تظاهرات کارگران مک‌دونالد در اعتراض به خشونت جنسی محیط کار

تظاهرات کارگران مک‌دونالد در اعتراض به خشونت جنسی محیط کار

کارگران مک دونالد روز سه‌شنبه تظاهراتی ترتیب دادند تا تحت تاثیر جنبش #MeToo اعتراضشان به این فست فود زنجیره‌ای را که ناتوان از جلوگیری از آزار جنسی در رستوران‌هاست اعلام کنند.
یکی از برگزارکنندگان این تظاهرات اظهار داشت که هدف از این تظاهرات درخواست واکنش جدی از کارفرما جهت توقف دستمالی کردن و پیشنهادات نامناسب برای برقراری رابطه جنسی در محل کار است.
تا به امروز جنبش #MeToo کسانی که در حوزه سرگرمی، رسانه و سیاست هستند را هدف گرفته بود. اما کسانی که دستمزد کمتری دریافت می‌کنند و کارگران در مقابل خشونت جنسی در محل کار آسیب‌پذیرتر هستند.
علی باکر، یکی از کارگران رستوران در مقابل دفتر مرکزی مک دونالد در شیکاگو به تظاهرکنندگان می‌گوید : اینکه احساس کنی که زندگی‌ات در خطر است، و ممکن است نتوانی دستمزدت را به خانه ببری خیلی ترسناک است.
صدها کارگر مک دونالد و حمایت کنندگانشان در این تظاهرات شرکت کرده و پلاکاردهایی به دست گرفتند که بخشی از تجربه شخصی‌شان روی آن نوشته شده بود.
یکی از کارمندان قدیمی مک دونالد می‌گوید : من در اعتصاب هستم و امروز اینجا ایستاده‌ام تا تغییری ایجاد شود. او مدعی است که مدیران مجموعه به صورت معمول به کارمندان آزار جنسی می‌رسانند. او ادامه می‌دهد آزار جنسی یک مساله جهانی است. مثل یک بیماری می‌ماند.
همین تظاهرات در ۹ شهر دیگر نیز برگزار شد. در لس آنجلس تظاهرات شلوغ و بزرگی خیابان را به تسخیر خود درآورد در حالی که در سانفرانسیسکو کارگران دهان خود را با چسب پوشانده بودند و تظاهرات سکوت برگزار کردند.
این تظاهرات نظر برنی سندرز را نیز به خود جلب کرد. او در حساب توییترش نوشت : آزارجنسی کارگران فست فود پذیرفتنی نیست. ما باید در کنار کارگران شجاع مک دونالد بایستیم.
این اعتصاب ۴ ماه پس از شکایت زنان از مک دونالد به خاطر آزار جنسی در ۹ شهر امریکا برگزار شد. کارگران می‌خواهند کمیته‌ای متشکل از کارگران، مدیر مجموعه و نمایندگانی از جنبش زنان تشکیل شود تا در کنار هم راه حل این مشکل را پیدا کنند.
در بیانیه‌ای مک دونالد اعلام کرد که این کمپانی قوانین بسیار سخت و دوره‌ّای آموزشی جهت جلوگیری از آزار جنسی در محل کار دارد. و سخنگوی مک دونالد گفت هیچ کارگری در این مجوعه دست از کار نکشیده است.
پس از گسترش جنبش #MeToo کارگران و کارمندان زیادی به این جنبش پیوسته‌اند. کارمندان هتل‌ها و کارگران خانگی نیز به آزار جنسی در محل کار معترض شده‌اند.