skip to Main Content
تلاش برای افزایش حداقل سن ازدواج به ۱۶یا ۱۸سال
جامعه کیوسک

تلاش برای افزایش حداقل سن ازدواج به ۱۶یا ۱۸سال

رئیس فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه وزارت بهداشت‌ودرمان باید سن فرزند‌آوری دختران را اعلام کند، گفته بعد از اعلام نظر کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس طرح اصلاح سن ازدواج دختران و پسران نهایی و ارائه می‌شود.

به گفته پروانه سلحشوری موضوع اصلاح سن ازدواج دختران با بخش اجتماعی- فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس نیز مطرح شده تا به ما اعلام کنند چه گروه از زنان در سن کودکی ازدواج کرده یا اینکه ازدواج پایین‌تر از سن قانونی در کدام استان و شهر است، البته در مورد تبعات ناشی از این نوع ازدواج هم پس از کار کارشناسی اعلام خواهند کرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اصلاح سن ازدواج به ۱۶ یا ۱۸ سال مطرح است، گفته با توجه به نظرات کارشناسی و ارایه نظر وزارت بهداشت و درمان سن ازدواج اصلاح خواهد شد، در حقیقت وزارت بهداشت و درمان باید مشخص کند که فرزند‌آوری در چه سنی برای دختران آسیب‌زاست و از چه سنی به بعد این امکان برای دختران وجود دارد.

در بسیاری از کشورهای دنیا ازدواج کودکان زیر ۱۸سال غیرقانونی است. روانشناسان ازدواج کودکان پیش از رسیدن به بلوغ کامل را نوعی از کودک‌آزاری به شمار می‌آورند. به گفته معاون امور زنان رئیس دولت با وجود اینکه ۱۳سالگی حداقل سن قانونی برای ثبت ازدواج دختران است، با این حال شواهد نشان می‌دهد ازدواج دختران کمتر از این سن هم ثبت می‌شود.

 

همچنین بخوانید:  مجلس برای «اصلاح قانون کار» اعلام آمادگی کرد
یک نظر
  1. تا این دست قوانین ضمانت اجرایی نداشته باشد و مسببان اعم از والدین و دفتر داری که دختر بچه ای را به اجبار شوهر می دهند تنبیه و مجازات نشوند این قوانین فقط ببر کاغذ می ماند. بدون ضمانت اجرایی این قوانین فقط ویترین است. هم اینک در شهرها و روستاهای استان های آذربایجان دخرانه ۶ ساله را نامزد می کنند و ۹ ساله شوهر می دهند. تصور کنید که اتفاق درد آوری که برای آتنا افتاد هر روز به صورت قانونی برای بخشی از دختران این جامعه در حال رخ دادن است. نامزدی دختر ۶ ساله ممکن است بی آزار جنسی باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗