skip to Main Content
بلوکه‌کردن حقوق کارکنان مخابرات در حساب‌های بانکی
اقتصاد

مخابرات با ٩١٦میلیارد تومان سپرده در ٦‌ماهه نخست امسال، دستمزد کارمندان در ٣ استان را قسطی پرداخت می‌کند

بلوکه‌کردن حقوق کارکنان مخابرات در حساب‌های بانکی

شرکت مخابرات این که در ۶سال گذشته بیش از ۴۰۰هزار میلیارد تومان سود داشته و در حال حاضر ۹۱۶میلیارد تومان سپرده در بانک‌ها دارد، دستمزد کارکنان خود را به صورت قسطی پرداخت می‌کند.

شرکت مخابرات ایران همواره به‌عنوان گنجی خفته ازسوی تمامی مسئولان و کارشناسان شناخته می‌شود. شرکتی که اگر گوشتش در جریان خصوصی‌سازی خورده شده باشد، حتی استخوانش هم می‌ارزد. اینکه این شرکت مشغول چه کارهایی است، حرف‌ها و حدیث‌های زیادی می‌طلبد. در این شماره قصد داریم به‌موضوعی بپردازیم که کمی عجیب به‌نظر می‌رسد و پاسخ مسئولان مخابرات را می‌طلبد. روزنامه «شرق» پیش‌تر در گزارشی به بخشی از درآمدهای مخابرات پرداخته بود که از زمان واگذاری تلفن‌همراه در سال ٨٩ تا ٩۴، با درنظرگرفتن میانگین ۶١ تومان نرخ مکالمه با تلفن‌همراه از سال ٨٩ تا ٩۴ (یک سال پس از واگذاری نهایی مخابرات تاکنون) ۶۶هزار و ٧٩۵میلیارد تومان در سال و ۴٠٠هزار و ٧٧٠ میلیارد تومان در شش سال خصوصی‌سازی این شرکت، فقط از درآمدهای مکالمه تلفن همراه نصیب این شرکت شده است.

‌ ٩١۶میلیارد تومان حجم سپرده‌های کوتاه‌مدت مخابرات در نیمه ‌نخست سال ٩۶

حالا در بررسی دیگر، این روزنامه با نگاهی به صورت‌های مالی شش‌ماهه اول سال ٩۶، گروه مخابرات ایران (ثابت و سیار و دیگر شرکت‌های تابعه) دریافته، حجم سپرده‌های بانکی مخابرات ایران در پایان سال مالی ٩۵ مبلغ ٨۴١میلیارد تومان بوده است که این رقم در پایان شهریور ٩۶ به ٩١۶میلیارد تومان رسیده است که رشد هشت درصدی را نشان می‌دهد.

حجم سپرده‌های بانکی مخابرات ایران در پایان سال مالی ٩۵ مبلغ ٨۴١میلیارد تومان بوده است که این رقم در پایان شهریور ٩۶ به ٩١۶میلیارد تومان رسیده است که رشد هشت درصدی را نشان می‌دهد.

سرمایه‌گذاری ۴٧درصدی در هتل هجرت

این درحالی است که منابع آگاه‌ می‌گویند، این شرکت علاوه‌بر این نوع سرمایه‌گذاری، در پروژه مشارکتی ساخت هتل هجرت نیز حضور دارد. طبق اطلاعات موجود، کل هزینه ساخت پروژه ٣٢۴میلیارد تومان است و تا پایان سال مالی ٩۵، معادل مبلغ ١۵۵میلیارد تومان، یعنی ۴٧,٨درصد از کل هزینه ساخت برای این پروژه پرداخت کرده است که اکنون پیشرفت فیزیکی پروژه کمتر از هشت درصد، یعنی ٧.۶٢درصد است. هتل هجرت در کنار برج‌های ساختمانی قدیمی مخابرات که اکنون دو شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان تنظیم مقررات رادیویی هستند، در خیابان شریعتی نزدیک پل سیدخندان در حال احداث است. این درحالی است که تاکنون آنگونه که کارکنان مخابرات ادعا می‌کنند، از ساخت این هتل مطلع نبودند و مدیریت مخابرات خبر آن را پنهان کرده بودند که صورت‌های مالی مخابرات ایران، باعث افشای موضوع شده است. لازم به یادآوری است که صورت‌های مالی مخابرات ایران در سایت کدال، بورس اوراق بهادار تهران موجود است، اما نکته مهم مورد نظر آن است که طبق آنچه در سایت کدال منتشر شده، مخابرات ایران تقریبا ٩١۶میلیارد تومان تا پایان شهریور ٩۶، نقدینگی دارد. حال آنکه، مخابرات ایران طبق همین صورت‌های مالی ٢٣هزار کارمند رسمی و ٢٨هزار کارمند شرکتی تحت پوشش شرکت خدمات اول دارد (سهامدار اصلی خدمات اول خود مخابرات ایران است).

همچنین بخوانید:  زمین‌خواری قانونی شد

بنابراین اگر به‌طورمتوسط حقوق هر کارمند رسمی را پنج میلیون تومان و هر کارمند شرکتی را ١.۵میلیون تومان در نظر بگیریم، هر ماه مخابرات ایران حدود ١۴۵ تا ١۵٠میلیارد تومان بابت حقوق باید به کارکنانش بپردازد. بااین‌حساب، بر اساس گزارش شش ماهه اول ٩۶ از حساب سپرده‌ها، شرکت مخابرات ایران برای پرداخت حداقل شش ماه حقوق کارکنانش نقدینگی و سپرده نزد بانک‌ها دارد، اما در عمل نحوه پرداخت حقوق کارکنان اسف‌بار است. طبق اسنادی که در اختیار «شرق» قرار گرفته است،  به‌طورمثال از روز ٢٧ تا یکم هرماه حقوق در استان‌ها پرداخت می‌شود و هر استانی پولدارتر باشد و یا مدیرش زرنگ‌تر باشد و بتواند از تهران پول بگیرد، زودتر حقوق‌ها را پرداخت می‌کند. درحالی‌که مخابرات ایران از حذف شرکت‌های استانی و ادغام آنها از مهر ٩۵ خبر داده که حتی اگر این را بپذیریم، دراین‌صورت باید حقوق‌ها متمرکز و یکجا پرداخت شود.

استان‌هایی مثل هرمزگان، کرمان و گلستان حقوق کارکنان را قسطی پرداخت می‌کنند. حتی در هرمزگان بخشی از عیدی ٩۵ را که اسفند پارسال بقیه کارکنان دریافت کردند، در آبان ٩۶ پرداخت کرده است.

پرداخت قسطی حقوق کارکنان

نکته دیگر این است که استان‌هایی مثل هرمزگان، کرمان و گلستان حقوق کارکنان را قسطی پرداخت می‌کنند. حتی در هرمزگان بخشی از عیدی ٩۵ را که اسفند پارسال بقیه کارکنان دریافت کردند، در آبان ٩۶ پرداخت کرده است. کارکنان شرکتی هم بارها از تأخیر در پرداخت حقوق خود گلایه کرده و اعتراض کرده‌اند که رسانه‌ها حتی صداوسیما هم آن را منعکس کرده است. باوجود ‌این حجم از نقدینگی، سود سهام ترجیحی کارکنان برای سال مالی ٩۵ نیز در سه قسط و سه ماه پرداخت شد. جالب آنکه در همین گیر‌ودار، کمال بیگدلی، معاون مالی مدیرعامل مخابرات ایران، در ١٧خرداد ٩۶ در گفت‌وگویی اعلام کرد: «سود سهام ترجیحی کارکنان قریب به ۷۰میلیارد تومان می‌شود، چون رقم قابل ملاحظه‌ای است، ناچاریم در سه قسط پرداخت کنیم، اما در مورد سهامداران خرد، از ٩۶,۴.١ این سودها را پرداخت می‌کنیم زیرا بیش از ۱۵میلیارد نیست، بنابراین راحت‌تر می‌توانیم این پرداخت را داشته باشیم، اما سود سهام کارمندان هر قسط آن ۲۳میلیارد تومان می‌شود، به‌همین‌دلیل ناچار می‌شویم در سه قسط پرداخت کنیم، اگر منابع مالی تأمین شد زودتر این سودهای ترجیحی پرداخت می‌شود». حال اگر این نکته را در کنار حجم سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت مخابرات ایران در بانک‌ها که تا پایان شهریور، ٩١۶میلیارد تومان است، قرار دهیم، این بی‌پولی کمی عجیب به نظر می‌رسد.

همچنین بخوانید:  ما تروریست نیستیم، کارگریم
Avatar

روزنامه شرق

روزنامه صبح ایران

یک نظر
  1. با سلام نمی‌دانم نظرم را اهمال کنم چه تاثیری دارد بنده سال ۹۵با دادن وعده الکل به امید رسیدن به وعدهای توخالی خودم را بازنشسته کردم اما دریغ در همه جا ی دنیا کارمند که از شرکت پر طمتراقی چون مخابراتبازنشسته می‌شود دیگر از نظر مالی تامین است چون بازنشستگی برابر با بیماری بازنشستگی چون سن سالی ارتباط گزشته همه به عنوان پپدر بزرگ یا مادر بزرگ ارتباط بازدید می‌کنند بهادر حقوق فوق العاده کم باید پیش داماد پیش عروس سرشکسته باشی که توان پزیرایی را نداری اختیار با حقوق ۱۴۰۰۰۰۰چه کیسه کرد جز غصه خوردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗