skip to Main Content
۳۰۰ منطقه دنیا در معرض خطر نزاع بر سر آب
زمین کیوسک

۳۰۰ منطقه دنیا در معرض خطر نزاع بر سر آب

۶۰ درصد از منابع آب شیرین کره زمین متعلق به کمتر از ۱۰ کشور در دنیاست و در حال حاضر ۲۱ کشور دنیا از جمله ۱۲ کشور در خاورمیانه دچار کمبود آبند.

مشکل آب آشامیدنی در دنیا فقط به دلیل کمبود آن نیست، بلکه توزیع این منابع در سطح جهان نیز یکنواخت نیست. ۹ کشور دنیا شامل برزیل، روسیه، اندونزی، چین، کانادا، آمریکا، کلمبیا، پرو و هند از نظر منابع آبی غنی هستند. سایر مناطق دنیا دچار کم آبی‌ند و گمان می‌رود که ۳۰۰ منطقه در دنیا در معرض خطر نزاع و درگیری بر سر منابع آب زیرزمینی، رودخانه‌های مشترک و دریاچه‌های مصنوعی قرار داشته باشند.

بر اساس این گزارش، ۷۰ درصد از منابع آب شیرین زمین برای فعالیت‌های کشاورزی مصرف می‌شود، ولی اگر فرآورده‌های کشاورزی متناسب با وضعیت آب و هوایی منطقه کشت شوند، به آب کمتری نیاز خواهد بود. همچنین در کشورهای در حال توسعه، ۹۰ درصد فاضلاب بدون تصفیه شدن به داخل رودخانه‌ها رها می‌شود

هر ساله، آب آلوده باعث مرگ ۵ میلیون نفر در سراسر دنیا می‌شود و ۴۰ درصد از جمعیت دنیا از امکان تصفیه فاضلاب بی‌بهره‌اند. از هر سه نفر در دنیا دست کم یک نفر به امکان تصفیه فاضلاب دسترسی ندارد.

ایران هم از کشورهایی است که منابع آب محدودی دارد و در سال‌های گذشته درگیری‌های بر سر منابع آب در مناطق جنوبی و مرکزی کشور رخ داده است. بر اساس آمار رسمی ۵۲۰ شهر کشور با بحران آب آشامیدنی مواجه‌اند. مدیریت آب هم در ایران با مشکل مواجه است و ایران در صدر بیشترین میزان برداشت از منابع آب‌های زیرزمینی است. این در حالی است که ایران به دنبال افزایش جمعیت است.

همچنین بخوانید:  سه‌قفله شدن مرزهای ایران به روی آوارگان طالبان
0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
🌗