skip to Main Content
کلیات لایحه حمایت از حقوق معلولان تصویب شد
جامعه کیوسک

کلیات لایحه حمایت از حقوق معلولان تصویب شد

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس با کلیات لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت با ۱۹۵ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در صورت به سرانجام رسیدن این لایحه و تبدیل این لایحه به قانون، مسئولان دستگاه‌هایی که از اختصـاص حـداقل سه درصد (۳%) از مجـوزهای استخدامی (رسمی، پیمانی، کارگری) به افراد معلول واجد شرایط امتناع کنند، مجازات می‌شوند. در لایحه حمایت از حقوق معلولان جرایم متخلفانی که حقوق معلولان را رعایت نکنند مشخص شده است.

ایران سال‌ها است به کنوانسیون حقوق معلولان پیوسته اما مفاد این کنوانسیون اجرایی نشده است. هدف این کنوانسیون ارتقاء، حمایت و تضمین بهره‌مندی برابر و کامل افراد دارای معلولیت از کلیه حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین و ارتقاء احترام نسبت به منزلت ذاتی آنها است. ایران در تاریخ ۱۳ آذرماه ۱۳۸۷ با تصویب مجلس به این کنوانسیون پیوسته است.

مناسب‌سازی شهرها و ایجاد دسترسی معلولان به معابر و ساختمان‌ها یکی از مواردی است که هیچ‌کدام از نهادهای مسئول از شهرداری‌ها گرفته تا دولت به آن توجهی نکرده‌اند. بیکاری از دیگر مشکلات بزرگ معلولان است که اقدامی برای رفع آن انجام نشده است. حقوق سیاسی معلولان هم پیشتر از طرف مجلس نقض شد و نمایندگان نابینایان را از نامزدی برای مجلس منع کردند. سازمان ملل تکالیف دولت ایران درباره حقوق معلولان را تشریح کرده است اما این تکالیف تا امروز اجرایی نشده است. معلولان و فعالان این حوزه سال‌هاست اصرار دارند این لایحه تصویب و اجرایی شود.

همچنین بخوانید:  باخت انگلیس نژادپرستی را بالا آورد
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗