تلاش برای افزایش حداقل سن ازدواج به ۱۶یا ۱۸سال

تلاش برای افزایش حداقل سن ازدواج به ۱۶یا ۱۸سال

رئیس فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه وزارت بهداشت‌ودرمان باید سن فرزند‌آوری دختران را اعلام کند، گفته بعد از اعلام نظر کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس طرح اصلاح سن ازدواج دختران و پسران نهایی و ارائه می‌شود.

به گفته پروانه سلحشوری موضوع اصلاح سن ازدواج دختران با بخش اجتماعی- فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس نیز مطرح شده تا به ما اعلام کنند چه گروه از زنان در سن کودکی ازدواج کرده یا اینکه ازدواج پایین‌تر از سن قانونی در کدام استان و شهر است، البته در مورد تبعات ناشی از این نوع ازدواج هم پس از کار کارشناسی اعلام خواهند کرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اصلاح سن ازدواج به ۱۶ یا ۱۸ سال مطرح است، گفته با توجه به نظرات کارشناسی و ارایه نظر وزارت بهداشت و درمان سن ازدواج اصلاح خواهد شد، در حقیقت وزارت بهداشت و درمان باید مشخص کند که فرزند‌آوری در چه سنی برای دختران آسیب‌زاست و از چه سنی به بعد این امکان برای دختران وجود دارد.

در بسیاری از کشورهای دنیا ازدواج کودکان زیر ۱۸سال غیرقانونی است. روانشناسان ازدواج کودکان پیش از رسیدن به بلوغ کامل را نوعی از کودک‌آزاری به شمار می‌آورند. به گفته معاون امور زنان رئیس دولت با وجود اینکه ۱۳سالگی حداقل سن قانونی برای ثبت ازدواج دختران است، با این حال شواهد نشان می‌دهد ازدواج دختران کمتر از این سن هم ثبت می‌شود.