کلیات لایحه حمایت از حقوق معلولان تصویب شد

کلیات لایحه حمایت از حقوق معلولان تصویب شد

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس با کلیات لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت با ۱۹۵ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در صورت به سرانجام رسیدن این لایحه و تبدیل این لایحه به قانون، مسئولان دستگاه‌هایی که از اختصـاص حـداقل سه درصد (۳%) از مجـوزهای استخدامی (رسمی، پیمانی، کارگری) به افراد معلول واجد شرایط امتناع کنند، مجازات می‌شوند. در لایحه حمایت از حقوق معلولان جرایم متخلفانی که حقوق معلولان را رعایت نکنند مشخص شده است.

ایران سال‌ها است به کنوانسیون حقوق معلولان پیوسته اما مفاد این کنوانسیون اجرایی نشده است. هدف این کنوانسیون ارتقاء، حمایت و تضمین بهره‌مندی برابر و کامل افراد دارای معلولیت از کلیه حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین و ارتقاء احترام نسبت به منزلت ذاتی آنها است. ایران در تاریخ ۱۳ آذرماه ۱۳۸۷ با تصویب مجلس به این کنوانسیون پیوسته است.

مناسب‌سازی شهرها و ایجاد دسترسی معلولان به معابر و ساختمان‌ها یکی از مواردی است که هیچ‌کدام از نهادهای مسئول از شهرداری‌ها گرفته تا دولت به آن توجهی نکرده‌اند. بیکاری از دیگر مشکلات بزرگ معلولان است که اقدامی برای رفع آن انجام نشده است. حقوق سیاسی معلولان هم پیشتر از طرف مجلس نقض شد و نمایندگان نابینایان را از نامزدی برای مجلس منع کردند. سازمان ملل تکالیف دولت ایران درباره حقوق معلولان را تشریح کرده است اما این تکالیف تا امروز اجرایی نشده است. معلولان و فعالان این حوزه سال‌هاست اصرار دارند این لایحه تصویب و اجرایی شود.