی در دهه گذشته به طرز بی‌سابقه‌ای رو به افزایش بوده است و منجر به گرمایش‌ زمین و تحولات مخاطره‌آمیز روزافزون در مناطق مختلف و خصوصا خاورمیانه و شمال آفریقا شده است. با این وجود در کشور ما بحث از گرمایش زمین و عواقب و راه‌کارهای برخورد با آن همچنان موضوعی جدی نیست.

 

 

 

همچنین بخوانید:  زمین گرمایی را تجربه می‌کند که قرار بود آخر قرن به ما برسد
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗