skip to Main Content
ادعای تجاوز به دختران کم‌توان ذهنی در مراکز بهزیستی
جامعه کیوسک

ادعای تجاوز به دختران کم‌توان ذهنی در مراکز بهزیستی

یکی از مددکاران یک مرکز نمونه بهزیستی که نخواسته نامش فاش شود، گفته که بارها به مدیریت درباره آزار و اذیت جنسی یکی از دختران کم‌توان ذهنی این مرکز از سوی یک «نیروی تأسیساتی» تذکر داده اما مدیر مرکز «هیچ اقدامی برای دفاع از این دختر» انجام نداده و صرفاً قرار است «برای حل و فصل ماجرا» این دختر را به مرکزی دیگر منتقل کند.

همین اتفاق در دست‌کم دو مورد دیگر رخ داده است. دو دختر کم‌توان ذهنی دیگر در این مرکز پیش از این مورد تجاوز متهم یکسانی قرار گرفته اند. در هر دو مورد مدیر این مرکز بار دیگر به انتقال این دختران اقدام کرده است.

بازرسی سازمان بهزیستی از ماجرای آخرین تجاوز آگاهی یافته و از مسئولان مرکز خواسته تا گزارش پزشکی قانونی در این باره را ارسال کنند. اما مدیر این مرکز از ارسال دختر کم‌توان ذهنی به پزشکی قانونی و اطلاع‌رسانی درباره این تجاوزها سرباز زده است.

این فرد پیش از این به یک «مددکار» زن هم تعرض کرده بود و به این دلیل از سوی بازرسی سازمان بهزیستی از کار اخراج شد. اما مدیر مرکزی که بهترین مرکز بهزیستی انتخاب شده، بار دیگر او را به کار فراخواند.

بر اساس این گزارش در یکی دیگر از مراکز نگهداری از افراد کم‌توان ذهنی و جسمی که از زنان جوان ۳۰ تا ۳۵ سال نیز نگهداری می‌کند، مواردی از تجاوز به طور مرتب رخ می‌دهد. این تجاوز از سوی «یکی از مسئولان مرکز و دو نفر از پرسنل آنها» رخ می‌دهد. به گفته یک زن کم‌توان در آن مرکز، این افراد «وسایلی که خیرین برای ما می‌آورند به ما نمی‌دهند. بعد برای اینکه آن‌ها را بگیریم شرط‌هایی برای ما می‌گذارند.»

همچنین بخوانید:  جرقه اعتصابات علیه زن‌کشی در مکزیک

چندی پیش هم مدیر یکی از موسسات توانبخشی به کودکان اوتیسم به آنها تعرض کرده بود. اغلب این موارد به نادیده‌گرفته‌شدن یا حل و فصل بی‌سروصدای ماجرا ختم می‌شود.

3 نظر
 1. تو مقاله اى دیگرى از میدان، درباره موضوع ازارنسى به زنان تو تاکسى، اقایون فضل علم نمودن فرمودن: عقب دو نفر سوار شن!!! راه حل به همین اسونى!!! یعنى جاى کار فرهنگى و وضع قانون متناسب با حقوق شهروندى و غیره … خیلى راحت عقب دو نفر بشینن!!! حالا در ادامه تفکر همین دوستان، یا ناتوان هارو زنده به گور کنید، یا اینکه فقط زن استخدام کنید، و این چنین معضل بى اخلاقى جنسى ایرانیان حل شد، جاى حل مسئله، صورت مسئله رو پاک کنیم، ارتباط بین زن و مرد تو محیط اجتماعى رو به صفر برسونید، دخترا از بدو تولد تو قفس، یا فضاى کاملا جدا از نرها! مثه گاو گوسفندها، نروماده تو یه اغل باهم نباشن، مسئله حل شده س، این جماعت اشرف مخلوقات، از گاو گوسفند کمتره!!!

 2. بله دوست گرامی دیدگاهشان کاملا درست می باشد ما در جرم همکاری میکنیم مادامیکه ظلم را می بینیم و سکوت اختیار میکنیم. وای برما.

 3. یه ضرب المثل چینی میگه وقتی یه موش دیدی تو خونه، مطمئن باش که چهل تا موش دیگه هم هست که توی دیوار هستن و تو ندیدی.

  اوضاع خیلی بدتر از این آمار این گزارش است.

  به نظر من خبرنگار محترم نباید خودسانسوری کند.
  اسم مرکز را، اسم فرد را، بنویسید.
  بگذارید آبروی آدم های وقیح برود.
  قانون که کاری نمیکند حداقل خودمان کاری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗