skip to Main Content
ساخت بزرگراه همچنان اولویت شهرداری تهران است
جامعه کیوسک

ساخت بزرگراه همچنان اولویت شهرداری تهران است

مدیران جدید شهر تهران پیش از آنکه کلید شهر را در دست بگیرند از نگاه شهردار پیشین به شهر انتقادهای زیادی داشتند. گل‌سرسبد همه آنها، انتقاد از توجه بیش از حد به سواره‌ها و خودروهای شخصی و صرف هزینه‌های هنگفت برای ساخت بزرگراه‌ها بود. حالا معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار جدید نشست خبری برگزار کرده و مهم‌ترین اولویت شهر را اعلام کرده که شامل توسعه مترو و خرید اتوبوس و راه‌اندازی تراموا و توسعه شبکه حمل و نقل عمومی نمی‌شود. بله، مهم‌ترین اولویت تهران همچنان ساخت بزرگراه است.

محسن پورسیدآقایی هم مثل همه مدیران جدید شهر تهران اولین حرفی که در این نشست مطرح کرده «اوضاع وخیم مالی تهران» بوده و گفته با وجود ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی قطعی شهرداری تهران که میراث مدیریت شهری قبلی است، شهرداری با قرض روزگار خود را می‌گذارد و حتی شهردار جدید تهران حقوق ۶۸ هزار کارمند شهرداری را به سختی پرداخت کرده است.

بر همین اساس شهرداری تصمیم گرفته تا خارج‌شدن از این وضعیت مالی پروژه‌هایش را اولویت‌بندی کند بنابراین از بین همه کارهای روی زمین‌مانده شهر مانند «۳۰۰کلومتر مترویی که ساختش باقی‌مانده» یا «تکمیل خطوط هفت و هشت مترو» یا «جبران کسری چهار هزار اتوبوس شهر» شهرداری ساخت دو بزرگراه شوشتری و نجفی رستگار را انتخاب کرده است.

دلیل انتخاب ساخت این دو بزرگراه هم همچنان با همان بهانه‌های سابق توجیه می‌شود: «کاهش ترافیک شهر و کاهش آلودگی هوا». معاون شهردار تهران گفته اگر این دو بزرگراه ساخته شوند می‌توانند به عنوان بزرگراه‌های کمربندی تهران نقش مهمی در حل معضل ترافیک ایفا کنند و از ورود خودروهای سنگین به داخل شهر تهران جلوگیری می‌کنند.

همچنین بخوانید:  مقایسه بودجه حمل و نقل عمومی و ادعاهای دولت

بزرگراه شوشتری که ۱۶ کیلومتر طول دارد که ۹کیلومتر آن از منطقه حفاظت شده جاجرود، خجیر و سرخه حصار می‌گذرد و احتمالا باعث قطع هزاران درخت در این منطقه هم خواهد شد، اما به هرحال همچنان جزو اولویت‌های شهرداری تهران است.

با وجود شعارهایی که مدیران جدید شهر پیش از حضور در شورای شهر و شهرداری اعلام کرده بودند اما به نظر می‌رسد نگاه این دو گروه سیاسی به شهر چندان تفاوتی با یکدیگر ندارد و شهر همچنان محلی برای حضور بیشتر خودروها است و اولویت همیشگی هم خودروهای شخصی‌اند. این در حالی است که همچنان خطوط متروی تهران تکمیل نشده و خطوط تکمیل‌شده هم با کمبود قطار و واگن مواجه‌اند و سرفاصله قطارها همچنان زیاد است. بر اساس طرح جامع حمل و نقل تهران، این شهر حداقل به ۱۱هزار اتوبوس نیاز دارد که در حال حاضر هفت‌هزار اتوبوس در شهر در حال رفت و آمدند که حداقل ۵۰درصد آنها هم فرسوده‌اند.

اگر شهرداری تصمیم‌ بگیرد که برای حفظ درختان سرخه‌حصار در امتداد بزرگراه شوشتری تونل بسازد به گفته معاون سابق شهردار تهران هزار میلیارد تومان به ساخت این بزرگراه افزوده می‌شود. در حالیکه برای خرید اتوبوس و واگن قطار همیشه بهانه‌ای به نام بی‌پولی در شهرداری وجود دارد.

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗